Lajme

November 7, 2019

Truket e përdorura nga kazinotë për t'i bërë kumarxhinjtë të vazhdojnë të bastojnë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Ka gjëra që mund të duken normale në kazino, por ato janë mjete marketingu. Ato janë truke për t'u siguruar që kumarxhinjtë të vënë bast për monedhën e tyre të fundit.

Truket e përdorura nga kazinotë për t'i bërë kumarxhinjtë të vazhdojnë të bastojnë

Pse kazinotë përdorin patate të skuqura për lojëra të fatit në vend të parave të gatshme

Në vend të përdorimit të parave të gatshme, kazinotë përdorin patate të skuqura sepse çipat kanë ngjyra të ndryshme dhe janë më të lehta për t'u identifikuar sesa paratë. Megjithatë, kjo është vetëm një arsye për përdorimin e çipave. Arsyeja tjetër është psikologjike, ku njerëzit nuk do të ndjenin humbje të konsiderueshme nëse humbin patate të skuqura dhe jo para.

Njerëzit i kushtojnë shumë vlerë parasë në krahasim me çipat. Prandaj, kazinotë preferojnë njerëzit që luajnë me patate të skuqura në vend të parave fizike, për t'i mashtruar njerëzit që të besojnë se ka më pak rrezik në lojërat e fatit. Kjo për shkak se patatet e skuqura janë të pavlera, në krahasim me paratë, të cilat askush nuk do të donte t'i shikonte zhdukjen.

Pse kazinotë japin dhurata falas

Në kazino ka gjithmonë dhurata falas për lojtarët e fatit. Këto dhurata mund të vijnë në formën e ushqimit ose pijeve, dhe në disa kazino ato ofrojnë edhe akomodim falas. Ky është një truk i përdorur nga kazinotë për t'i bërë kumarxhinjtë të mendojnë se i kanë barazuar humbjet nëse humbasin.

Ushqimi, pijet dhe akomodimi falas për lojtarët e fatit është gjithashtu një mënyrë tjetër në të cilën kazinotë sigurohen që lojtarët të mos largohen nga ambientet e tyre përpara se të vënë një bast në monedhën e tyre të fundit. Kur janë të dehur, njerëzit priren të bastojnë më shumë, dhe kur stomaku i tyre është plot, ata ndihen rehat, prandaj qëndrojnë më gjatë në kazino.

Pse kazinotë kanë drita të ndritshme dhe tinguj stimulues

Nuk është rastësi që shumica e kazinove kanë drita të ndritshme, tinguj stimulues dhe muzikë. Këto drita dhe tinguj janë pjesë e mashtrimeve të kazinosë. Dritat e ndritshme i bëjnë kumarxhinjtë të rehatshëm për të vënë bast pasi ndihen të sigurt. Kjo është arsyeja pse kazinotë kanë drita shumë të ndritshme.

Tingujt stimulues u japin kumarxhinjve motivim dhe i bëjnë ata të mendojnë se do të fitojnë brenda pak minutash. Kjo i bën ata të vazhdojnë të luajnë. Një kombinim i mirë i dritave të ndezura dhe tingulli i duhur i vendos kumarxhinjtë në disponimin e duhur për të vazhduar lojën e fatit; prandaj, kazinotë e dinë këtë truk dhe e përdorin atë për t'u siguruar që lojtarët të vënë bast për monedhën e tyre të fundit.

Pse kazinotë kanë një aromë specifike

Aroma përdoret nga shumë kompani në mbarë botën për të dalluar produktet e tyre. Po kështu, kazinotë krijojnë një aromë unike në mënyrë që lojtarët e fatit të mund ta lidhin erën me to. Kjo ide ka kuptim të marketingut pasi një person sapo ndjen aromën, i kujton produktin ose vendin.

Njerëzit nxiten nga shqisa e nuhatjes dhe kazinotë kanë zotëruar artin për t'i bërë lojtarët të luajnë më shumë kumar duke pasur aroma specifike për kazinotë e tyre. Sapo personi hyn në kazino dhe e njeh atë erë të veçantë, mendja e tij i thotë se çfarë të bëjë më pas; kumar. Dhe kjo është pikërisht ajo që ata bëjnë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Zotërimi i artit të kartës së tretë në Baccarat: Një udhëzues gjithëpërfshirës
2024-04-03

Zotërimi i artit të kartës së tretë në Baccarat: Një udhëzues gjithëpërfshirës

Lajme