Lajme

November 7, 2019

Udhëzues për të maksimizuar avantazhin tuaj fitues ndërsa luani poker

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Ky artikull ndan disa këshilla dhe strategji të provuara, të cilat nëse zbatohen mirë, mund të ndihmojnë lojtarët e pokerit të përmirësojnë shanset e tyre për të fituar.

Udhëzues për të maksimizuar avantazhin tuaj fitues ndërsa luani poker

Si të merrni vlerën më të lartë në Poker

Kur duke luajtur poker, një lojtar duhet të fokusohet në fitimin e vazove të mëdha. Sa më shumë vazo të mëdha të fitojë një lojtar, aq më të larta janë shanset që lojtari të bëhet fituesi i përgjithshëm më domethënës. Sekreti i suksesit është shmangia e gabimeve dhe përdorimi i strategjive të duhura.

Një lojtar gjithashtu duhet të mësojë se si të analizojë çdo element të lojës. Bërja e një analize të saktë do ta ndihmojë lojtarin të marrë vendimet e duhura në çdo hap të lojës. Analiza duhet të bëhet si për dorën e lojtarit ashtu edhe për veprimet e kundërshtarit për të gjetur dobësitë dhe për t'i eksploruar ato.

Shanset për të goditur një dorë

Shumica e lojtarëve të pokerit zakonisht bëjnë vlerësime në lidhje me probabilitetin e një goditjeje të caktuar me dorë. Vlerësimet bazohen në daljet e mundshme që kanë mbetur në kuvertë. Bërja e llogaritjeve të tilla në fluturim është zakonisht më shumë probabilitet sesa statistikat e pokerit.

Për statistika, një lojtar duhet të përpiqet të mësojë përmendësh vlera të ndryshme të rëndësishme edhe para fillimit të lojës. Mbajtja në mend e numrave të llogaritur paraprakisht ndihmon një lojtar që të shmangë kryerjen e llogaritjeve në mes. Disa teknika mund të përdoren për të bërë llogaritjet në fluturim, por ato rrisin probabilitetin për të bërë gabime dhe për të humbur kohë të vlefshme.

Shanset dhe Pikat e Break-Even

Shanset e tenxhere i referohen kapitalit të kërkuar për të thirrur. Ato janë të shprehura në përqindje dhe tregojnë përqindjen totale të pozës në të cilën do të investonte një lojtar kur bën një thirrje. Përqindja është gjithmonë e ngjashme me kapitalin e posit të nevojshëm për t'u balancuar në një thirrje në aksionin e mbylljes.

Pika e barazimit të bllofit tregon frekuencën e nevojshme që një bllof të heqë kutinë dhe të bëhet drejtpërdrejt fitimprurës. Ai nuk merr parasysh kapitalin e kapitalit. Për shembull, që një bast me madhësi 50 për qind të bëhet drejtpërdrejt fitimprurës, ai duhet ta zvogëlojë bastin më shumë se 33,33 për qind të rasteve.

Statistikat e Pokerit për Analizën e Vizitorëve

Siç u përmend më herët, një lojtar duhet të jetë në gjendje të analizojë të dhënat e tij, si dhe të dhënat e kundërshtarit. Analiza është bërë pothuajse në një mënyrë të ngjashme, por me një qëllim tjetër në mendje. Për pokerin online, një lojtar mund të përdorë statistikat në kohë reale në HUD.

Përdorimi i statistikave të sakta është jetik për të mbajtur një shkallë të lartë fitimi. Drejtimi i një HUD është zakonisht opsional, kështu që një lojtar duhet të sigurohet se është i ndezur për të marrë të dhëna të sakta, përveç nëse dhoma e pokerit nuk e lejon atë. Megjithatë, dhomat e pokerit që lejojnë HUD mund të jenë më të rrepta në krahasim me dhomat e pokerit që nuk e bëjnë këtë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire
2024-04-17

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire

Lajme