Lajme

March 17, 2021

Vendet daneze të basteve do të qëndrojnë të mbyllura deri më 5 prill

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

2020 ishte padyshim një vit për t'u harruar. Përveç humbjes së njerëzve të dashur, bizneset u shkatërruan, me shumicën e punonjësve dhe pronarëve të bizneseve. Thënë kështu, një nga zonat më të prekura ishte Danimarka. Ashtu si qeveritë e tjera në mbarë botën, qeveria daneze prezantoi masat e kontrollit të Covid-19.

Vendet daneze të basteve do të qëndrojnë të mbyllura deri më 5 prill

Në dhjetor 2020, të gjitha vendet e lojërave të fatit në tokë u mbyllën përkohësisht sipas një direktive të qeverisë. Sipas rregulloreve, vendet e vendit të lojërave të fatit në tokë në të 38 bashkitë qëndruan të mbyllura deri më 3 janar 2021. Megjithatë, kjo u zgjat deri në 28 shkurt 2021, me objektivin kryesor të mbetur për t'u hapur në fillim të 2021.

Është interesante se njoftimi erdhi në një kohë kur Spillemyndighenden (Autoriteti Danez i Lojërave të Fatit) po licenconte tashmë kazinotë e reja me tulla dhe llaç, si dhe kazinotë në anije. Ky ushtrim filloi në tetor 2020 dhe pritej të mbyllej në fund të janarit 2021.

Përditësimi më i fundit

Fatkeqësisht për të gjithë, rastet me Covid-19 në Danimarkë mbetën më të larta deri në fund të shkurtit. Vlen të përmendet se varianti B117 është forma më e përhapur e Covid-19 në Danimarkë. Ky variant thuhet se është më infektues.

Për të parandaluar përhapjen e mëtejshme, edhe pse qeveria fillon vaksinimin, Autoriteti Danez i Shëndetit dhe Ilaçeve tha se sallat e lojërave, kazinotë dhe restorantet do të qëndrojnë të mbyllura deri më 5 prill.

Qeveria njoftoi gjithashtu se grupmosha specifike do të raportojnë përsëri në institucionet e të mësuarit në rajone të caktuara. Mjerisht, kufizimet e udhëtimit do të mbeten deri në fillim të muajit të ardhshëm.

Çfarë po ndodh në Angli?

Anglia është një nga vendet më të goditura nga Covid-19. Prandaj, është logjike që qeveria të ketë masa të rrepta të kontrollit të Covid-19. Të gjitha vendet e lojërave të fatit në vend janë mbyllur që nga 5 janari, në fillim të bllokimit të tretë.

Sipas planit të rihapjes ekonomike të qeverisë, pikat e basteve angleze nuk do të rihapen deri më 12 prill. Kazinotë, sallat e bingos dhe qendrat e lojërave për të rritur do të ndjekin shembullin më 17 maj, faza e tretë e planit të rihapjes.

Megjithatë, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson tha se fazat e rihapjes do të vareshin nga informacioni i mbledhur në lidhje me përhapjen e virusit. Ai shtoi se do të kishte të paktën pesë javë midis secilës fazë rihapjeje. Kjo do të thotë se shtyrja e një hapi të mëparshëm do të ndikojë në një hap pasues, në këmbim.

Siç pritej, BGC (Këshilli i basteve dhe lojërave) i kërkoi qeverisë të rihapë kazinotë dhe pikat e basteve me dyqane të tjera jo thelbësore të shitjes me pakicë. Ata argumentojnë se dyqanet e basteve dhe kazinotë kanë vërtetuar përtej çdo dyshimi të arsyeshëm se kanë masat më të mira anti-Covid në klasë për të mbrojtur lojtarët dhe stafin.

Në përgjigje, Boris Johnson tha se plani i rihapjes është një "rrugë njëkahëshe". Objektivi kryesor është heqja e kufizimeve plotësisht pa rifutje. Gjithashtu, Kryeministri tha se qeveria po punon ngushtë me Uellsin, Skocinë dhe Irlandën e Veriut për të hequr masat.

E ardhmja e industrisë së lojrave

Siç u tha më parë, industria e lojërave të fatit ka vuajtur shumë nga Covid-19. Dhe madje mund të përkeqësohet pasi autoritetet në mbarë botën po zbulojnë lloje të reja që janë më të rrezikshme dhe më të shpejtë për t'u përhapur.

Për fat të mirë, ka një rreze shprese pas prezantimit të vaksinës Covid-19. Por edhe si e tillë, qeveritë vazhdojnë të vendosin masa kontrolli siç janë bllokimet dhe distancimi social.

Ndërkohë, ju mund të vini bast të sigurt nga komoditeti i shtëpisë tuaj duke përdorur kazinotë online dhe libra sportive. Madje, ekspertët thonë se kjo është e ardhmja e lojërave të fatit.

Për shembull, kazinotë online të drejtpërdrejta i lejojnë lojtarët të kënaqen kudo, në çdo kohë. Ata vijnë me dhoma të tregtarëve të drejtpërdrejtë ku lojtarët mund të takojnë krupierë të jetës reale dhe lojtarë të tjerë nga të gjitha cepat e botës.

Vetëm mos harroni të luani kumar në një kazino të rregulluar në internet për sigurinë e fondeve tuaja dhe informacionin personal. Në përgjithësi, e ardhmja e industrisë së lojërave të fatit është e sigurt.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire
2024-04-17

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire

Lajme