Zgjedhja e një rulete amerikane ose evropiane

Ruletë

2021-02-17

Allan

Industria e lojërave të fatit në internet po përjeton një bum aktualisht. Lojtarët po lëvizin turma në internet për t'iu shmangur rregullave të papërshtatshme të distancës sociale që tani janë normë në shumicën e kazinove me bazë tokësore. Por nëse jeni fillestar, mund t'ju falet që nuk e dini ndryshimin midis amerikanëve ruletë dhe rrotat evropiane të ruletit. Epo, mos u ngatërroni më pasi ky artikull nxjerr në pah të gjitha ngjashmëritë dhe dallimet e këtyre lojëra zbavitëse. Lexo!

Zgjedhja e një rulete amerikane ose evropiane

Rrota e ruletës amerikane

Ruleta amerikane është lehtësisht një nga lojërat më të famshme të kazinosë në katet e lojërave të fatit dhe kazinove në internet në SHBA. Rrota ka deri në 38 ndarje, duke përfshirë zero, zero të dyfishtë dhe 1 deri në 36. Ndërsa zero dhe zeroja e dyfishtë shënohen duke përdorur ngjyrën e gjelbër, numrat 1 deri në 36 janë shënuar me të kuqe dhe të zezë të alternuar. Thënë kështu, objektivi është të parashikohet se ku do të zbresë topi i ruletës. Probabiliteti që topi të vendoset diku është 50/50.

Rrota Evropiane e Ruletës

Ruleta evropiane ose ruleta franceze është varianti më i popullarizuar i ruletës në Evropë. Ashtu si ruleta amerikane, rrota e ruletës evropiane vjen me numrat 1 deri në 36 të shënuar në të zezë dhe të kuqe. Do të vini re se numrat nuk janë në të njëjtin rend si në rrotën e ruletës amerikane. Megjithatë, ka vetëm një xhep të gjelbër për zero.

Paraqitja e lojës

Siç u tha më parë, ruletës evropiane i mungon një xhep i dyfishtë zero duke i dhënë asaj 37 ndarje në timon. Përveç këtij ndryshimi të vogël, të dyja lojërat kanë 18 xhepa të kuq dhe 18 xhepa të zinj. Por kjo është pjesa e dukshme e gjërave. Dallimi kryesor këtu është se numrat e ruletës evropiane shkojnë në një rend të akrepave të orës ndërsa ruleta amerikane shkon në drejtim të kundërt.

Buza e Shtëpisë

Tani këtu del në pah ndryshimi i vërtetë. Ruleta amerikane vjen me një avantazh shumë më të lartë të shtëpisë (5.26%) sesa varianti evropian. Në fakt, është pothuajse dyfishi i asaj që do të merrni duke luajtur ruletë evropiane (2.7%). Teknikisht, kjo është për shkak se rrota amerikane përmban një zero të dyfishtë dhe një rrotë të vetme zero. Prandaj, shtëpia do të ketë gjithmonë përparësinë kur një lojtar bën një bast, veçanërisht bastet me para. Sigurisht, ky ndryshim nuk është shumë, por shanset 1 në 37 për të fituar një ruletë evropiane janë të parezistueshme.

Rregullat

Në përgjithësi, rregullat bazë të këtyre lojërave tavoline janë të ngjashme në shumicën në internet kazinove të drejtpërdrejta. Sidoqoftë, rrota e ruletës evropiane u ofron lojtarëve shumë situata të favorshme. Për shembull, "En Prison Rule" ju jep një rrotullim shtesë sa herë që topi ulet në xhepin e vetëm zero. Kjo mund të zvogëlojë në mënyrë drastike avantazhin e shtëpisë në rreth 1.35%.

Gjithashtu, rrota e ruletës evropiane ju lejon të bëni "baste thirrjesh". Ngjashëm me bastet e rregullta, "bastet e thirrjeve" u mundësojnë lojtarëve të shpallin bastin te tregtari në vend që të vendosin patate të skuqura në tavolinë. Ky bast lejohet vetëm kur dëshironi të merrni një vendim kompleks bastesh. Ajo përmban Red Split dhe Neighbours.

Vendimi përfundimtar: Cili variant është më i mirë?

Deri në këtë seksion, duhet të keni vënë re se ndryshimi midis këtyre lojërave të tavolinës është delikate. Megjithatë, të luash ruletë evropiane është alternativa më e mirë për shkak të avantazhit më të ulët të shtëpisë dhe shanset më të mira.

Por të luash dhe të fitosh lojëra kazinoje shkon më tej sesa thjesht shanset më të mira dhe avantazhet më të ulëta të shtëpisë. Kjo për shkak se ju duhet një strategji dinak rulete për të ulur avantazhin e shtëpisë, pavarësisht nga varianti që luani.

Gjithashtu, të luash lojën falas nuk e dëmton bankrollin tuaj, apo jo?

Dhe së fundi, ka shumë variante rulete për të luajtur online. Provimi i këtyre opsioneve mund t'ju bëjë të ditur se cili variant rezonon me stilin tuaj të lojës. Vetëm mos harroni të luani në kazinotë online të rregulluara.

Të rejat e fundit

Kërkoni një bonus të rimbushjes së kazinosë deri në 200 € në 24Slots
2023-05-30

Kërkoni një bonus të rimbushjes së kazinosë deri në 200 € në 24Slots

Lajme

Promocion i kazinosë

1xBet:Deri në 1500 €
Luaj tani
Betwinner
Betwinner:390 € Me kod bonus CASINORANK
22BET
22BET:Deri në 300 €