Debiti i Mastercard kundrejt Kartave të Kreditit për Depozitat e Kazinosë Live

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerClara McKenzieFact Checker

Mastercard është një nga mënyrat më të përdorura të pagesës në botë, e preferuar nga miliona në mbarë botën. Ky popullaritet është transferuar natyrshëm edhe në kazinotë e drejtpërdrejta, kjo është arsyeja pse sot, ka qindra sajte kazino live që pranojnë karta debiti dhe krediti Mastercard.

Nëse dëshironi të luani kazino live online me Mastercard, fillimisht duhet të kuptoni se cili opsion funksionon më mirë për nevojat tuaja: kartat e debitit kundrejt kartave të kreditit. Të dyja mund të jenë të zakonshme, por asnjëra nuk funksionon më së miri për çdo depozitë të drejtpërdrejtë të kazinosë. Këtu është një përmbledhje e shpejtë e disa prej avantazheve dhe disavantazheve thelbësore që duhen marrë parasysh kur përdorni një kazino me Mastercard.

Debiti i Mastercard kundrejt Kartave të Kreditit për Depozitat e Kazinosë Live

Kartat e Debitit Mastercard

Kartat e debitit Mastercard janë, krahas Visa-s, kartat bankare më të zakonshme të lëshuara të përditshme dhe shanset janë që banka juaj të lëshojë një kartë debiti Mastercard. Kur paguani për një depozitë live në kazino nëpërmjet një karte debiti Mastercard, ajo debitohet nga llogaria juaj rrjedhëse, ashtu si për një pagesë normale. Për ta përdorur këtë mënyra e pagesës në kazinotë e drejtpërdrejta, ju duhet të keni disa fonde në llogarinë tuaj rrjedhëse - të tilla si fonde nga paga juaj.

Avantazhet e përdorimit të Debitit të Mastercard për depozitat e kazinove të drejtpërdrejta

Zakonisht është shumë më e lehtë të gjesh një kazino debiti Mastercard sesa një kartë krediti, kështu që vetëm kjo mund të jetë një avantazh i rëndësishëm. Këtu janë disa përfitime të tjera që mund të shijoni kur bëni depozita të drejtpërdrejta në kazino nëpërmjet kartave të debitit Mastercard.

 • I përshtatshëm dhe i disponueshëm gjerësisht - Nuk është e vështirë të gjesh një kazino me Mastercard. Në fakt, shumica e kazinove live të rangut më të lartë lejojnë kartat e debitit Mastercard. Nëse tashmë keni një Mastercard, është një metodë e thjeshtë depozitimi pa probleme.
 • Lehtë për t'u përdorur - Nuk keni nevojë të hapni ndonjë llogari të re - thjesht shkruani të dhënat e kartës tuaj dhe depozita përpunohet menjëherë.
 • Kontroll më i mirë mbi shpenzimet - Nëse jeni duke luajtur me fondet e disponueshme në llogarinë tuaj rrjedhëse, natyrisht nuk mund të shpenzoni shumë para. Duke parë se depozita po hiqet nga llogaria juaj ju jep një ndjenjë më të mirë kontrolli dhe kuptimi se sa shumë po shpenzoni në kazinonë live.
 • Kufij më fleksibël - Shumë kazino të drejtpërdrejta lejojnë depozita mjaft të mëdha për kartat e debitit Mastercard, me disa që arrijnë edhe në 25 mijë.

Disavantazhet e përdorimit të debitit të Mastercard për depozitat e kazinove të drejtpërdrejta

Për shumicën e lojtarëve, duke përdorur një Mastercard kartë debiti për depozitat e drejtpërdrejta të kazinosë është opsioni më i arsyeshëm për shkak të përfitimeve të lartpërmendura. Sidoqoftë, nuk është mënyra ideale e pagesës për të gjithë. Këtu janë disa dobësi për t'u marrë parasysh:

 • Depozitat mund të dështojnë - Interesante, shumë depozita Mastercard mund të dështojnë - banka mund të refuzojë pagesën për shkak të politikave të saj të brendshme dhe kështu, pa ndonjë arsye specifike, ju thjesht mund të përfundoni duke mos qenë në gjendje të përdorni kartën tuaj të debitit Mastercard.
 • Lidhur me bankën tuaj - Ju thjesht mund të mos preferoni të shfaqni depozitat tuaja të drejtpërdrejta në kazino në llogarinë tuaj bankare dhe nëse është kështu, përdorimi i kartës së debitit Mastercard nuk do të jetë zgjidhja më e mirë.
 • Fondet e kufizuara ose shpenzimi i fondeve të përditshme - Kur përdorni kartën tuaj të debitit Mastercard, ekziston gjithmonë rreziku që ose të shpenzoni shumë nga fondet tuaja të nevojshme ditore ose thjesht të mos shijoni përvojën e drejtpërdrejtë të kazinosë pasi nuk keni fonde. Gjithmonë duhet të luani kumar brenda mundësive tuaja dhe të mos shpenzoni kurrë para që nuk keni mundur t'i humbisni.

Kartat e Kreditit Mastercard

Banka juaj mund të lëshojë një linjë krediti, në këtë rast ju do të merrni një kartë krediti Mastercard që është e lidhur me llogarinë tuaj të kreditit. Nëse i shpenzoni këto fonde, më vonë do t'ju duhet të paguani interes për paratë e shpenzuara, në varësi të marrëveshjes suaj të kredisë.

Situata e saktë varet nga banka juaj, por me pak fjalë, kur përdorni një kartë krediti Mastercard për depozitat e drejtpërdrejta të kazinosë, fondet duhet të kthehen më vonë, zakonisht bazuar në një plan pagese mujore.

Përparësitë e përdorimit të kredisë Mastercard për depozitat e drejtpërdrejta të kazinosë

Faqja më e mirë e kazinosë Mastercard tenton të jetë ajo që ofron gjithashtu depozitat me kartë krediti, kështu që është një metodë mjaft e zakonshme depozitimi. Përveç disponueshmërisë, këtu janë disa përfitime të tjera për të korrur kur përdorni kartat e kreditit Mastercard:

 • Mbrojtje më e mirë nga mashtrimi - Meqenëse të luash me karta krediti është, në thelb, më e rrezikshme, Mastercard aplikon mekanikë më të rreptë kundër mashtrimit në pagesat me kartë krediti. Ekzistojnë disa mjete dhe veçori mbrojtëse për të shmangur mashtruesit.
 • Programet e shpërblimit - Shumë banka kanë programe shpërblimi ose sisteme besnikërie për përdoruesit e kartave të kreditit. Për shembull, ju mund të fitoni pikë besnikërie për çdo transaksion dhe më vonë të merrni kthim parash nga banka (ose përfitime të tjera).
 • Më shumë fleksibilitet - Kur përdorni një kartë krediti, nuk do të kufizoheni në fondet në bilancin tuaj të kontrollit, kështu që mund të shpenzoni më lirshëm pa u shqetësuar aq shumë (megjithëse duhet të praktikoni sërish kumarin e përgjegjshëm dhe të mos e teproni me shpenzimet).

Disavantazhet e përdorimit të kredisë Mastercard për depozitat e drejtpërdrejta të kazinosë

Ngjashëm me kartat e debitit, është e lehtë të rrëmbesh kartën tënde të kreditit Mastercard për një depozitë të drejtpërdrejtë në kazino, por përpara se të nxitosh, këtu janë disa dobësi për t'u marrë parasysh.

 • Kufijtë më të ulët - Për shkak të natyrës së rrezikshme të pagesave me kartë krediti, kazinotë e drejtpërdrejta mund të zbatojnë parime më të rrepta të lojërave të fatit të përgjegjshëm në kartat e kreditit, dhe për këtë arsye, kufijtë e depozitave mund të jenë dukshëm më të ulëta në krahasim me kartat e debitit.
 • Tarifa më të larta - Shpesh, kartat e kreditit Mastercard mund të kenë disa tarifa transaksioni në varësi të bankës, kështu që mund të mos jetë mënyra më e mirë e depozitimit për paratë.
 • Më pak kontroll mbi shpenzimet - Meqenëse do të luani kumar me fonde nga llogaria e kreditit, mund të humbisni shumën që po shpenzoni, vetëm për të përfunduar me një faturë të rëndë të kartës së kreditit muajin e ardhshëm.

Dallimet midis kartave të debitit dhe kreditit

faqja më e mirë e kazinosë Mastercard zakonisht pranon si karta debiti ashtu edhe karta krediti Mastercard. Siç mund ta shihni nga lart, të dy llojet e kartave vijnë me përfitimet dhe disavantazhet e tyre, por është e rëndësishme të kuptoni dallimet kryesore midis kartave të debitit dhe kreditit Mastercard.

Natyrisht, ndryshimi i parë kryesor vjen nga burimi i financimit: kartat e debitit përdorin fondet tuaja, ndërsa karta e kreditit përdor fonde nga llogaria juaj e kreditit. Kjo do të thotë që kur përdorni një depozitë me kartë krediti, në thelb po krijoni një borxh për veten tuaj pasi këto fonde të depozituara më vonë do të duhet të kthehen në bankë.

Megjithatë, vetë burimi i financimit nuk është aty ku mbarojnë dallimet. Kur bëhet fjalë për depozitat e drejtpërdrejta të kazinosë, duhet të keni parasysh dy faktorë të tjerë: tarifat e transaksionit dhe limitet e depozitave. Edhe atë faqet kryesore të kazinosë që pranojnë depozita me kartë krediti mund të kenë kufij të ulët depozitash për shkak të kufizimeve bankare. Kumari me kartë krediti mund të jetë i rrezikshëm dhe për këtë arsye, bankat dhe kazinotë e drejtpërdrejta kanë tendencë të aplikojnë kufij më të vegjël, krahasuar me pagesat me kartë debiti.

Një çështje e ngjashme lidhet me tarifat e transaksionit. Depozitat e kartës së debitit Mastercard zakonisht janë falas, por depozitat e kartës së kreditit mund të vijnë me tarifa shtesë. Megjithatë, kjo varet nga kazinoja e drejtpërdrejtë dhe banka juaj, kështu që është diçka që duhet ta kontrolloni së pari me bankën tuaj.

konkluzioni

Meqenëse shumica prej nesh kanë një Mastercard në kuletat tona, është një nga opsionet më të mira kur filloni udhëtimin tuaj të drejtpërdrejtë në kazino. Thjesht futni informacionin e kartës suaj dhe depozitimi kryhet menjëherë - nuk mund të jetë më e lehtë.

Ashtu si me çdo mënyrë pagese, si kartat e debitit dhe ato të kreditit Mastercard kanë anët dhe përfitimet e tyre. Përpara se të bëni ndonjë pagesë, merrni parasysh të dyja palët me kujdes dhe mos harroni të luani me përgjegjësi - mos shpenzoni fondet që nuk mund t'i përballoni t'i humbni, pavarësisht nëse jeni duke luajtur me një kartë krediti apo debiti.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Si të depozitoni me Mastercard në një kazino live?

Për të depozituar me një Mastercard në kazinotë live, thjesht duhet të shkoni te seksioni 'arkëtar' dhe të futni informacionin e kartës tuaj. Në varësi të politikës së bankës suaj, mund t'ju duhet të verifikoni pagesën me SMS ose me mjete të tjera.

A është e sigurt të përdor kartën time të debitit ose të kreditit Mastercard për depozita të drejtpërdrejta në kazino?

Po, kartat e debitit dhe kreditit të Mastercard janë plotësisht të sigurta për depozitat e drejtpërdrejta të kazinosë për sa kohë që zgjidhni një ofrues të licencuar të kazinosë live. Sigurohuni që kazinoja e drejtpërdrejtë të ketë një licencë të vlefshme bixhozi dhe nëse është kështu, siguria juaj nuk do të jetë problem.

A duhet të përdor një kartë debiti ose krediti Mastercard për depozitat e drejtpërdrejta të kazinosë?

Nëse një kartë debiti ose krediti Mastercard është alternativa më e mirë për një depozitë live në kazino varet nga preferencat tuaja dhe nevojat tuaja. Merrni parasysh faktorë si kufijtë e pagesave, tarifat e transaksionit dhe të mirat dhe të këqijat e lartpërmendura që kemi përshkruar në artikullin tonë.

A ka ndonjë tarifë kur përdorni Mastercard për depozitat e drejtpërdrejta të kazinosë?

Zakonisht, kazinotë më të mira live Mastercard nuk kërkojnë asnjë tarifë depozite, por e njëjta gjë mund të mos zbatohet për bankën tuaj. Nëse ka ndonjë tarifë varet nga politika e çmimeve të bankës suaj, prandaj sigurohuni që të lexoni kushtet e bankës suaj për të kuptuar nëse do të ketë ndonjë tarifë të përfshirë.

Ku mund të gjej kazino të drejtpërdrejta të Mastercard?

Ju mund të gjeni kazino të drejtpërdrejta që pranojnë karta debiti dhe krediti Mastercard duke kontrolluar listat tona të krahasimit këtu në Live CasinoRank, ku ne kemi renditur të gjitha kazinotë më të mira live për përdoruesit e Mastercard.

Bonuset më të mira të Mastercard Live Casino 2024

Bonuset më të mira të Mastercard Live Casino 2024

Bonuset e kazinosë Mastercard janë këtu për të ngritur përvojën tuaj të lojërave dhe për të maksimizuar potencialin tuaj fitues. Me popullaritetin e tyre të përhapur dhe ofertat joshëse, bonuset Mastercard janë bërë një temë e nxehtë në botën e lojërave të fatit në internet.

Si të bëni depozita dhe tërheqje në kazino me MasterCard?

Si të bëni depozita dhe tërheqje në kazino me MasterCard?

Kumari në internet ka evoluar gjatë viteve të fundit, me shumë risi të reja duke u bërë të disponueshme. Ndër ato risi të reja janë kriptovalutat, të cilat vijnë me mijëra përfitime për pagesat e kazinove.

Të mirat dhe të këqijat e MasterCard Live Casino

Të mirat dhe të këqijat e MasterCard Live Casino

Industria e lojërave të fatit në internet po rritet çdo ditë, me veçori dhe inovacione të reja. Megjithatë, ende një nga metodat më të mira për të bërë depozita dhe tërheqje kazinoje mbetet Mastercard.