Tregtarët më të mirë të kazinove të drejtpërdrejta në Amerikën e Veriut

Amerika e Veriut vlerësohet shpesh si zanafilla e kazinove moderne të tregtarëve të drejtpërdrejtë. Megjithatë, nuk është utopia e lojërave të fatit që mund të imagjinohet për shkak të çështjeve si legjislacioni i lëkundur dhe tregjet e paqëndrueshme. Disa nga kazinotë më të mira në internet me tregtarë të drejtpërdrejtë në Shtetet e Bashkuara dhe madje edhe Kanada përdorin studiot në det të hapur për të transmetuar lojërat e tyre drejtpërdrejt.

Megjithatë, ky pozicion po ndryshon me shpejtësi. Kohët e fundit, vendet kanë miratuar në mënyrë aktive ligje për lojërat e fatit në distancë. Kjo është dëshmuar në disa shtete amerikane. Kërkesat e larta të tregut aktual sigurojnë që operatorët në Amerikën e Veriut ofrojnë vetëm lojërat më të mira për klientët e tyre. Këto studio që funksionojnë në rajon përfshijnë kompani të njohura si Evolution dhe Playtech. Megjithatë, më shumë objekte transmetimi janë planifikuar të hapen së shpejti.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Tregtarët e gjallë në Amerikën e Veriut

Shumica e lojërave të drejtpërdrejta të tregtarëve në Kanada transmetohen nga vende të tjera. Vendndodhjet më të zakonshme përfshijnë Evropën, Amerikën e Jugut dhe Azinë. Krijimi i një studioje live Evolution në Vankuver është një përjashtim. Kjo studio është një komponent thelbësor i sistemeve të kazinove të ndryshme kanadeze të drejtpërdrejta.

Shtetet e Bashkuara janë e kundërta polare. Dy nga operacionet më të gjera në studio ndodhen në Michigan dhe New Jersey. Evolution ka studio në New Jersey, Michigan dhe Pennsylvania. Microgaming ka një prani në Michigan dhe Playtech së shpejti do të nisë një kazino të re në shtet. Banorët e disa shteteve janë të kufizuar të luajnë vetëm në transmetimin e drejtpërdrejtë të tavolinave në shtetet e tyre.

Të ardhurat e lojërave të fatit nuk lejohen të kalojnë kufijtë shtetërorë në Shtetet e Bashkuara. Si rezultat, një banor i Nju Xhersit, për shembull, mund të luajë një lojë live vetëm nëse të gjitha aspektet e zinxhirit të lojërave të fatit rregullohen me kujdes në Nju Xhersi. Operatori i kazinosë, ofruesi i softuerit dhe madje edhe studio janë të gjitha pjesë e kësaj.

Por tregu në vendet e tjera të Amerikës së Veriut është relativisht i larmishëm. Një operator kazinoje në një vend mund të jetë partner me ofrues të programeve kompjuterike të kazinosë në një tjetër. Këto më pas ofrojnë një transmetim të drejtpërdrejtë të kazinosë nga i gjithë bota.

Gjuhët e zakonshme të folura nga tregtarët e kazinove të drejtpërdrejta të Amerikës së Veriut

Në Amerikën e Veriut ka një popullsi të madhe spanjolle dhe angleze folëse. Me kalimin e viteve, njerëz nga pjesë të ndryshme të botës janë vendosur në kontinent. Kështu, ka një numër folësish të tjerë në rajon, nevojat e të cilëve tregtarët e kazinove të drejtpërdrejta përpiqen t'i plotësojnë.

anglisht

Anglishtja zë vendin e parë ndër gjuhët më të zakonshme në këtë rajon. Siç mund të parashikohet, Kanadaja dhe SHBA-ja kanë pjesën më të madhe të anglishtfolësve. Meksika gjithashtu ka një popullsi të konsiderueshme të anglishtfolësve. Ishujt e Karaibeve dhe vendet qendrore kanë gjithashtu një numër të vogël të anglishtfolësve.

Spanjisht

Kjo është gjuha e dytë më e folur në Amerikën e Veriut. Veçanërisht, Meksika, e cila ka më shumë folës spanjisht se sa Spanja, është shtëpia e shumicës së folësve spanjisht. Shtetet e Bashkuara dhe Kuba pasojnë me disa folës spanjoll gjithashtu. Gjithashtu, Republika Domenikane, disa vende të ishujve të Karaibeve dhe pjesa tjetër e Amerikës Qendrore kanë një numër të folësve spanjisht.

frëngjisht

Frëngjishtja është e treta më e folur në Amerikën e Veriut. Kanadaja dhe Haiti janë shtëpia e shumicës së frëngjishtfolësve në Amerikën e Veriut. Në Shtetet e Bashkuara, atje jetojnë pak më shumë se dy milionë frankofonë.

kineze

Kinezishtja është një e katërta e largët. Gjuha përfshin disa dialekte si Hakka, Mandarin dhe Min Dong ndër të tjera nën një ombrellë të madhe makrogjuhëshe. Shumica e folësve kinezë në kontinent jetojnë në Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, ka një numër të tyre në Kanada dhe Meksikë.

Vendndodhjet më të rëndësishme të studiove në Amerikën e Veriut

Pozicioni ligjor i lojërave të fatit në internet ndryshon nga vendi në vend në të gjithë kontinentin. Operatorët zgjedhin vendet me rregullore të favorshme për të vendosur operacionet e tyre. Ka disa vende të rëndësishme ku studiot e kazinove live ndodhen në kontinent.

Shtetet e Bashkuara

Të SHBA ka më shumë kazino se çdo vend tjetër. Të gjitha lojërat më të njohura të kazinosë, të tilla si poker, blackjack dhe craps, janë të disponueshme në çdo kazino në Shtetet e Bashkuara. Në Shtetet e Bashkuara, ka 24 kazino komerciale dhe 28 kazino fisnore. Lojtarët e kazinove në vende të tilla si Nevada mund të gjejnë kazino kudo. Nevada ka më shumë kazino për frymë se çdo shtet tjetër në SHBA.

Meksika

Pas shumë vitesh ndalim, Meksika sapo ka filluar të njohë botën e re të lojërave të fatit. Meksika ka qenë prej kohësh një treg i rëndësishëm për biznesin e lojërave në Las Vegas. Është renditur në vendin e katërt në listën e vendeve të preferuara të lojërave të fatit nga klientët ndërkombëtarë.

Kanadaja

Për lojtarët, lojërat e fatit në kazinotë kanadeze është një mundësi fantastike. Për ata që duan kazino të mëdha me shumë emocione kumari dhe pa zhgënjime, ka mbi 100 kazino për të zgjedhur. Kazinotë në Kanada janë të klasit botëror, me një gamë të gjerë automatesh dhe lojërash tavoline të disponueshme për publikun e gjerë.

Kosta Rika

Kosta Rika është një vend tërheqës për disa sektorë ndërkombëtarë, duke përfshirë industrinë e iGaming, për shkak të stabilitetit të saj ekonomik dhe politik. Ndërsa legjislacioni i 1922 dhe 1974 ndalon lojërat në të cilat rasti luan një rol në rezultatin, leja e nënkuptuar e qeverisë e ka shndërruar vendin në një vatër për lojërat e fatit në internet.

Cilat janë lojërat më të njohura të tregtarëve të drejtpërdrejtë në Amerikën e Veriut?

Për shkak të numrit të vogël të studiove në Amerikën e Veriut, tendencat e reja krijuese janë të ngadalta për të mbërritur. Evolution dhe Playtech janë pararendësit e ideve të reja në rajon. Të dy kanë një prani në Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, titujt që ata nxjerrin nga atje janë të kufizuar herë pas here. Kështu, disa kazino priren të jenë partnerë me tregtarë jashtë vendit.

Blackjack live

Lojtarët mund të përjetojnë të gjitha pamjet dhe tingujt e një kazinoje të vërtetë pa lënë kurrë shtëpitë e tyre. Megjithatë, ka dukshëm më pak blackjack live variante të aksesueshme në këtë format.

Ruletë e drejtpërdrejtë

Për lojtarët që duan të luajnë në një tavolinë ruletë live me njerëz në mbarë botën, ruleta e kazinosë live në internet është mënyra për të shkuar. Disa kazino tani lejojnë lojtarët e internetit të bashkohen me klientët aktualë në një tryezë ruletë me transmetim në kohë reale në një kazino të vërtetë. E vetmja pengesë për të luajtur në këtë mënyrë është se këto tavolina kanë kufij shumë më të ulët të basteve sesa homologët e tyre të rregullt të kazinosë. Megjithatë, amerikanët e veriut adhurojnë të luajnë ruletë në internet me një krupier të vërtetë njerëzor. Për sa i përket të ardhurave, kjo lojë ka tërhequr më së shumti baste nga lojtarët e Amerikës së Veriut në ato pak vende ku aktiviteti është i lejuar.

Baccarat live

Bakarat live është shpesh domeni i klientëve më të pasur të kazinove. Marrja e një tavoline në dhomat standarde të kazinove mund të jetë sfiduese ndonjëherë. Por baccarat me transmetim të drejtpërdrejtë në internet është një nga lojërat më të njohura në mesin e kumarxhinjve të Amerikës së Veriut. Loja është e përshtatshme për lojtarët në rajon.

Live Casino Hold'em

Së fundi, live casino Hold'em është një lojë e re e bazuar në variantin jashtëzakonisht të popullarizuar të pokerit Texas Hold'em. Casino Hold'em është një lojë fantastike për të luajtur në një kazino online. Pothuajse te gjitha kazinove të drejtpërdrejta tani janë transmetuar në definicion të lartë, duke i sjellë përdoruesit më afër veprimit.

Softueri më i popullarizuar i tregtarëve të drejtpërdrejtë në Amerikën e Veriut

Kumari është një nga bizneset më të njohura në botë sot. Kjo industri është përfshirë nga ndryshimet teknologjike. Shumica e njerëzve në ditët e sotme përdorin smartfonët e tyre për të planifikuar strategjitë e tyre. Këto lojëra të kazinosë në internet janë të disponueshme në një sërë temash dhe veçorish. Lojtarët mund të zgjedhin nga opsione të ndryshme për t'i bërë vendimet e tyre më interesante.

Evolucioni

Lojëra evolucionare është një ofrues i njohur softuerësh për kazino dhe lojëra i specializuar në transmetimin e drejtpërdrejtë të tregtarëve në internet. Ofruesi ka revolucionarizuar kazinotë e drejtpërdrejta që kur u themelua në vitin 2006. Kompania e ka bërë një prioritet të rëndësishëm krijimin e një platforme të kazinosë live. Evolution ka tre studio në Shtetet e Bashkuara, më e fundit në Michigan.

Playtech

Playtech është një ofrues i njohur i softuerit të lojërave online. Është një nga operatorët e shquar për të ofruar një përvojë autentike të lojërave në një format dixhital. Kazinotë e kompanisë me tregtarë të drejtpërdrejtë janë të pajisura me kamera që ofrojnë pamje HD dhe janë ndër kazinotë më të shpejta me transmetim të drejtpërdrejtë të disponueshme sot. Kompania ka marrëveshje me disa kazino të drejtpërdrejta kanadeze për të ofruar titujt e tyre të lojërave.

Ezugi

Studio e Kosta Rikës së Ezugi është vendosur në objektet bashkëkohore vetëm jashtë rrethit qendror të biznesit të San Jose. Shërbimi më pas transmeton lojëra të drejtpërdrejta me tregtarë nga nëntë tavolina të vendosura kundër një dekori të sofistikuar kazinoje me një ndjenjë latine. Studioja Ezugi San Jose punëson mbi 70 tregtarë, shumica e të cilëve janë elegantë dhe të sjellshëm.

Tabela e drejtpërdrejtë me tregtarë që flasin gjuhën amtare

Lojtarët mund të marrin lehtësisht çdo ndihmë me vendasin tregtarët e kazinosë live. Një personel i tillë flet rrjedhshëm gjuhën e lojtarit. Anglishtja është gjuha amtare më e folur në Amerikën e Veriut. Kjo adreson disa probleme për furnizuesit e softuerit që nga fillimi. Shumica e lojëra të drejtpërdrejta të kazinosë janë në dispozicion në anglisht.

Tavolinat e kazinove live në frëngjisht ofrohen në Kanada. Shumica, megjithatë, transmetohen nga vende të tjera, veçanërisht në Evropë.

Spanjishtja është një gjuhë e folur gjerësisht në të gjithë kontinentin. Lojërat me folës amtare ofrohen kryesisht përmes studiove jashtë Shteteve të Bashkuara, si ato në Kosta Rika ose Kolumbi, apo edhe Evropë.

Asnjë agjenci rregullatore nuk ka juridiksion mbi tërësinë e kazinove të drejtpërdrejta në Amerikën e Veriut. Çdo shtet në Shtetet e Bashkuara dhe shumica e provincave dhe territoreve kanadeze kanë metodat e tyre unike rregullatore. Për këtë arsye, shitësit e programeve kompjuterike në det të hapur dhe kazinotë po lulëzojnë në Veriun e Madh të Bardhë.

Por pavarësisht vendndodhjes së shitësit, lojtarët mund të kenë lehtësisht çdo mbështetje që u nevojitet. Çdo shitës ofron shërbimet e saj të faqes në më shumë se një gjuhë. Shumica e tyre lejojnë lojtarët të përkthejnë përmbajtjen e faqes në internet. Kështu, lojtarët mund të angazhohen lehtësisht me kazinotë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi