Si të bëheni tregtar në kazino live?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerClara McKenzieFact Checker

Lojërat e drejtpërdrejta të kazinosë po pushtojnë skenën e iGaming, falë përvojës së tyre gjithëpërfshirëse dhe realiste të lojërave. Por që këto lojëra të arrijnë atje ku janë, tregtarët e drejtpërdrejtë kanë luajtur rolin e tyre. Ata janë përgjegjës për të mirëpritur lojtarët dhe për t'i bërë ata të ndihen si në shtëpi.

Sidoqoftë, ky artikull nuk ka të bëjë vetëm me lavdërimet e tregtarëve të kazinove të drejtpërdrejta (ata e meritojnë, meqë ra fjala). Në vend të kësaj, është për ata që kanë një ëndërr për t'u bërë një krupier i drejtpërdrejtë i kazinosë. mos u shqetësoni; paga është e mirë!

Si të bëheni tregtar në kazino live?

Kush është një tregtar i drejtpërdrejtë i kazinosë?

Kur ndizni një lojë live kazino, një fytyrë e pashme ose e bukur do t'ju përshëndesë, e etur për t'ju bërë të qetësoheni sa më shpejt që të jetë e mundur. Këta janë tregtarë të vërtetë njerëzor ose pritës të lojërave. Pra, a tregtar i drejtpërdrejtë i kazinosë është punonjësi i kazinosë që menaxhon dhe moderon dhomën e kazinosë live. Këta punonjës janë përgjegjës për shpërndarjen e letrave, rrotullimin e rrotave, shpalljen e rezultateve, ndërveprimin me lojtarët, etj.

Kualifikimet e punës së tregtarit të drejtpërdrejtë

Ju mund ta largoni tregtarin e drejtpërdrejtë të kazinosë si një punonjës të thjeshtë pa kualifikime profesionale. Por shumica tregtarë të drejtpërdrejtë në kazinotë kryesore të drejtpërdrejta janë të mbikualifikuar për këtë punë. Për t'u bërë një tregtar i drejtpërdrejtë në kazinotë e drejtpërdrejta kërkon disa cilësi që jo të gjithë i kanë.

Si fillim, ju duhet të jeni një i rritur dhe me mendje të shëndoshë. Studiot e kazinove operojnë në vende të ndryshme, që do të thotë se kërkesa për moshën mund të ndryshojë. Por në përgjithësi, kjo mund të jetë 18 ose 21 vjet, megjithëse shumica e operatorëve të studios preferojnë 21 vjet e lart.

Më pas, kazinoja online e tregtarit të drejtpërdrejtë do të shikojë aftësitë tuaja të komunikimit. Kandidatët duhet të flasin rrjedhshëm anglisht. Megjithatë, do të keni një avantazh shtesë nëse zotëroni gjuhë të tjera ndërkombëtare si frëngjisht, spanjisht, danez, etj. Ju ndoshta dini disa lojëra të drejtpërdrejta kazino të organizuara në gjuhën tuaj amtare, apo jo?

Përveç kësaj, personaliteti juaj duhet të jetë i gëzuar dhe social gjatë gjithë kohës. Ju gjithashtu duhet të përballoni lehtësisht presionin pasi loja mund të jetë kërkuese. Besoni apo jo, do të takoni shumë lojtarë të frustruar. Dhe më e rëndësishmja, njohja e lojërave të kazinosë live ose përvoja në këtë fushë është një nxitje e shkëlqyer për CV-në tuaj.

Aftësitë mund të rrisin ndjeshëm perspektivat tuaja:

 • Aftësi të aftë për punë ekipore
 • Eksperiencë në shërbimin ndaj klientit
 • Aftësitë themelore matematikore
 • Aftësi për zgjidhjen e shpejtë të problemeve
 • Aftësitë efektive të komunikimit
 • Takt dhe diplomaci
 • Besueshmëria dhe integriteti
 • Pamje profesionale dhe e mirëmbajtur
 • Gatishmëri për të punuar me orë fleksibël, duke përfshirë netët, fundjavat dhe pushimet

Duke ndjekur shkollën e tregtarëve të kazinove live

Edhe nëse shënoni shumicën e kërkesave të mësipërme, nuk jeni ende jashtë pyllit. Nëse nuk tregoni prova se mbani të njëjtin pozicion fillimisht në një kazino me bazë tokësore ose live, operatori do të supozojë se nuk i përmbushni standardet. Pra, a ka mbaruar për ju?

Jo, nuk ju nevojitet domosdoshmërisht përvojë paraprake si tregtar i drejtpërdrejtë për të gjetur vendin e punës. Kjo për shkak se disa operatorë do t'ju trajnojnë për t'u siguruar që jeni gati për këtë rast. Akademia e Evolution është një shembull i mirë ku krupierët e sapo punësuar shpenzojnë deri në 2 javë duke mësuar litarët.

Por nëse keni kohë të lirë, mund të fitoni kredenciale të ligjshme nga një shkollë legale e kazinosë live. Shumica e këtyre shkollave ofrojnë kurse me kohë të plotë për 4 deri në 12 javë. Ata do t'ju mësojnë se si të silleni në tavolina, të hapni/mbyllni bastet, të komunikoni me lojtarët dhe gjithçka që duhet të dini.

Përgjegjësitë e një tregtari të gjallë

Operatori i kazinosë live do t'ju sigurojë të gjitha detajet në lidhje me rolin tuaj si tregtar i drejtpërdrejtë. Më poshtë janë disa nga përgjegjësitë sipas përshkrimit të punës së fundit të Evolution:

 • Prezantoni me entuziazëm lojtarët në lojë dhe shpjegoni gjithçka.
 • Rrotulloni timonin, shpërndani letrat dhe shpallni rezultatet.
 • Kërkoni tema të përshtatshme për të diskutuar me lojtarët.
 • Angazhoni lojtarë në biseda miqësore, të orientuara drejt lojës pa dhënë një mendim.
 • Përfundoni lojën me një vërejtje pozitive të ndarjes.
 • Sigurohuni që të mos ketë mashtrues në lojë.
 • Trajtoni çështjet e ngritura nga lojtarët në kohën e duhur dhe miqësore.

Përfitimet e punës si tregtar i drejtpërdrejtë i kazinosë

Puna si tregtar i drejtpërdrejtë në një kazino mund të jetë një mundësi e shkëlqyer karriere, me një sërë përfitimesh. Nëse jeni të apasionuar pas lojërave tavoline si baccarat, craps, poker, blackjack dhe ruletë, kjo mund të jetë puna perfekte për ju.

Operatorët e studiove live e kuptojnë se paga është një konsideratë e rëndësishme dhe ata ofrojnë një normë të mirë pagese së bashku me përfitime të tjera tërheqëse. Për shembull, një tregtar i Evolution në Kanada mund të fitojë midis 18 dhe 22,60 dollarë në orë, dhe operatori ofron bonuse mujore të performancës dhe katër ditë pushimi me pagesë.

Ju mund të pyesni veten nëse tregtarët e kazinove të drejtpërdrejta marrin këshilla, ashtu si homologët e tyre në kazinotë me bazë tokësore. Përgjigja është po - lojtarët mund të japin bakshish nga tregtarët e kazinove të drejtpërdrejta, ashtu siç do të bënin në një kazino me bazë tokësore.

Të mirat dhe të këqijat për t'u bërë një tregtar i drejtpërdrejtë

Pros of Becoming a Casino Dealer ✅Cons of Becoming a Casino Dealer ❌
High Earning Potential and TipsChallenging Working Hours and Shifts
Dynamic and Exciting Work EnvironmentPhysical and Mental Demands of the Job
Opportunities for Career AdvancementDealing with Difficult Customers
Flexible Work SchedulesJob Stability and Seasonal Fluctuations
Developing Interpersonal and Customer Service SkillsCompliance and Regulatory Challenges
Exposure to Various Casino Games and TechniquesPotential for Job Stress and Burnout

Kushtet e punës për tregtarët e kazinove

Kushtet e punës për tregtarët e kazinove Puna në një kazino, pavarësisht nëse është një ndërmarrje tradicionale me bazë tokësore ose një platformë në internet, kërkon një qasje fleksibël për orarin e punës për shkak të natyrës 24-orëshe të biznesit. Kjo shpesh nënkupton përshtatjen me orare të ndryshme, veçanërisht në fazat e hershme të karrierës suaj. Megjithatë, ky fleksibilitet mund të jetë i dobishëm, duke lejuar mundësinë për të balancuar punë të tjera ose angazhime personale krahas rolit tuaj si tregtar.

Një ditë në jetën e një tregtari kazinoje zakonisht përfshin një sërë detyrash, duke përfshirë:

 • Shpërndarja e pagesave ose mbledhja e basteve bazuar në rezultatet dhe rregullat specifike të secilës lojë.
 • Menaxhimi i tabelës së lojës, duke siguruar shpërndarje të saktë dhe pa gabime të kartave te lojtarët.
 • Në lojëra si blackjack, krahasimi i dorës së shtëpisë me lojtarët për të identifikuar fituesit.
 • Operimi i një sërë lojërash kumari të tilla si craps, ruletë, poker ose keno, duke iu përmbajtur rreptësisht rregullave dhe rregulloreve.
 • Konvertimi i parave të gatshme në patate të skuqura lojrash ose argumente për lojtarët.
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
Këshilla për bakshish në kazino

Këshilla për bakshish në kazino

Bakshishi i tregtarit ka qenë gjithmonë një temë ndarëse midis lojtarëve të kazinosë. Ndërsa disa lojtarë argumentojnë se tregtarët duhet të jetojnë brenda çeqeve të tyre, të tjerë pretendojnë se bakshishi i tregtarit përmirëson përvojën e tyre të përgjithshme të lojërave të fatit. Pra, cili argument është i saktë?