Lajme

May 28, 2023

4 Fitore Monumentale në Blackjack

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Blackjack është një lojë klasike e kazinosë që është e popullarizuar përkrah pokerit dhe baccarat-it. Dhe me opsionin për të luajtur online, kjo lojë e përjetshme është më e aksesueshme se kurrë. Loja krenohet me rregulla të thjeshta dhe një avantazh të ulët, duke e bërë atë një nga lojërat më miqësore të kazinosë. Pra, ky artikull do të listojë katër nga fitimet më të mëdha të blackjack-ut që ende i motivojnë lojtarët e blackjack-ut sot. 

4 Fitore Monumentale në Blackjack

Ekipi Blackjack i MIT: Deri në 100 milion dollarë

Ekipi i MIT Blackjack ishte një ikonë grup studentësh nga MIT dhe universitete të tjera në Shtetet e Bashkuara. I udhëhequr nga Bill Kaplan, ekipi përdori strategji blackjack si numërimi i letrave për të fituar lojëra blackjack në mbarë botën nga viti 1979 deri në fillim të viteve 2000. Grupi mbeti i pazbuluar duke luajtur në kazino të ndryshme me mbi 80 anëtarë. Besohet se ekipi fitoi 50 deri në 100 milionë dollarë përpara se të ndahej në fillim të shekullit të 21-të. MIT definitivisht ndryshoi pamjen e kësaj loje kazino. 

Kerry Pecker - 40 milionë dollarë

Kerry Packer është një biznesmen nga Australia i cili fitoi gati 7 milionë dollarë nga luajtja e blackjack në 1991. Akoma më befasuese është se Packer fitoi 40 milionë dollarë duke luajtur lojën në më pak se një orë në GM Grand në Las Vegas. Por fitoret nuk ishin të lira. Paker përdori strategji të shumta, duke përfshirë luajtjen e tetë duarve në një tavolinë, ndërsa vendoste 250,000 dollarë çdo raund. Të tregtarët e gjallë gjithashtu shkoi në shtëpi duke buzëqeshur pasi lojtari me fat u dha atyre 1 milion dollarë bakshish. 

Don Johnson - 15.1 milion dollarë

Johnson ishte një tjetër lojtar mendjemprehtë blackjack që fitoi vetëm 15.1 milionë dollarë. Ashtu si Kerry Packer, Johnson përdori pozicionin e tij kryesor si CEO i Heritage Development për të bërë baste të mëdha, duke kontribuar në fitoret e tij masive. Por nuk ka të bëjë vetëm me fatin. Johnson ishte i famshëm për aftësitë e tij në njohjen e detajeve të kartave dhe matematikës së tabelës. Ai fitoi pagesën prej 15.1 milionë dollarësh për të luajtur këtë lojë tavoline nga dhjetori 2010 deri në maj 2011. 

Ken Uston - 4.5 milionë dollarë

Ken Uston konsiderohet gjerësisht babai i blackjack-ut me shumë duar dhe vlerësohet për formimin e ekipit të parë të blackjack-ut. Ai përdori strategji matematikore dinake dhe aftësi për numërimin e letrave për të fituar lojëra blackjack më rregullisht. Për ta ndaluar atë, operatorët e rregulluar të kazinosë prezantoi lojëra blackjack me shumë kuvertë dhe me shumë duar. Në vitet 1980, ai mblodhi një ekip që vinte baste të mëdha që mund të arrinin 12,000 dollarë për dorë, duke fituar rreth 4.5 milionë dollarë.

Këto fitore duhet t'ju motivojnë për të fituar më shumë raunde live blackjack dhe bëhu mjeshtër i lojës. Por një gjë është e zakonshme mes këtyre lojtarëve; ata kishin një strategji blackjack dhe praktikonin menaxhimin e duhur të parave. Por mbani mend, kumari ka të bëjë kryesisht me fat.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire
2024-04-17

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire

Lajme