Lajme

July 31, 2023

Aristocrat Gaming thotë se hakeri ka aksesuar të dhënat në serverin e kompanisë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Aristocrat Gaming, një ofrues iGaming me bazë në Australia, ka lëshuar një deklaratë zyrtare për incidentin e hakerimit që ndodhi në qershor 2023. Sipas raportit, kompania thotë se një haker ka përfituar nga një cenueshmëri e sapo lëshuar (zero-ditë) në programin e palës së tretë të kompanisë për ndarjen e skedarëve (MOVEit ).

Aristocrat Gaming thotë se hakeri ka aksesuar të dhënat në serverin e kompanisë

Fatkeqësisht, zhvilluesi kryesor i lojra kazino ka konfirmuar se kriminelët kanë akses në të dhënat në serverin e saj. Ndër të dhënat e vjedhura përfshijnë informacione private që u përkasin punonjësve të kompanisë.

Si një firmë që mbron vlerat më të larta morale dhe etike, Lojëra Aristokrate merr seriozisht sigurinë dhe sigurinë e informacionit privat. Rrjedhimisht, kompania ka ndërmarrë hapa të shumtë për të adresuar situatën që nga zbulimi i saj.

Më poshtë janë disa nga hapat e ndërmarrë nga Aristokrat:

  • Menjëherë pas incidentit, Aristokrat korrigjoi cenueshmërinë e softuerit MOVEit.
  • Kompania informoi organet përkatëse të zbatimit të ligjit, lojrave dhe rregullatore për incidentin.
  • Në bashkëpunim me specialistë të pavarur, Aristokrat përcaktoi të dhënat e vjedhura përpara se të zbatonte masat zbutëse.
  • Kompania informoi punonjësit e saj në mbarë botën për incidentin, duke ofruar shërbime falas për monitorimin e kredisë dhe mbrojtjen e vjedhjes së identitetit.

Aristokrat ka kryer një vlerësim për të përcaktuar efektin e mundshëm që incidenti mund të ketë në operacionet e tij. Rezultatet e vlerësimit tregojnë se rreziku i ndikimit të dëmshëm të biznesit duhet të jetë i ulët nëse ekzistojnë strategjitë e duhura të menaxhimit të rrezikut. Kompania ka shprehur angazhimin e saj për të menaxhuar incidentin me përgjegjësi dhe efektivitet për të mbrojtur interesat e punonjësve të saj, biznesit dhe palëve të tjera të përfshira.

Ky incident duhet të jetë një thirrje zgjimi për operatorët, ofruesit e programeve kompjuterike dhe lojtarët në faqet më të mira të kazinosë live për të mbrojtur praninë e tyre në internet. Fatmirësisht ka shumë këshilla për sigurinë e të dhënave që lojtarët mund të përdorin për të mbrojtur llogaritë e tyre të kazinosë live nga kërcënimet e mundshme.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire
2024-04-17

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire

Lajme