Lajme

October 17, 2022

Gjurmimi i rrënjëve të tregut të kazinove të drejtpërdrejta

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Një përkufizim i drejtpërdrejtë i kazinosë është thjesht një kazino në internet që lejon lojtarët të luajnë kundër lojtarëve të tjerë në një mjedis realist. Studiot e kazinove të drejtpërdrejta menaxhohen nga tregtarë dhe prezantues profesionistë të kartave, me kamera të gjithanshme me sy skifteri që u japin lojtarëve një video të plotë të studios. 

Gjurmimi i rrënjëve të tregut të kazinove të drejtpërdrejta

Por sa larg ka arritur industria e kazinove live? Cila është gjendja aktuale dhe si duket e ardhmja? Ky lexim i shpejtë u përgjigjet të gjitha këtyre pyetjeve, plus shumë të tjera. Por para çdo gjëje, lexoni rishikimin e thelluar të kazinosë live këtu në LiveCasinoRank për të gjetur faqen më të besueshme të lojërave. 

Shikim i shpejtë në Historinë e Kazinosë Live

Tregu i kazinosë live është një ide relativisht e re. Sido që të jetë, industria i ka rrënjët që nga viti 1994, kur Microgaming lançoi lojën e parë të kazinosë në internet. Tre vjet më vonë, u bë përpjekja e parë për të krijuar një kazino live. Megjithatë, kompjuteri dhe teknologjitë e internetit ishin ende në hapat e tyre të vegjël, duke e bërë idenë joreale. 

Por pavarësisht sfidave të dukshme, industria nuk u dorëzua. Ndërsa teknologjia vazhdoi të përparonte, loja e parë e kazinosë live me funksione të plota u lançua në fillim të viteve 2000, duke i hapur rrugën shpërthimit të industrisë së iGaming. Por megjithatë, lojtarët mund të përdornin vetëm një pjesë të vogël të lojërave tavoline, veçanërisht blackjack dhe poker.

Sot, industria e kazinosë live është rritur për t'u bërë një treg shumë milionësh. Çdo kazino në internet që respekton veten do t'i lejojë lojtarët të luani lojëra kazino live nga ofruesit kryesorë të softuerëve si Evolution, Ezugi, NetEnt, etj. Madje është e saktë të thuhet se kazinotë live ishin 'shpëtimtare të jetës' kur shumica e kazinove me bazë tokësore u mbyllën në kulmin e Covid-19. 

Teknologjia celulare po merr përsipër

Duke lënë mënjanë historinë, është koha për të parë një nga faktorët më të rëndësishëm shtytës pas rritjes së lojërave të kazinove live, teknologjisë celulare. Është interesante se telefoni i parë celular u prezantua në vitin 1973 nga Motorola. Por ky telefon ishte i rëndë, peshonte 2 kilogramë.

Ndërkohë, rrjeti i gjeneratës së parë (1G) u shfaq në treg në vitin 1979. Kjo teknologji u përmirësua më vonë në 1991 me lëshimin e 2G ose GSM. Por edhe me 2G, lojtarët nuk mundën luaj lojra kazino online për shkak të vonesës së ulët dhe shpejtësisë së shkarkimit. Kjo çoi në prezantimin e 3G në 2001, i cili ofroi kapacitet më të lartë të të dhënave dhe shpejtësi transferimi. 

Gjatë rrugës, ishte e qartë se 3G ishte i mbingarkuar nga aplikacionet celulare të gjerësisë së brezit. Zgjidhje? Lëshimi i 4G në nëntor 2009. Ky rrjet i gjeneratës së katërt ofron shpejtësi maksimale të shkarkimit dhe ngarkimit përkatësisht 100 MB/s dhe 50 MB/s. Mos harroni, pajisjet Android dhe iPhone që ndryshojnë lojën u lëshuan në 2008 dhe 2007. 

Nuk u ndal me kaq; 5G u lançua në vitin 2019, duke premtuar shpejtësi më të shpejtë shkarkimi dhe vonesë sesa Wi-Fi në shtëpi. Shpejtësia maksimale e shkarkimit për 5G është 2,5 GB/s me një shpejtësi maksimale të ngarkimit 1,25 GB/s. Ky është padyshim një lajm i mirë për lojtarët dhe operatorët e kazinove në internet. Dhe me mend çfarë? 6G tashmë po gatuhet!

Rritja e rregulloreve të lojërave të fatit në mbarë botën

Edhe me teknologjinë e avancuar celulare, tregu i kazinosë live nuk do të ishte aty ku është pa mbështetjen e qeverisë. Më parë, ishte 'tabu' të luash kumar në internet ose në një kazino me bazë tokësore. Por me qeveritë që kërkojnë të ardhura shtesë, po bëhet e qartë se kumari ligjor është këtu për të qëndruar. 

Merrni për shembull Shtetet e Bashkuara. Çdo formë e lojërave të fatit ka qenë e paligjshme që nga PASPA (Akti i Mbrojtjes së Sporteve Profesionale dhe Amatore) në 1992. Por në vitin 2018, gjyqësori e rrëzoi këtë ligj, duke përmendur diskriminimin e lojërave të fatit ndaj shumicës së shteteve. 

Vendimi nënkuptonte që lojërat e fatit tani ishin të ligjshme në nivel federal, megjithëse shtetet individuale mund ta legalizonin ose kriminalizonin atë. Aktualisht, lojërat e fatit në internet janë të ligjshme në të paktën 20+ shtete, me kazinotë online të ligjshme në gjashtë. Tani ky është një përparim i jashtëzakonshëm për një vend të njohur si armiqësor ndaj lojërave. 

Katalizatorë të tjerë të lojërave të fatit në internet

Përveç teknologjisë celulare dhe lojërave të fatit legal, zhvillime të tjera jetike kanë çuar në rritjen e industrisë së kazinove live. Si fillim, shumica e operatorëve të kazinove në internet po përfshijnë infrastrukturën e bazuar në cloud në sistemet e tyre. Kjo teknologji ofron shkallëzim dhe performancë më të madhe dhe lejon lojtarët të luajnë kudo në çdo pajisje. Me pak fjalë, lojtarët mund të vazhdojnë të rrotullojnë rrotullat në pajisje të ndryshme pa humbur përparimin e lojës ose instaluar ndonjë aplikacion. 

Realiteti Virtual (VR) është një tjetër risi që ndryshon lojën që do ta çojë industrinë më tej. Me një kufje VR, lojtarët futen drejt e në qendër të aksionit pa shkelur në kazinonë tokësore. Gonzo's Quest Treasure Hunt nga Evolution Gaming është një shembull i shkëlqyer se sa zhytëse mund të jenë lojërat VR. Me modalitetin VR të lojës, do të ndiheni sikur po vraponi përkrah eksploruesit spanjoll, duke rritur performancën tuaj. 

Ndërkohë, financimi i një kazinoje live është bërë shumë i thjeshtë, falë një morie opsionesh të reja pagese. Pavarësisht nëse përdorni kuletat elektronike si PayPal dhe Skrill ose kriptovalutat si Bitcoin dhe Bitcoin Cash, depozitat janë të menjëhershme pa asnjë pyetje. Dhe nëse jeni një klient i ri në kazino, ka të ngjarë merrni një paketë bujare mirëseardhjeje

Dominimi i Evolucionit do të vazhdojë

Evolution është një grumbullues përmbajtjesh jashtëzakonisht i suksesshëm me deri në 11 studio. Evolution gjithashtu bleu grumbulluesit kryesorë të kazinove live si NetEnt dhe Ezugi kohët e fundit, duke eliminuar konkurrencën e ashpër nga këta të dy. Një tjetër gjë, Lightning Roulette e kompanisë konsiderohet si një nga lojërat më të suksesshme të kazinosë live

Por Evolution nuk është i vetmi zhvillues i suksesshëm i përmbajtjes së drejtpërdrejtë. Luaj lojëra drejtpërdrejt si Bonus Baccarat dhe Sic Bo nga Microgaming. Playtech, që besohet të jetë i pari që lançoi një dhomë kazino live, është një tjetër opsion i shkëlqyer. Në përgjithësi, ka shumë lojëra kazino live për të zgjedhur këto ditë. Kjo është një tjetër dëshmi e lulëzimit të tregut të kazinove live.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Cilat lloje të reja bonusesh duhet të presim në kazinotë live në internet në 2024
2024-01-10

Cilat lloje të reja bonusesh duhet të presim në kazinotë live në internet në 2024

Lajme