Ndikimi i koronavirusit në industrinë e lojërave të fatit në internet

Lajme

2021-06-19

Eddy Cheung

Kur rasti i parë Covid-19 u njoftua në dhjetor 2019, askush nuk priste që ai ta sillte botën në një ndalesë. Pak muaj më vonë, industritë po regjistrojnë humbje kudo, me disa dyqane të mbyllura fare.

Ndikimi i koronavirusit në industrinë e lojërave të fatit në internet

Kjo është veçanërisht e vërtetë për industrinë e basteve sportive, e cila ka vuajtur nga pezullimi i ngjarjeve sportive profesionale. Pra, ndërsa vendet vazhdojnë të përballen me efektet e valëzuara të Covid-19, është koha për të bërë një bilanc dhe për të parë se si kazino online dhe industria e lojërave të fatit, në përgjithësi, është prekur.

Koronavirusi dhe bastet sportive

Siç u përmend më herët, industria e basteve sportive është një nga më të prekurat nga Covid-19. Si rezultat, autoriteteve në mbarë botën duhej të vendosnin një ndalim të plotë për të gjitha aktivitetet sportive fizike për të ruajtur distancën sociale dhe masa të tjera paraprake.

Për shembull, ligat kryesore të futbollit si EPL, Serie A dhe La Liga u pezulluan për disa muaj për shkak të pandemisë. Në SHBA, NBA u pezullua deri në një muaj dhe biznesi nuk ka qenë i zakonshëm që atëherë.

Në përgjithësi, mbyllja e disa ngjarjeve sportive i dha një goditje masive industrisë së basteve sportive. Për fat të mirë, lojtarët dhe tifozët po kthehen ngadalë në fushë, me sektorin që pritet të rritet së shpejti.

Vendet fizike të lojërave të fatit janë goditur keq

Nga përzierja e bastorëve dhe banjave publike te prekja e automateve dhe trajtimi i parave të gatshme, kazinotë me bazë tokësore mbeten pikat kryesore të Covid-19. Pra, ngjashëm me shërbimet e tjera fizike jo thelbësore, kazinotë me bazë tokësore u mbyllën gjatë bllokimit.

Një shembull i mirë është William Hill, e cila mbylli 119 pikat e saj të basteve në Mbretërinë e Bashkuar pas kufizimeve të Covid-19. Akoma më keq, ka raporte që kjo markë e kazinosë online po planifikon të shesë pikat e saj të basteve në Evropë pas frikës se lojtarët mund të mos kthehen në të njëjtat numra.

Në përgjithësi, kufizimi aktual në numrin e lojtarëve që mund të pranohen në një kazino me bazë tokësore po lë një shenjë negative. Gjithashtu, kazinotë e hapura me tulla dhe llaç janë të detyruara të investojnë shumë në masat paraprake për Covid-19. Por megjithatë, industria do të jetë përsëri në këmbë, falë traditës së saj të pasur.

Kumari në internet po korr shumë

Në pamundësi për të vizituar kazinotë e tyre të preferuara në tokë, lojtarët tani po ndryshojnë taktin për të shijuar lojërat e tyre të preferuara në internet. Shpesh, kazinotë online ofrojnë të gjitha varietetet e lojërave duke filluar nga automatet dhe kartat gërvishtëse deri te blackjack dhe video poker. Në fakt, kazinotë në internet ofrojnë një larmi lojërash më të gjerë sesa kushërinjtë e tyre me bazë tokësore.

Sikur biblioteka e përmirësuar e lojërave të mos mjaftonte, faqet e lojërave të fatit kanë shkuar përpara duke përfshirë teknologjinë e re, kazino live. Këtu, lojtarët mund të shijojnë përvojën emocionuese të jetës reale të një kazinoje me tulla dhe llaç direkt nga telefonat inteligjentë, tabletët dhe kompjuterët e tyre. Lojërat transmetohen në kohë reale nga studiot tokësore dhe menaxhohen nga tregtarë profesionistë.

Një përfitim tjetër është se lojtarët që përdorin kazinotë në internet po shpenzojnë tani më pak se sa shpenzojnë në një vend bastesh personalisht. Në mënyrë tipike, kazinotë në internet lejojnë kufij më të ulët të basteve sesa kazinotë me bazë tokësore. Gjithashtu, nuk mund të shpenzoni për pije, tarifa autobusi, gaz, bakshish dhe kosto të tjera që lidhen me kazinotë tokësore. Për të përfunduar, kumari në internet është këtu për të qëndruar.

Përmbledhja lart

Tani për tani, është e sigurt të thuhet se kazinotë në internet po kalojnë një ditë në terren. Por pyetja është a do të zgjasë? Në përgjithësi, industritë po ecin ngadalë atje ku lanë në vitin 2020. Edhe kazinotë me bazë tokësore po rikthehen pasi autoritetet lirojnë kufizimet e tyre të rrepta për Covid-19. Dhe po, këto kazino nuk do të heqin dorë nga pjesa e tyre e tregut për kazinotë online pa luftë. Por sido që të jetë, faqet e lojërave të fatit në internet janë në të për një kohë të gjatë.

Lajmi i fundit

Ezugi merr licencën e lakmuar të Kazinosë Live në Mbretërinë e Bashkuar
2022-09-05

Ezugi merr licencën e lakmuar të Kazinosë Live në Mbretërinë e Bashkuar

Lajme