Lajme

November 20, 2022

Ruletë e drejtpërdrejtë kundër ruletës në internet: cila është më e mirë?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Nëse dëshironi të luani Ruletë në komoditetet e shtëpisë tuaj, keni në dispozicion dy mundësi. E para është Live Roulette, dhe opsioni tjetër është Ruleta Online. Të dy versionet e Roulette kanë të njëjtat rregulla, por janë të ndryshme në shumë mënyra. 

Ruletë e drejtpërdrejtë kundër ruletës në internet: cila është më e mirë?

Një pyetje e zakonshme që kanë shumë kumarxhinj është se cili prej këtyre llojeve të Ruletës është më i mirë? Nëse keni të njëjtën pyetje, jeni me fat. Këtu është mendimi ynë i gjerë se cila është më e mirë, Ruleta Live ose Ruleta Online. Për të zbuluar se cila është më e mira, vazhdoni të lexoni. 

Çfarë është Live Roulette & Online Roulette?

Përpara se të shpjegojmë se cili lloj i Ruletës është më i mirë, le të shohim se çfarë janë në të vërtetë Ruleta Live dhe Ruleta Online. Ruleta është një lojë kazinoje që përfshin një rrotë rulete me numra mbi të dhe një top metalik. Krupieri rrotullon timonin dhe e lëshon topin metalik në të. Pas kësaj, lojtarët vendosin baste në bazë të vendit ku ata mendojnë se topi do të bjerë. 

Ju mund të mendoni për Live Roulette dhe Online Roulette si versione dixhitale të Ruletës. Rregullat për të dyja lojërat janë të njëjta me versionin e vërtetë të Roulette që disponohet në kazino. Ju mund të luani Ruletë Live dhe Ruletë Online në komoditetin e shtëpisë tuaj pa shkuar në një kazino të vërtetë. Gjithçka që ju nevojitet është një kazino në internet që ofron njërën prej tyre.

Dallimet midis Ruletës Live dhe Ruletës Online

Ndërsa Ruleta Live dhe Ruleta Online kanë të njëjtat rregulla bazë, ato janë të ndryshme në shumë mënyra. Live Roulette është në thelb një transmetim i drejtpërdrejtë i një loje Roulette të zhvilluar në kohë reale nga një krupier në një tryezë Rulete. Ju mund të shihni krupierin dhe tryezën e Ruletës në ekranin tuaj sikur të ishit aty brenda një kazinoje të vërtetë. 

Nga ana tjetër, Ruleta në internet është e gjitha dixhitale. Në vend të një rrote të vërtetë Rulete, rrota e Ruletës në Roulette Online është një animacion i krijuar nga kompjuteri i bazuar në softuer të tipit gjenerues të numrave të rastësishëm. Nuk ka gjithashtu asnjë krupier që drejton lojën e ruletit. Në vend të kësaj, ju klikoni për të vendosur baste dhe klikoni përsëri për të rrotulluar timonin. 

Një tjetër ndryshim midis Live Roulette dhe Online Roulette është se Live Roulette është më shumë një lojë me shumë lojtarë, ku lojtarët e tjerë gjithashtu mund të bashkohen në tryezën ku po luani. Nga ana tjetër, Online Roulette ka edhe opsionin me një lojtar, ku jeni i vetmi që luani lojën. 

Arsyet pse dikush do të preferonte ruletën në internet

Ka shumë arsye pse dikush do të preferonte Ruletën Online mbi Ruletën Live. Shumica e tyre kanë të bëjnë me aksesueshmërinë dhe shumëllojshmërinë. Këtu janë të gjitha arsyet pse dikush mund të dëshirojë të luajë Ruletë Online në vend të Ruletës Live. 

Prove falas

Një nga arsyet kryesore pse shumë njerëz nuk hezitojnë të provojnë një lojë Roulette Online është se pothuajse të gjitha kazinotë online ofrojnë prova falas për të. Nuk ju kushton asgjë të provoni një lojë falas, kështu që lojtarët nuk kanë turp ta bëjnë këtë. 

Nga ana tjetër, nuk ka shumë kazino online që do të ofrojnë prova falas për lojërat Live Roulette. Puna është se Live Roulette ka lojtarë të tjerë dhe një krupier të vërtetë. Nëse një kazino online ofron prova falas për Live Roulette, do të humbiste kohë për lojtarët e tjerë dhe krupierin. Ofrimi i provave falas për Roulette Online nuk kushton asgjë sepse është thjesht një pjesë softuerike. 

Aksesueshmëria

Një arsye tjetër pse një person mund të preferojë Ruletën Online mbi Ruletën Live është se Ruleta Online është shumë më e aksesueshme se Ruleta Live. Por çfarë do të thotë kjo?

Kur përpiqeni të luani një lojë Ruletë Live, duhet të prisni që krupieri të fillojë të marrë baste sepse mund të ndodhë një rrotullim. Gjithashtu, nëse keni një lidhje të dobët në internet, transmetimi i drejtpërdrejtë mund të bëhet i ndërprerë, duke prishur përvojën. 

Nga ana tjetër, nuk keni nevojë të prisni për të filluar një lojë të Roulette Online. Për më tepër, një lidhje e dobët në internet nuk do ta prishë plotësisht përvojën. 

Vërtetësi

Problemi me Live Roulette është se nuk ka shumë shumëllojshmëri në dispozicion për lojtarët. Ekziston një kufi se sa krupierë mund të punësojë një kazino në internet. Për këtë arsye, ka një kufi për dhomat e Ruletës Live që mund të drejtojë një kazino në internet. 

Nga ana tjetër, ju mund të gjeni qindra, nëse jo mijëra, variante të ndryshme të Ruletës në internet në një kazino të vetme në internet. Mund të gjeni shumë variacione me tema të ndryshme dhe animacione unike, të cilat ndihmojnë në mbajtjen e gjërave të freskëta. 

Shanse më të mira

Krupierët nuk organizojnë thjesht lojëra me ruletë të drejtpërdrejta falas. Ata paguajnë para për të. Live Roulette kërkon gjithashtu kamera të shtrenjta, ndriçim dhe një tavolinë fizike Rulete, e cila gjithashtu kushton para. 

Meqenëse ka më pak kosto për ekzekutimin e lojërave ruletë në internet në një faqe interneti, kazinoja në internet mund t'i transferojë kursimet e tyre te lojtari në formën e një prerjeje më të ulët dhe shanse më të mira. Ju mund të merrni fitime shumë më të mira me Roulette Online sesa mundeni me Live Roulette. 

Arsyet pse dikush do të preferonte ruletën e drejtpërdrejtë

Këtu janë të gjitha arsyet kryesore pse dikush do të preferonte Ruletën Live mbi Ruletën Online. 

Realizmi dhe Zhytja

Një nga arsyet kryesore pse njerëzit preferojnë Live Roulette në vend të Roulette Online është realizmi dhe Zhytja. Live Roulette është e mirë në krijimin e një përvoje që i ngjan marrëveshjes reale. Live Roulette ju bën të ndiheni sikur jeni vërtet atje. 

Ju mund të shihni një tryezë të vërtetë Ruletë me një krupier aktual që drejton lojën me Live Roulette. Gjithashtu, krupierët janë zakonisht profesionistë dhe janë të shkëlqyer në krijimin e një eksperience gjithëpërfshirëse. 

Nga ana tjetër, përvoja e Ruletës Online nuk është aq zhytëse apo realiste sa Ruleta Live. Ruleta në internet është thjesht si një lojë video në internet ku vazhdoni të klikoni për të luajtur. 

Eksitim dhe ndërveprim social

Ruleta supozohet të jetë një lojë argëtuese plot emocione. Supozohet të jetë një aktivitet social ku vendosni baste mes njerëzve që nuk i keni takuar kurrë dhe më pas ndani përvojën kur ndonjë nga lojtarët fiton. Ruleta e drejtpërdrejtë është e shkëlqyeshme në krijimin e një ndjenje ndërveprimi shoqëror dhe emocioni. 

Ju mund të ndërveproni me krupierët dhe ata u përgjigjen ndërveprimeve tuaja. Për më tepër, lojtarët e tjerë gjithashtu mund të bashkohen me lojën tuaj. Ju lejohet të ndërveproni edhe me ata lojtarë të tjerë. E gjithë kjo zhvillon një ndjenjë eksitimi që Roulette Online nuk mund ta përputhet. Ndërveprimet me krupierin dhe lojtarët e tjerë krijojnë gjithashtu një përvojë sociale që Roulette Online nuk mund ta përsërisë. 

Në fund të fundit

Si Ruleta Live ashtu edhe Ruleta Online kanë avantazhet dhe disavantazhet e tyre. Ndërsa ne mund të paraqesim avantazhet dhe disavantazhet e të dyjave, ne nuk mund të vendosim për ju. 

Të vendosni nëse Ruleta Live ose Ruleta Online është më e mirë për ju është diçka që duhet ta bëni vetë, sepse varet kryesisht nga preferenca juaj personale. Disa njerëz mund të preferojnë Ruletën Online, dhe të tjerë mund të preferojnë Ruletën Live.

Nëse ju pëlqen një përvojë gjithëpërfshirëse me të njëjtin nivel emocioni si ofertat reale të Ruletës, mund të provoni Live Roulette. Nëse preferoni aksesueshmërinë, shanset më të mira dhe shumëllojshmërinë, mund të provoni Roulette Online.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire
2024-04-17

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire

Lajme