Lajme

November 15, 2022

Si të rrisni shanset tuaja për të fituar në Blackjack Live

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Ashtu si shumica e lojërave të tjera të kazinosë, blackjack live është një lojë që mbështetet shumë te fati. Pavarësisht se sa ekspert jeni në lojën e blackjack live, nëse jeni duke kaluar një ditë të keqe, mund të përfundoni duke humbur çdo lojë që luani atë ditë. 

Si të rrisni shanset tuaja për të fituar në Blackjack Live

Me këtë thënë, gjithmonë duhet të përpiqeni të përdorni strategji që përmirësojnë shanset tuaja për të fituar. Nëse luani një lojë Blackjack dashje pa menduar për lëvizjet tuaja, patjetër që do të humbni më shpesh. Për t'ju ndihmuar me këtë, këtu është mendimi ynë për strategjitë më të mira që mund të përdorni për të rritur shanset tuaja për të fituar në blackjack live. 

Rifreskues Blackjack

Përpara se të hidhemi në të gjitha këshillat që kemi për ju, le të bëjmë një rifreskim në disa nga termat kryesore të përdorura në Blackjack.

  • Goditje: Goditje do të thotë të kërkosh një kartë tjetër.
  • Qëndroni: Qëndroni do të thotë që ju vendosni të mos merrni më letra.
  • Double Down: Ju dyfishoni kur dyfishoni shumën e bastit tuaj ndërsa merrni një kartë shtesë ose vendosni të mos merrni më letra. 
  • Ndarja: Kjo është paksa e komplikuar. Në thelb, ju mund t'i ndani kartat tuaja në dy duar të veçanta nëse keni dy letra me të njëjtën vlerë. 
  • Dorëzimi: Dorëzohesh kur mendon se do të humbasësh dorën. Ju humbni gjysmën e bastit tuaj kur dorëzoheni.

Ndiqni Strategjinë Themelore të Blackjack

Blackjack është një nga lojërat më të njohura të kumarit. Ju mund të keni parë blackjack duke u luajtur në një film ose diku tjetër në TV. Nëse keni parë një lojë Blackjack në TV ose personalisht në një kazino, mund të keni vënë re se është një lojë relativisht e shpejtë. 

Çdo lojtar në tryezën e blackjack-ut mund të duket se e di lëvizjen e tyre të radhës dhe ata e ekzekutojnë pa menduar dy herë për të. Ka një arsye për këtë shpejtësi. Lojtarët në fakt e dinë se cila është lëvizja e tyre e radhës sepse ata ndjekin "strategjinë bazë të Blackjack"

Strategjia bazë e Blackjack-ut është një strategji matematikore që nxjerr në pah lëvizjen tuaj bazuar në atë që është dora juaj dhe çfarë është letra e parë e tregtarit. Shumë njerëz e konsiderojnë Blackjack një lojë "të zgjidhur" për shkak të kësaj strategjie. Pavarësisht kësaj, një ton lojtarësh bëjnë gabimin duke e injoruar plotësisht këtë strategji. 

Nëse dëshironi të përmirësoni shanset tuaja për të fituar, duhet të ndiqni strategjinë bazë të Blackjack. Strategjia bazohet në matematikë. Ju nuk mund të gaboni me të, as nuk ka një strategji më të mirë apo më të thjeshtë. Merrni kohën tuaj për të mësuar strategjinë bazë të Blackjack (Nuk është aq e vështirë) dhe përdorni atë në lojën tuaj të ardhshme të Blackjack Live.

Përdorni kompjuterin tuaj në avantazhin tuaj

Gjëja më e mirë për blackjack live është se ju e bëni atë në komoditetin e shtëpisë tuaj. Kur luani blackjack live në kompjuterin tuaj duke përdorur shfletuesin tuaj, mund të hapni sa më shumë skeda shtesë të shfletuesit ose dritare të tjera që dëshironi. Meqenëse e keni këtë aftësi, duhet ta përdorni për përfitimin tuaj dhe të përmirësoni shanset tuaja për të fituar lojën. 

Fleta e mashtrimit të Blackjack

Ndërsa strategjia bazë e blackjack-ut është e thjeshtë për t'u kuptuar, është e vështirë të mësosh përmendësh. Strategjia bazë e blackjack-ut kërkon që ju të kryeni lëvizje të caktuara bazuar në letrat që keni dhe kartën e tregtarit. Megjithatë, çdo kombinim i letrave tuaja dhe kartës së fundit të tregtarit ka një lëvizje të ndryshme sipas strategjisë. Nuk është e lehtë të kujtosh të gjitha këto kombinime. 

Lajmi i mirë është se ju mund të keni akses në një fletë mashtrimi. Kjo fletë mashtrimi ju tregon lëvizjet e sakta që duhet të përdorni në një lojë blackjack. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të gjeni letrat tuaja dhe kartën e tregtarit në fletë dhe të shihni se çfarë lëvizje sugjerohet për atë kombinim të veçantë. 

Hapja e një fletë mashtrimi gjatë një loje Blackjack

Ajo që do të habiteshit të mësoni është se edhe kazinotë fizike i lejojnë lojtarët të sjellin një fletë mashtrimi me vete dhe më pas ta përdorin atë ndërsa luajnë blackjack. Disa mund të mos e lejojnë, por është një pakicë e vogël. 

Nëse keni probleme me memorizimin e strategjisë bazë të Blackjack, gjithmonë mund të tërhiqni një imazh nga fleta e mashtrimit në një dritare të re, pranë dritares së shfletuesit ku po luani një lojë Live Blackjack. Me një fletë mashtrimi pranë jush, do të përmirësoni ndjeshëm shanset tuaja për të fituar. 

Qëndroni të fokusuar te kartat dhe tavolina

Kur ti luaj një lojë blackjack, ju keni në dispozicion dy informacione kyçe. Ai përfshin dy letrat që mbani në dorë dhe letrën e fundit në duart e tregtarit. Të gjitha kartat dhe informacionet e tjera mbeten të fshehura nga ju. Sidoqoftë, këto dy informacione janë pikërisht ajo në të cilën bazohet strategjia bazë e blackjack-ut.

Nëse keni parë strategjinë bazë të blackjack-ut, me siguri e dini se sa e rëndësishme është të mbani një sy në letrat tuaja dhe kartën e lart. Është gjithashtu e rëndësishme të mbani një sy në tryezë. Megjithatë, është çuditërisht e zakonshme që njerëzit të heqin sytë nga të dyja këto gjëra. 

Ndërsa luani blackjack live, mbani vëmendjen tuaj te letrat dhe tavolina. Jo vetëm që ju kërkohet të përdorni strategjinë bazë të blackjack-ut, por do të keni shanse shumë më të mira për të fituar sesa nëse nuk i kushtoni vëmendje lojës.

Gjeni tabelën më të mirë

Kur ti hyni në një kazino live online dhe kërkoni për blackjack live, do të shihni një ton lojërash (tavolina) të disponueshme për ju për të zgjedhur. Pjesa më e mirë është se ju nuk keni nevojë të shikoni përreth ashtu siç do t'ju duhej në një kazino të vërtetë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të lëvizni pak dhe do të gjeni lojëra të tjera live blackjack.

Gjëja e tavolinave të ndryshme për blackjack live në një kazino online është se ato do të kenë rregulla të ndryshme shumicën e kohës. Një nga rregullat më të rëndësishme që duhet të shikoni janë shanset e shtëpisë ose pagesat. Shumica e lojërave Live Blackjack ofrojnë pagesa prej 3:2. Megjithatë, disa tavolina kanë pagesa prej 6:5. 

Për syrin e pa stërvitur, shanset 6:5 mund të duken të shkëlqyera sepse 6 është një numër më i madh se 3. Megjithatë, shanset 3:2 do t'ju japin 300 dollarë për të vënë bast 200 dollarë dhe për të fituar ose 750 dollarë për bast 500 dollarë. Nga ana tjetër, shanset 6:5 do t'ju marrin vetëm 600 dollarë për të fituar dhe për të vënë bast 500 dollarë. Ndërsa luani Blackjack Live, duhet të kërkoni gjithmonë tavolina me pagesat më të mira. 

Shmangni Tabelat me Gimmicks

Është e qartë se tabelat për blackjack live në një kazino online kanë rregulla të ndryshme. Një tjetër gjë që duhet të dini është se tavolinat kanë mashtrime unike gjithashtu për të tërhequr lojtarët. Për shembull, një nga truket më të njohura që do të shihni në tavolinat Live Blackjack është se ato tregojnë të dyja letrat që ka tregtari. 

Ju mund të mendoni se mashtrimet do të ishin të shkëlqyera për lojtarët. Meqenëse mund të shihni të gjitha kartat e tregtarit, duhet të keni një avantazh. Megjithatë, problemi me këto mashtrime është se ndërsa ato duket se ju ofrojnë disa avantazhe, ato kompensojnë duke ndryshuar disa rregulla të tjera të lojës, të cilat ndoshta nuk do t'i vini re gjatë hyrjes në lojë. Për këtë arsye, nëse doni të merrni rezultate më të mira nga një lojë Live Blackjack, shmangni tavolinat që kanë marifete.

Mbajeni kokën të pastër

Kur paratë tuaja janë në linjë, nivelet e stresit janë më të larta se nëse paratë tuaja nuk ishin në linjë. Jeni shumë më të kujdesshëm në vendimet tuaja. Megjithatë, një gabim që shumë njerëz bëjnë në këto situata është se ata fillojnë të mendojnë shumë për gjëra. Nëse jeni duke luajtur një lojë si Blackjack, ku kërkohet fokus intensiv, të menduarit e tepërt nuk është diçka që do t'ju ndihmojë. 

Kur filloni të mendoni shumë, filloni të merrni vendime që nuk duken racionale. Ju mendoni për shumë mundësi të panevojshme pavarësisht se vendimi është shumë i qartë. Nëse dëshironi të përmirësoni shanset tuaja për të fituar një lojë Live Blackjack, duhet të hyni gjithmonë në lojë me një kokë të qartë. Nëse filloni të mbimendoni gjithçka, do të zvogëloni shanset tuaja për të fituar.

Shmangni bastet anësore

Shumë herë, tavolina të caktuara Live Blackjack do të ofrojnë disa baste shtesë që mund të vendosni. Disa nga bastet anësore më të zakonshme përfshijnë Lucky Ladies, Super Sevens dhe Insurance. Gjëja për këto baste anësore është se ato zakonisht ofrojnë disa kthime të çmendura. Megjithatë, ky është një flamur i kuq i hapur që sugjeron se probabiliteti që ju të fitoni këto baste anësore është mjaft i vogël. 

Kur vendosni një bast në krye të basteve që bëni ndërsa luani Blackjack Live, në fakt po ulni probabilitetin e përgjithshëm që loja të rezultojë në një rezultat pozitiv për ju. 

Për shembull, marrja e kokave në një monedhë mund të jetë e lehtë sepse është një shans pesëdhjetë e pesëdhjetë. Megjithatë, marrja e kokave në dy monedha është një histori krejtësisht e ndryshme. Nëse dëshironi të përmirësoni shanset tuaja për të marrë një rezultat pozitiv nga një lojë e Blackjack Live, shmangni gjithmonë bastet anësore.

Shmangni shpërqendrimet

Aktualisht, kazinotë kanë shumë shpërqendrime me të cilat duhet të përballeni. Lojëra të tjera të Blackjack ose Roulette mund të zhvillohen pranë jush, ose muzikë shpërqendruese mund të jetë duke luajtur brenda kazinosë. Ndoshta një lojë sportive mund të shfaqet në televizor. Përfitimi i Live Blackjack është se ju nuk keni nevojë të merreni me asnjë nga këto. 

Megjithatë, shumë njerëz luajnë Blackjack Live ndërsa janë ulur në një vend të zënë. Nëse e bëni këtë, atëherë do t'ju duhet të përballeni me të njëjtën sasi, nëse jo më shumë, shpërqendrimesh me të cilat do të kishit trajtuar gjatë lojës në një kazino të vërtetë. 

Këto shpërqendrime mund të ndikojnë shumë në vendimet tuaja, të cilat mund t'ju bëjnë të bëni disa lëvizje që ju kushtojnë të gjithë lojën. Gjithmonë sigurohuni që jeni duke luajtur Blackjack Live në një vend me sasinë më të vogël të shpërqendrimeve.

Të rejat e fundit

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta
2023-11-02

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Lajme