A funksionon ende numërimi i kartave?

Blackjack

2021-04-08

Eddy Cheung

Nëse jeni një blackjack lojtar, atëherë duhet të pyesni veten nëse numërimi i letrave ende funksionon. Por kjo është një pyetje që është më e zakonshme në mesin e elitave blackjack që janë pakicë, për fat të keq. Për shumicën, ata as nuk e dinë se çfarë është në të vërtetë numërimi i kartave. Pra, ju lutemi vazhdoni të lexoni për të mësuar disa gjëra në lidhje me këtë strategji blackjack dhe si të fitoni para prej saj.

A funksionon ende numërimi i kartave?

Çfarë është numërimi i kartave?

Së pari dhe më kryesorja, numërimi i letrave merret vetëm me blackjack dhe ka zero marrëdhënie me lojën e pokerit. Thënë kështu, numërimi i letrave është një strategji që përcakton nëse dora pasuese do t'i japë lojtarit ose tregtarit një avantazh të mirë.

Me fjalë të thjeshta, ndihmon në ndryshimin e avantazhit të shtëpisë duke mbajtur një listë të të gjitha letrave me vlerë të ulët dhe të lartë të parë nga lojtari. Numërimi i kartave minimizon humbjet në një numërim të pafavorshëm duke i lejuar lojtarët të bastojnë më shumë nëse numërimi ofron një avantazh.

Si të numëroni letrat gjatë lojës?

Ju ndoshta keni parë numërimin e kartave në filma të mbushur me aksion. Zakonisht, haset si një proces shumë i ndërlikuar që është vetëm një rezervë për gjenitë. Por me mend çfarë? Numërimi i kartave nuk është aq kompleks. Më poshtë është se çfarë duhet të bëni:

Hapi 1. Caktoni vlera për letrat e shpërndara.

Së pari, një lojtar duhet të shikojë kartat dhe të ndajë këto vlera për secilin lloj:

 • Kartat e ulëta (2 deri në 6) = +1

 • Kartat neutrale (7 deri në 9) = 0

 • Letra të larta (A deri në 10) = -1 Kartat e numërimit quhet gjithashtu "numërimi i vrapimit"

  Hapi 2. Llogaritni numrin e vërtetë.

  Tani ju duhet të krijoni një "numërim të vërtetë" për të mbajtur gjurmët e disa kuvertave të disponueshme në shumicën e lojërave blackjack me para reale. Për të bërë konvertimin, ndani numrin e vrapimit me kuvertën e mbetur. Ju mund të vlerësoni kuvertën e mbetur duke parë këpucën. Për shembull, nëse keni një numërim të vrapimit +9 dhe vlerësimi i kuvertës është 3, numërimi i vërtetë është +3.

  Hapi 3. Njihni avantazhin tuaj.

  Më pas, aplikoni "numërimin e vërtetë" për të përcaktuar nëse mbani një avantazh mbi shtëpinë. Ja se si numërimi i vërtetë përcakton avantazhin ose disavantazhin:

 • 3 = 2,05% buza e shtëpisë

 • 2 = 1,53% buza e shtëpisë

 • 1 = 0,80% buza e shtëpisë 0 = 0,42% buza e shtëpisë

+3 = 1,77% avantazh i lojtarit +2 = 1,17% avantazh i lojtarit +1 = 0,58% avantazh i lojtarit Mos harroni se një numër më i lartë i vërtetë ju lejon të rrezikoni më shumë me besim të lartë.

A është ende efektiv numërimi i kartave?

Numërimi i kartave filloi në vitet 1960 kur një autor i famshëm i lojërave të fatit, Edward Thorp, kishte një avantazh masiv ndaj kazinove. Por sinqerisht, sistemi i tij Ten Count nuk do të kishte sukses në botën aktuale të blackjack. Sot, ka shefa të zgjuar të gropave, teknologji të njohjes së fytyrës dhe rregulla më të këqija të lojës.

Por sigurisht, lojtarët janë ende duke fituar para sot duke numëruar letra. Megjithatë, duhet të jeni mjaft të aftë për të mashtruar shtëpinë. Për shembull, disa nga kazinotë më të mira janë më tolerante ndaj lojtarëve që numërojnë letra. Pra, dini saktësisht se ku të numëroni kartat tuaja.

Gjithashtu, jini jashtëzakonisht të kujdesshëm kur vendosni baste. Kini kujdes për madhësinë e bastit të përhapur. Në këtë rast, shefi i gropës ka të ngjarë të vërejë përhapje më të mëdha. Me pak fjalë, shmangni të qenit lakmitarë.

Së fundi, ju mund të ndryshoni paraqitjet në natën tuaj të nxehtë nëse luani në një kazino me bazë tokësore. Kjo për shkak se vendet e lojërave të fatit ka të ngjarë t'ju njohin pas vizitave të shumta. Një look i mrekullueshëm do të tërheqë gjithmonë vëmendjen e padëshiruar.

konkluzioni

Ju mund të fitoni para të mira nga numërimi i kartave nëse keni aftësi të mira dhe praktikoni mjaftueshëm. Dhe siç mund ta shihni, mësimi i kësaj strategjie të blackjack-ut është i thjeshtë. Por kini kujdes që të mos kapeni sepse mund të ndaloheni menjëherë. Paç fat!

Të rejat e fundit

REEVO vazhdon Run mbresëlënëse 2023 pas nënshkrimit të marrëveshjes me TVBET
2023-09-18

REEVO vazhdon Run mbresëlënëse 2023 pas nënshkrimit të marrëveshjes me TVBET

Lajme