Blackjack

March 5, 2021

Single Deck Vs. Strategjia e Blackjack Multi Deck

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Për lojtarët e rinj blackjack, zgjedhja e një strategjie të duhur blackjack mund të marrë shumë kohë. Ju mund të keni vënë re se kjo lojë popullore me letra luhet ose në një kuvertë të vetme ose në shumë kuverta. Por a ka vërtet rëndësi kjo marrëveshje? Dhe nëse po, cilën duhet të përdorni kur luani lojën? Vazhdoni të lexoni për të kuptuar më saktë dhe më mirë ato dallime.

Single Deck Vs. Strategjia e Blackjack Multi Deck

Çfarë është Blackjack Single Deck?

Në një strategji blackjack me një kuvertë të vetme, lojtarët duhet të kenë një vlerë dore më të vogël se 21 ose çdo numër tjetër afër 21 përpara tregtarit. Bëjeni këtë pa kaluar ose sfilitur. Një tjetër strategji fituese është që fillimisht të fshihet tregtari. Në fillim, lojtari do të vendosë një bast dhe më pas letrat i shpërndahen si lojtarit ashtu edhe tregtarit. Lojtarët mund të zgjedhin të godasin, të qëndrojnë ose të ndalojnë tërheqjen e letrave. Ju madje mund të dyfishoni ose ndani kartat.

Çfarë është Multi Deck Blackjack?

Kjo është padyshim strategjia më e përdorur kur luani blackjack kazino live. Blackjack-et e shumëfishta dolën në plan të parë për të eliminuar numërimin e letrave duke prezantuar 8, 6, 4 ose 2 kuverta letrash. Gjithashtu, lojtarët e hershëm përfituan nga skaji i ulët i shtëpisë së blackjack-ut të vetëm. Pra, për t'i bërë gjërat pak më sfiduese, u prezantua blackjack me shumë kuvertë. Sidoqoftë, skaji i shtëpisë dhe shanset ndryshojnë për shkak të dallimeve në kuvertë. Më poshtë është skaji i shtëpisë së blackjack-ut të shumëfishtë:

  • Tetë kuvertë - 0,65%

  • Gjashtë kuvertë - 0,64%

  • Katër kuvertë - 0,60%

  • Dy kuvertë - 0,46%

    Numërimi i kartave me më pak kuverta

    Numërimi i kartave është një avantazh popullor i blackjack live ku lojtarët gjurmojnë numrin relativ të dhjetëra dhe aceve në kuvertë. Tani mund të merrni një vendim në varësi të kartave më të ulëta. Kuverta me disa letra të larta ka të ngjarë të japë një pagesë të natyrshme dhe tre deri në dy. Me fjalë të thjeshta, do të thotë që një lojtar mund të futet në një situatë fitimprurëse duke rritur bastet e tij në kushte specifike.

Fatkeqësisht, është e pamundur të futesh në këtë situatë me kuverta të shumta. Shikojeni në këtë mënyrë; të gjitha aset janë dhënë tashmë kur luani një lojë të vetme kuvertë. Është e mundur që t'ju jepet një blackjack duke e bërë atë një lëvizje të shkëlqyer për të vënë bast të sheshtë në tabelën minimale. Por në një këpucë me 8 kuvertë, ju keni ende 28 ace në kuvertë. Në këtë rast, shanset për t'ju dhënë një blackjack janë të ulëta, por jo domosdoshmërisht 0.

Pse dyfishimi nuk funksionon me Blackjack Multi Deck

Merrni këtë shembull: dy letrat tuaja të para të blackjack janë një 2 dhe një 9, duke ju dhënë një total prej 11. Nga ana tjetër, tregtari po tregon një 6. Nëse jeni njohur me strategjinë bazë të blackjack, lëvizja juaj e ardhshme duhet të jetë për të dyfishuar. Ju do të shpresoni të merrni një 10, duke ju dhënë atë total të pamposhtur prej 21.

Nëse jeni duke luajtur një kuvertë të vetme lojë blackjack, do të keni llogaritur për 49 karta deri tani. Por për shkak se asnjëra nuk është 10, probabiliteti për të vendosur një 10 në kartën tuaj të mëvonshme është 16/49. Në formë përqindjeje është 32,65%.

Në një lojë me 8 kuverta, do të keni 144 10 të mbetura në një total prej 513 letrash. Kjo bën një probabilitet 28.07%, që është një ndryshim i madh. Mbani mend, ju keni më shumë letra me vlerë 2, 6 dhe 9 të mbetura në kuvertë.

Marrja kryesore: Shmangni kuvertën e vetme

Edhe pse shumica kazino live online joshni lojtarët me një premtim për lojëra me një kuvertë, ata nuk e mbajnë fjalën e tyre. Kjo për shkak se pagesa e tyre e lojërave me një kuvertë është 6:5 dhe jo ajo e modës së vjetër 3:2. Tani kjo do të thotë që ju do të keni një avantazh të rritur të shtëpisë prej 1,45%. Pra, shmangni ato lojëra me një kuvertë si murtaja derisa të gjeni një që jep 3:2.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire
2024-04-17

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire

Lajme