Ballafaqimi me Live Craps: Strategjitë e Lojërave për Fillestarët

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerClara McKenzieFact Checker

Live Craps, një lojë plot emocione dhe pritje, tani është një përvojë emocionuese në kazinotë e tregtarëve të drejtpërdrejtë në internet. Për fillestarët, loja mund të duket paksa e frikshme me ritmin e saj të shpejtë dhe opsionet e ndryshme të basteve. Megjithatë, me qasjen e duhur, Craps live bëhet jo vetëm e këndshme, por edhe një mundësi e shkëlqyer për të zhvilluar aftësitë strategjike të lojërave. Ky artikull synon të çmitizojë Craps për të sapoardhurit, duke ofruar strategji të drejtpërdrejta që e bëjnë hyrjen në botën e Krapeve të drejtpërdrejta në internet, argëtuese dhe shpërblyese. Pavarësisht nëse hidhni zare për herë të parë ose kërkoni të përmirësoni qasjen tuaj, këto këshilla do t'ju vendosin në rrugën drejt suksesit.

Ballafaqimi me Live Craps: Strategjitë e Lojërave për Fillestarët

Kuptimi i Rregullave Themelore të Craps Live

Lojë Live Craps në kazinotë në internet sjell eksitimin e një tavoline tradicionale krapi në ekranin tuaj, të kompletuar me një tregtar të drejtpërdrejtë. Të kuptuarit e bazave është thelbësore:

 • The Come-Out Roll: Ky është rrotullimi i parë në një raund të ri Craps. Nëse gjuajtësi (personi që hedh zarin) hedh një 7 ose 11, të gjitha bastet 'Pass Line' fitojnë. Nëse hedhin 2, 3 ose 12, këto baste humbasin.
 • Faza e pikës: Nëse rrotullimi i daljes është 4, 5, 6, 8, 9 ose 10, ai numër bëhet 'pika'. Qitësi më pas hedh zarin derisa të hedh përsëri numrin e pikës për një fitore, ose një 7, që rezulton në humbje.
 • Roli i qitësit: Në Craps live online, roli i gjuajtësit rrotullohet mes lojtarëve, por ju mund të zgjidhni të vini bast pa hedhur kurrë zarin vetë.

Kuptimi i basteve në lojërat e drejtpërdrejta

Bastet e ndryshme në Craps ofrojnë nivele të ndryshme kompleksiteti dhe rreziku:

 • Pass Line Baste: Të bëra përpara paraqitjes, këto janë bastet më themelore në Craps.
 • Mos i kaloni bastet e linjës: E kundërta e basteve të Pass Line, fitimi nëse xhiroja e daljes është 2 ose 3 dhe humbja në 7 ose 11.
 • Come Baste: Ngjashëm me bastet Pass Line, por bëhen pasi të jetë vendosur pika.
 • Mos Vini baste: Pëlqeni bastet Mos i kaloni, por bëhen pasi të jetë caktuar pika.
 • Bastet e gjasave: Këto janë baste anësore të bëra pasi të hidhet një pikë, duke ofruar shanse të vërteta dhe pa avantazh shtëpie.

Zhvillimi i strategjive bazë të basteve

Si fillestar, fillimi me strategji më të thjeshta në Craps live mund të jetë i dobishëm:

 • Qëndroni te bastet bazë: Fokusohuni në bastet Pass Line dhe Don't Pass Line, pasi ato kanë një avantazh të shtëpisë së poshtme.
 • Menaxhimi i basteve: Shmangni bastet në çdo rrotullim. Vëzhgimi dhe bastet në mënyrë selektive mund të jenë një qasje më efektive.
 • Etiketa e tabelave mësimore: Edhe në një mjedis online, të kuptuarit dhe respektimi i etiketës së tryezës Craps është i dobishëm për një lojë të qetë.
 • Vendosni kufijtë e humbjeve: Përpara se të luani, vendosni për një kufi humbjeje për ta mbajtur përvojën tuaj të lojës të këndshme dhe brenda zonës suaj të rehatisë financiare.

Live Craps është një lojë dinamike dhe emocionuese që mund të jetë më e aksesueshme për fillestarët sesa duket në fillim. Duke filluar me rregullat bazë, duke kuptuar bastet dhe duke adoptuar strategji të thjeshta, mund të filloni të shijoni dhe të merrni pjesë në lojërat Craps në mjedis kazino live online me besim dhe kontroll.

Menaxhimi i Bankrollit për Fillestarët e Craps

Menaxhimi efektiv i bankrollit është thelbësor në Craps live për të siguruar një përvojë të ekuilibruar dhe të këndshme të lojërave:

 • Vendosni një buxhet: Përpara se të filloni të luani, vendosni se sa para jeni të gatshëm të shpenzoni dhe qëndroni në to.
 • Bast brenda kufijve tuaj: Shmangni tundimin për të bërë baste të mëdha që mund të shterojnë shpejt bankrollin tuaj. Është më mirë të bëni baste më të vogla dhe më të menaxhueshme.
 • Shmangni Ndjekjen e Humbjeve: Nëse jeni në një seri humbjesh, rezistoni dëshirës për të vazhduar bastet në një përpjekje për të rikuperuar humbjet tuaja.
 • Dije kur të ndalosh: Vendosni një qëllim fitues dhe një kufi të humbjes. Pasi të keni arritur njërën, është koha për të bërë një pushim.

Mësoni nga tregtarët e drejtpërdrejtë dhe lojtarë të tjerë

tregtar i gjallë dhe lojtarët e tjerë mund të jenë burime të vlefshme për të mësuar dhe përmirësuar lojën tuaj:

 • Shikoni Tregtarin: Vëzhgoni se si tregtari i drejtpërdrejtë e menaxhon lojën. Veprimet e tyre mund të ofrojnë njohuri për dinamikën e lojës dhe kohën e basteve.
 • Mësoni nga të tjerët: Kushtojini vëmendje lojtarëve të tjerë, veçanërisht atyre me përvojë. Vini re modelet dhe strategjitë e tyre të basteve.
 • Bëj pyetje: Mos hezitoni të përdorni veçorinë e bisedës për t'i bërë tregtarit ose lojtarëve të tjerë pyetje rreth lojës ose strategjive.

Përmbledhje

Lundrimi i Live Craps si fillestar në kazinotë e tregtarëve të drejtpërdrejtë në internet mund të jetë një përvojë emocionuese dhe shpërblyese kur armatoseni me strategjitë e duhura. Çelësi i suksesit është të kuptoni rregullat bazë, të kuptoni peizazhin e basteve dhe të përdorni strategji bazë, por efektive të basteve. Po aq e rëndësishme është praktikimi i menaxhimit të shëndoshë të bankrollit, mësimi nga tregtarët e drejtpërdrejtë dhe lojtarët me përvojë dhe shmangia e grackave të zakonshme. Duke përqafuar këto qasje themelore, fillestarët mund të lartësojnë lojën e tyre të Craps live, duke e kthyer pasigurinë fillestare në besim dhe aftësi në tavolinat dinamike dhe emocionuese të Craps live.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Cilat janë rregullat themelore të Craps live në internet për fillestarët?

Në lojërat e drejtpërdrejta në internet, lojtarët vënë bast në rezultatin e hedhjes së zareve. Loja fillon me një rrotullim të dalë; duke xhiruar 7 ose 11 fitore, ndërsa 2, 3 ose 12 humbin. Çdo numër tjetër cakton pikën, të cilën gjuajtësi synon ta hedhë përsëri përpara 7 për një fitore.

Si duhet t'i qasen fillestarët basteve në Craps live?

Fillestarët duhet të fillojnë me baste bazë si Pass Line dhe Don't Pass Line, pasi ato kanë skajet më të ulëta të shtëpisë. Është gjithashtu e rëndësishme të vini bast brenda kufijve tuaj dhe të shmangni bastet në çdo rrotullim.

Çfarë është menaxhimi efektiv i bankrollit në Craps live?

Menaxhimi efektiv i bankroll-it përfshin caktimin e një buxheti, bastet brenda kufijve tuaj, mos ndjekjen e humbjeve dhe të dish se kur të ndalosh, qoftë pasi të keni arritur një objektiv të caktuar fitimi ose kufiri të humbjes.

Si mund të mësojnë fillestarët nga tregtarët e drejtpërdrejtë dhe lojtarët e tjerë në Craps?

Fillestarët mund të mësojnë nga tregtarët e drejtpërdrejtë duke vëzhguar menaxhimin e lojës dhe duke bërë pyetje. Shikimi i lojtarëve me përvojë mund të sigurojë njohuri mbi modelet dhe strategjitë e basteve.

Cilat janë gabimet e zakonshme që fillestarët duhet të shmangin në Craps live?

Gabimet e zakonshme përfshijnë bastet në çdo listë, neglizhimin e basteve të koeficientëve, ndjekjen verbërisht të sistemeve të basteve dhe injorimin e etiketës së tavolinës. Të qenit i vetëdijshëm për këto mund t'i ndihmojë fillestarët të marrin vendime më të informuara.

Baste dhe pagesa të drejtpërdrejta në internet

Baste dhe pagesa të drejtpërdrejta në internet

Craps live online është një lojë zbavitëse që po fiton popullaritet në mesin e lojtarëve që duan të shijojnë emocionet e kazinosë nga komoditeti i shtëpive të tyre. Lojtarët në këtë lojë vënë bast në rezultatin e hedhjes së dy zarave dhe do të fitojnë shumë nëse bastet e tyre janë të suksesshme. 

Craps Online vs Craps me tregtar të drejtpërdrejtë

Craps Online vs Craps me tregtar të drejtpërdrejtë

Craps është një lojë e njohur kazino që është luajtur me shekuj. Me rritjen e teknologjisë, loja ka evoluar duke përfshirë versione online dhe të drejtpërdrejta të tregtarëve. Të dy "Craps" me tregtar të drejtpërdrejtë dhe "Craps në internet" ofrojnë avantazhet dhe disavantazhet e tyre unike.

Kushtet e gabuara që duhet të dini përpara se të luani në një format tregtari të drejtpërdrejtë

Kushtet e gabuara që duhet të dini përpara se të luani në një format tregtari të drejtpërdrejtë

Craps është një nga lojërat e kazinosë në internet më miqësore për lojtarët. Është e thjeshtë të luash, dhe bastet me para të barabarta u japin lojtarëve pothuajse 50% mundësi për të fituar. Por është një gabim i thjeshtë të mendosh se mund të bëhesh një lojtar i suksesshëm i craps live pa i kuptuar frazat dhe terminologjitë në këtë lojë tavoline. Në dritën e kësaj, ky artikull diskuton fjalorin e termave craps dhe lingos për të zotëruar përpara se të luani. Bëjeni gati fletoren tuaj!

Këshilla dhe Përmbledhje e mirësjelljes për lojërat e drejtpërdrejta në internet

Këshilla dhe Përmbledhje e mirësjelljes për lojërat e drejtpërdrejta në internet

Një lojë e pëlqyer e kazinosë që mund të shijohet nga komoditeti i shtëpisë tuaj është lojërat e drejtpërdrejta në internet. Ndërsa mund të duket frikësuese për lojtarët e rinj, me njohuritë e këshillave dhe etiketave, çdokush mund të bëhet një lojtar i aftë dhe me vetëbesim. 

Të mirat dhe të këqijat e Craps Live Online

Të mirat dhe të këqijat e Craps Live Online

Për shumë vite, njerëzit kanë pëlqyer duke luajtur lojën e kazinove me mut. Craps më parë luhej vetëm në kazino fizike, por që nga zhvillimi i lojërave të fatit në internet, lojtarët nga e gjithë bota kanë qasje në këtë tani. Craps online live është një mënyrë argëtuese për të luajtur lojën nga komoditeti i shtëpisë tuaj.