Këshilla për bakshish në kazino

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerClara McKenzieFact Checker

Bakshishi i tregtarit ka qenë gjithmonë një temë ndarëse midis lojtarëve të kazinosë. Ndërsa disa lojtarë argumentojnë se tregtarët duhet të jetojnë brenda çeqeve të tyre, të tjerë pretendojnë se bakshishi i tregtarit përmirëson përvojën e tyre të përgjithshme të lojërave të fatit. Pra, cili argument është i saktë?

Ky artikull diskuton pse, kur dhe sa duhet të japin bakshish lojtarët e kazinosë live për krupierin. Meqë ra fjala, nuk ka të bëjë me ryshfet ndaj tregtarit të drejtpërdrejtë për t'ju favorizuar në tryezë.

Këshilla për bakshish në kazino

Çfarë është Bakshishi i Kazinosë Live?

Siç sugjeron emri, bakshishi i tregtarit do të thotë t'i japësh tregtarit një shumë parash për të vlerësuar një përvojë pozitive të lojës. Megjithëse shumica e lojtarëve preferojnë të japin bakshish nga tregtari pasi kanë fituar një shumë të konsiderueshme, të tjerët mund të japin bakshish vetëm sepse tregtari është i arritshëm ose kanë para për të djegur në kazino. Me pak fjalë, bakshishi nga tregtari nuk është i detyrueshëm kur luani lojëra të drejtpërdrejta të kazinosë në internet, megjithëse është pjesë e etiketës së mirë të kazinosë.

Por, përpara se të jepni bakshish tregtarin, është thelbësore të mësoni për specifikat e vendit. Për shembull, bakshishi i tregtarë të gjallë në Amerikën e Veriut është një praktikë e zakonshme në kazinotë e Las Vegasit. Por nga ana tjetër, lojtarët nuk mund të jepnin bakshish nga tregtarët e drejtpërdrejtë në Mbretërinë e Bashkuar deri vonë. Është edhe më keq në Evropë, si bakshish tregtarë të gjallë në Evropë mbetet një praktikë e rrallë ose e matur. Pra, mësoni rreth rregullave të bakshishit në rajon për të shmangur tërheqjen e vëmendjes së padëshiruar nga lojtarët e tjerë.

Si të jepni bakshish në kazinotë e drejtpërdrejta

Dhënia e bakshishit nga tregtari është një proces relativisht i thjeshtë. Do të shihni një buton "Këshillë" në lojërat më të mira të kazinosë live që e lejon këtë praktikë. Zakonisht, lojtarët mund të japin bakshish nga tregtari në shumicën e lojërave me letra nga Ezugi, duke përfshirë OTT Roulette, Jackpot Roulette, Blackjack Unlimited, Live Casino Hold'em, dhe shumë të tjera. Ju gjithashtu mund të këshilloni tregtarin për shumicën e titujve Evolution Gaming dhe Playtech.

Por dhënia e bakshishit ndaj tregtarit është paksa e ndryshme në një kazino me bazë tokësore. Ekzistojnë procedura të ndryshme të bakshishit nga tregtari kur luani lojëra tavoline si blackjack, ruletë, baccarat dhe katrahura. Në shumicën e rasteve, dhënia e bakshishit të tregtarit përfshin dorëzimin e çipave direkt tek ai ose vendosjen e një basti anësor pranë bastit tuaj. Shumë lojtarë preferojnë të vënë një bast për krupierin, sepse ata mendojnë se krupieri do të rrënjosë që ata të fitojnë gjatë gjithë seancës, gjë që është e gabuar.

Ndërkohë, a e dini se lojtarët e kazinosë mund të japin bakshish edhe shoqëruesin e automatit? Këtu është gjëja; lojtarët mund të japin bakshish nga kujdestari i makinës nëse reagojnë menjëherë kur makina nuk funksionon mirë. Lojtarët gjithashtu mund të japin bakshish nga shoqëruesi i automatit pasi të kapin një pije ose të mbajnë makinën ndërsa lojtari përdor tualetin. Por mbani mend se madhësia e bakshishit ndryshon në varësi të kohës kur keni qenë larg.

Arsyet për t'i dhënë këshilla shitësit

Në botën dinamike dhe shpesh emocionuese të lojëra të drejtpërdrejta në kazino, praktika e bakshishit në kazino luan një rol integral, shpesh i anashkaluar nga shumë lojtarë. Bakshishi i tregtarit, një gjest i zakonshëm në fushën e bakshishit të drejtpërdrejtë të kazinosë, shtrihet përtej traditës së thjeshtë. Është një reflektim i mirësjelljes, vlerësimit dhe ndonjëherë, lojës strategjike. Ky artikull shqyrton arsyet e ndryshme për të dhënë bakshish nga tregtari, duke eksploruar se si ky veprim mund të përmirësojë jo vetëm atmosferën në tryezë, por edhe të ndikojë potencialisht në cilësinë e përvojës suaj të lojërave. Pavarësisht nëse je një lojtar me përvojë ose i ri në skenën e kazinosë live, të kuptuarit e nuancave dhe përfitimeve të bakshishit mund t'i shtojë një shtresë shtesë kënaqësie vizitave tuaja në kazino.

Një shenjë e një gjesti të mirë

Mos i jepni bakshish tregtarit sepse ju vjen keq që ata punojnë në pozicionet e tyre. Puna është se shumica prej tyre ndoshta fitojnë më shumë se ju. Për shembull, një tregtar që punon në studiot Evolution në SHBA fiton 20 deri në 25 dollarë në orë. Dhe kjo po përjashton paketat e tjera si dreka falas, mbulimin mjekësor, udhëtimet për pushime dhe më shumë. Prandaj, jepni bakshish shitësit të drejtpërdrejtë sepse jeni një person i mirë dhe vlerësoni punën e tyre në industrinë e argëtimit.

Është pjesë e mirësjelljes së kazinosë

Nëse arsyeja e parë e bakshishit nga tregtari nuk ju bindi të jepni bakshish tregtarin, kjo duhet. Dhënia e bakshishit të krupierit është një praktikë e pranuar universalisht e kazinosë. Ju mund të kuptoni se pothuajse të gjithë lojtarët në një kazino me bazë tokësore japin informacionin e tregtarit pasi të kenë fituar. Pra, mos ji i çuditshëm jashtë. Ju duhet patjetër të renditni tregtarin kur ju japin një flush të drejtpërdrejtë në Caribbean Stud.

Krijoni një raport të mirë me tregtarin

Ashtu si çdo person tjetër në industrinë e shërbimeve, një tregtar i drejtpërdrejtë kazinoje do të jetë i lumtur nëse i tregoni mirësi dhe bujari. Është përmes këtyre këshillave që tregtarët financojnë stilet e tyre të jetesës luksoze. Bëjeni tregtarin të lumtur dhe ai do të jetë i lumtur të kujdeset për çdo problem që mund të keni në tavolinë ose në automat. Kush nuk do të ishte i kënaqur duke luajtur në një tavolinë live kazino ku tregtari është vazhdimisht duke buzëqeshur?

Bakshishi i tregtarit ju jep fat

Ky është gabimi i një lojtari të famshëm në botën e lojërave të fatit. Disa lojtarë supersticioz besojnë se bakshishi i tregtarit u jep atyre fat në tryezën e kazinosë live. Është e paqartë nëse tregtarët e krijuan këtë mit, por disa lojtarë mendojnë se funksionon gjithmonë. Provoni të jepni bakshishin e krupierit dhe shikoni nëse ai sjell lajme të mira në lojën tuaj.

Sa duhet të japin bakshish lojtarët e kazinosë?

Ju duhet t'i bëni vetes këtë pyetje të zakonshme deri në këtë pikë. Përgjigja e thjeshtë është se nuk ka asnjë shumë të vetme që i përshtatet të gjithëve në lidhje me dhënien e bakshishit nga tregtari. Shpërblimi i tregtarit varet nga madhësia e xhepit dhe bujaria juaj. Ju mund ta bakshish tregtarin $10 ose $100 pasi të fitoni $1,000 në një tavolinë live blackjack. Ata nuk do të ankohen sepse ju madje mund të vendosni të mos i jepni bakshish.

Por kjo nuk do të thotë që ju duhet t'i jepni bakshish tregtarit më shumë se sa duhet. Nëse një lojë ka një limit minimal bast prej 25 dollarësh, dhënia e bakshishit të çipave prej 5 dollarësh do të ishte një opsion më i mirë. Gjithashtu, mbani mend se shumica e lojërave të drejtpërdrejta të kazinosë kanë baste anësore, të cilat mund t'i përdorni për të bakshitur krupierin. Dhe nëse basti fiton, ju duhet t'i bakshishit diçka si 3% deri në 5%.

Mos kini frikë të jepni bakshish

Ka anëtarë të ndryshëm të stafit në kazinotë tokësore, jo të gjithë janë krupierë. Disa nga stafi përfshijnë serverë pijesh, shoqërues restorantesh dhe personel sigurie. Nëse merrni shërbime të shkëlqyera nga ndonjë prej këtyre punonjësve, është mirë t'i jepni bakshish. Është e rëndësishme të theksohet se shumica e këtyre punonjësve fitojnë nga 2 deri në 3 dollarë në orë, kështu që këshillat tuaja mund të bëjnë një ndryshim të rëndësishëm. Megjithatë, është thelbësore të praktikoni menaxhimin e duhur të parave gjatë lojërave të fatit, kështu që mos bëni bakshish të gjithë ata që ofrojnë shërbime të mira. Mos harroni se çdo monedhë që humbni llogaritet. Por është në rregull të jepni bakshish nga një tregtar që ju kushton vëmendje dhe është i këndshëm të bisedoni me të.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
Si të bëheni tregtar në kazino live?

Si të bëheni tregtar në kazino live?

Lojërat e drejtpërdrejta të kazinosë po pushtojnë skenën e iGaming, falë përvojës së tyre gjithëpërfshirëse dhe realiste të lojërave. Por që këto lojëra të arrijnë atje ku janë, tregtarët e drejtpërdrejtë kanë luajtur rolin e tyre. Ata janë përgjegjës për të mirëpritur lojtarët dhe për t'i bërë ata të ndihen si në shtëpi.