Lajme

December 7, 2021

Çfarë është mbrojtja e basteve në lojërat e fatit të kazinove online?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Mbrojtja e basteve është një strategji kumari që është e përhapur në industrinë e kazinosë. Por kjo nuk do të thotë që çdo lojtar i kazinosë atje di një ose dy gjëra në lidhje me mbrojtjen e basteve. Pra, objektivi i këtij udhëzuesi është të sqarojë se çfarë është pikërisht kjo strategji bastesh. Artikulli diskuton gjithashtu pse duhet të mbroni bastet në kazinotë më të mira live.

Çfarë është mbrojtja e basteve në lojërat e fatit të kazinove online?

Çfarë është mbrojtja e basteve?

Mendoni në këtë mënyrë; Mbrojtja e një basti është njësoj si të marrësh sigurim. Objektivi kryesor i kësaj strategjie është mbrojtja e basteve nga humbjet e mundshme. Në bastet sportive, për shembull, lojtarët mund të vënë një bast për të dyja ekipet për të fituar.

Por si ndikon bastet mbrojtëse në lojën e kazinosë live? Para së gjithash, është e rëndësishme të theksohet se bastet mbrojtëse nuk zbatohen në të gjitha lojërat e drejtpërdrejta të kazinosë. Megjithatë, kjo strategji mund të jetë e dobishme në lojëra si ruleta dhe Sic Bo, ku lojtarët mund të kombinojnë bastet kryesore me baste anësore.

Mjaft e trishtueshme, bastet gardh nuk janë të zbatueshme në blackjack sepse ka vetëm një bast. Gjithashtu, nuk ka kuptim të kombinoni bast bankier/lojtar dhe bast barazimi në baccarat pasi rezultati nuk do të ishte veçanërisht i dobishëm.

Bastet mbrojtëse në lojërat e drejtpërdrejta të kazinosë

Ruleta është një zgjedhje e shkëlqyer nëse doni të mbroni bastetkazinotë më të mira të drejtpërdrejta në internet. Në fund të fundit, lojtarët thjesht vendosin baste në numra të zinj ose të kuq. Merrni për shembull ruletën evropiane; kjo lojë ka vetëm një xhep të vetëm zero. Në këmbim, kjo zvogëlon avantazhin e shtëpisë me pothuajse 50% në krahasim me variantin amerikan.

Lojtarët e ruletës mund të bastojnë gjysmën e 36 numrave në disa mënyra: e zezë ose e kuqe, numër tek ose çift, dhe pjesa e parë ose pjesa e dytë. Fitimi i disa prej këtyre basteve një-për-një mund të zgjasë kohën tuaj të lojës dhe të mbrojë bankrollin e çmuar.

Siç u tha fillimisht, mbrojtja e basteve është gjithashtu një strategji popullore në Sic Bo. Lojtarët mund të vënë një bast të vogël/të madh për sigurinë ose një bast të trefishtë për atë pagesë kolosale në këtë lojë. Qëllimi është të mbeteni fitimprurës edhe në situata të rrezikshme.

Pse të përdorni mbrojtjen e basteve?

Përpara se të konsideroni përdorimin e kësaj strategjie të lojërave të fatit, është jetike të mësoni pse është e dobishme. Më poshtë janë avantazhet kryesore:

Rreziku i reduktuar

Bastet mbrojtëse në përgjithësi kanë të bëjnë me pranimin e një humbjeje të vogël të garantuar në kurriz të një humbjeje më të madhe. Për shkak se bastet kanë të bëjnë kryesisht me fatin, lojtarët mund të dëshirojnë të vënë një bast që nuk janë të sigurt për të fituar. Kjo mund të jetë për shkak të linjave të luhatshme të basteve, ose ata thjesht kanë dyshime për rezultatin. Por sigurisht, kjo vjen me një marzh fitimi të reduktuar.

Merrni parasysh këtë; Shumica e lojtarëve fillestarë të ruletit vendosin baste me para të barabarta si e kuqe/e zezë. Arsyeja? RTP dhe vlera e bastit mbeten të njëjta në këto baste. Me pak fjalë, edhe bastet e parave kanë gjasa të fitojnë sesa të humbasin. Por megjithëse marzhi i fitimit nuk është asgjë për të folur, një fillestar duhet të shqetësohet më shumë për të mos humbur sesa për të fituar.

Është një strategji efektive

Efektiviteti i basteve mbrojtëse varet nga loja e zgjedhur. Një lojë live kazino duhet të mbulojë shumë larmi rezultatesh përpara se të mendoni të përdorni këtë strategji. Mbani mend, ju dëshironi të bëni një fitim të vogël ose edhe aspak duke mbrojtur bankrollin.

Këtu është një shembull tjetër i ruletit:

  • Një lojtar vendos një bast të ulët prej 1 deri në 18, duke paguar në një normë prej 1:1.
  • Lojtari vendos një tjetër bast të tretë prej 25 me 36, duke paguar në 2:1.
  • Këtu, lojtari ka mbuluar numrat 30/36.
  • Kjo i jep lojtarit më shumë se 83% mundësi për të marrë një pagesë.

konkluzioni

Përpara se të filloni të kërceni me eksitim, është jetike të theksohet se ndikimi në rezultatin e lojërave të kazinosë live është pothuajse i pamundur. Por me bastet mbrojtëse, ju mund të minimizoni humbjet dhe të bëni fitore të rregullta, por të vogla. Mos harroni se mos humbja është më e rëndësishme për një fillestar.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Cilat lloje të reja bonusesh duhet të presim në kazinotë live në internet në 2024
2024-01-10

Cilat lloje të reja bonusesh duhet të presim në kazinotë live në internet në 2024

Lajme