Lojëra kazino shumë të njohura në Azi

Lajme

2021-01-04

A keni menduar se cili është tregu më i madh i lojërave të fatit në botë? Është Azia. Dihet se aziatikët pëlqejnë disa mënyra për të luajtur kumar dhe duke pasur parasysh se këta njerëz janë në fakt mbi 60% e popullsisë së botës, kështu që nuk është aspak çudi që ata janë komuniteti më i madh në botë. Megjithatë, ka diçka shumë interesante për këta lojtarë. Ajo që ata luajnë kryesisht janë lojërat tradicionale, lojërat klasike që njihen në kontinentin aziatik. Disa prej tyre ende tërheqin shumë njerëz kazinove të drejtpërdrejta në Azi.

Lojëra kazino shumë të njohura në Azi

Kur shikojmë kategoritë, ata lojtarë që janë nga Kinë dhe vendet fqinje ishin gjithmonë të magjepsura nga lojërat me letra dhe lojërat me zare, dhe kjo ende pasqyron tendencat e tyre aktuale. Ky artikull do të përpiqet të dallojë disa nga lojërat më të njohura live në Azi, në mënyrë që të njiheni me karakteristikat dhe praninë e tyre në komunitetin aziatik të basteve. Njihuni se cilat janë lojërat më të njohura të bixhozit në Azi.

Sic Bo

Informacion i përgjithshëm

Sic Bo ekziston për mijëra vjet. Është një lojë fati dhe emri i saj përkthehet në "zare të çmuara". Është shumë i famshëm në kazinotë aziatike dhe padyshim një pjesë e rëndësishme e kulturës kineze. Kjo lojë nuk është e famshme në mesin e njerëzve perëndimorë. Disa kazino online e kanë këtë lojë në dispozicion.

Si të luani Sic Bo

Në këtë lojë ka dy aspekte kryesore - hedhja e zarit dhe më pas bast në tryezën Sic Bo. Shuma e vlerës së krijuar nga 3 zare përcakton rezultatin fitues. Megjithatë, bastet kanë shumë ndikim në rezultat. Opsionet e basteve për Sic Bo janë të shumta – ka deri në 50 që lojtarët mund të bëjnë. Është e mundur të vihet bast shuma e të 3 zareve, por ekziston mundësia për të bastuar në disa kombinime.

Popullore në këto vende aziatike

Kjo lojë e lashtë shijohet nga aziatikët e të gjitha kombësive. Sidoqoftë, kjo lojë është padyshim e popullarizuar në mesin e kinezëve në ditët e sotme, siç ishte kur u krijua.

Keno

Informacion i përgjithshëm

Kjo është një lojë e lashtë kineze. Keno gjoja u shfaq gjatë kohës së luftës kur kishte nevojë që njerëzit të mblidhnin para. Ekziston edhe një legjendë që pretendon se Muri i Madh i Kinës u themelua me paratë e Keno. Keno është shumë e ngjashme me bingon dhe lotarinë normale.

Si të luani Keno

Kjo lojë luhet me një biletë ose një kartë me numra nga 1 deri në 80. Lojtarët duhet të zgjedhin numrat e tyre dhe të përpiqen të fitojnë, duke parë se sa kanë marrë me mend. Ekziston mundësia për të zgjedhur çdo shumë nga 1 deri në 20 numra në kartë dhe më pas bëni bast. Ka opsione të ndryshme bastesh si bileta direkte, bileta e mbretit dhe bileta e kombinimit.

Popullore në këto vende aziatike

Keno luhet në të gjithë botën, por është padyshim i dashur nga kinezët, të cilët janë pasardhës të atyre që e shpikën. Kjo është në fakt një lojë shumë e dashur në Makao.

Jeto Mahjong

Informacion i përgjithshëm

Mahjong të gjithë duhet të dëgjojnë pasi ekzistonte një version i tij jo-bixhoz në kompjuter. Në Azi, Mahjong është ende një lojë tradicionale tavoline që luhet në shumicën e kazinove dhe ofrohet në çdo kazino online. Është një lojë unike që luhet me 136 pllaka. Një za do të përcaktojë se cili nga të katër do të jetë tregtari.

Si të luani Mahjong

Kur loja fillon, ka 136 pllaka të kthyera me fytyrë poshtë në tryezë dhe të përziera me kujdes dhe tërësisht. Pastaj tregtari i jep secilit lojtar 13 pllaka. Ju mund t'i ktheni pllakat tuaja me fytyrë lart dhe më pas është koha t'i bashkoni ato në grupe me 3 ose 4 domino, me qëllim ndërtimin e një muri. Bastet janë bërë tashmë, përpara se të merren në të vërtetë pllakat. Megjithatë, ekziston mundësia për të shtuar baste të reja. Lojtari shpall Mahjon vetëm kur zgjidhni një pllakë shtesë nga tabela dhe ajo pllakë plotëson një dorë fituese prej 14 pllakash.

Megjithatë, nëse ajo pllakë nuk ka asnjë kombinim, atëherë ju duhet të hidhni njërën nga pllakat tuaja të kthyera nga lart në mes të tryezës tuaj dhe do të mbeteni me 13 përsëri. Truku është të jesh në gjendje të përdorësh pllakat e hedhura të tjetrit, pasi ato tashmë janë zbuluar.

Popullore në këto vende aziatike

Kjo nuk është një lojë e vështirë, por është ende sfiduese dhe disa njerëz e shohin atë qetësuese. Mahjong është popullor në mbarë botën. Megjithatë, Kina do të jetë gjithmonë shtëpia e Mahjong. Në Kinë, kjo lojë luhet kudo, madje edhe në metro, parqe, ambiente të njerëzve si akt social etj.

Live Pai Gow

Informacion i përgjithshëm

Pai Gow është shumë e afërt me kinezët dhe gjithashtu ka një status të famshëm. Kjo lojë domino është luajtur për mijëra vjet nga amatorë dhe madje edhe bastore me përvojë në të gjithë Azinë. Titulli përkthehet në "bëj nëntë". Kjo lojë është padyshim një nga lojërat më të vështira për t'u mësuar nga njerëzit.

Si të luani Pai Gow

Pai Gow përdor një grup prej 32 domino ose pllaka. Secili lojtar do të marrë 4 prej tyre dhe qëllimi është t'i ndajë në 2 çifte (një në një çift të ulët dhe një tjetër në një çift të lartë). Këto vërehen përmes renditjes së renditjes - çift, Wong, Gong dhe gjithashtu 9 deri në 0 pikë. Kjo lojë ndjek një sistem të ngjashëm pikësh me atë në baccarat ku nëse rezultati juaj është 15, atëherë ai bëhet 5. Duart e larta do të krahasohen me dorën e lartë të tregtarit dhe me atë të ulët është njësoj. Nëse i kaloni të dyja duart e tregtarit, atëherë do të fitoni.

Popullore në këto vende aziatike

Kjo është një lojë kineze. Sidoqoftë, Pai Gow shijohet në shumë vende në të gjithë Azinë. Kjo lojë është padyshim e dashur në Makao.

Baccarat live

Informacion i përgjithshëm

Baccarat është padyshim loja që ka gjithë popullaritetin në Azi dhe në mbarë botën. Nuk ka rëndësi nëse është online apo jo, ka lojtarë besnikë ndaj kësaj loje. Në të kaluarën, kjo lojë ishte vetëm për njerëzit me shumë para, por në ditët e sotme të gjithë mund ta luajnë atë.

Për aziatikët baccarat është shumë e rëndësishme për kulturën e tyre. Edhe pse nuk e kishte origjinën atje, ai u gjet shpejt në kazinotë në Azi.

Si të luani Baccarat

Së pari duhet të njihen bazat e kësaj loje, siç janë rregullat dhe dinamika. Qëllimi është i thjeshtë: fiton ai me vlerë më të lartë. Në thelb, ajo që bëni është të merrni dorën tuaj të letrave dhe më pas të aplikoni atë që dini duke zgjedhur opsionin e duhur. Mund të ketë vetëm tre rezultate: ose lojtari fiton sepse ka një kombinim më të mirë, bankieri ka një vlerë më të lartë dhe fiton, ose të dyja barazojnë. Pra, lojtari do të duhet të vë bast se cili rezultat do të jetë i duhuri.

Popullore në këto vende aziatike

Është normale ta gjesh këtë lojë në të gjithë botën, qoftë në kazinotë fizike apo edhe në kazinotë online. Sidoqoftë, kjo është shumë e popullarizuar në Makao, pasi kjo është epiqendra e kësaj loje. Baccarat pothuajse përbën 90% të të gjitha të ardhurave nga lojërat e fatit në Makao.

Lajmi i fundit

A ndihmon gjurmimi i rezultateve të lojërave të kazinosë live?
2023-02-06

A ndihmon gjurmimi i rezultateve të lojërave të kazinosë live?

Lajme