Lajme

November 13, 2022

Si të filloni me sistemin e basteve të sheshta

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Udhëtimi i parë në kazino është gjithmonë emocionues dhe konfuz në të njëjtën kohë. Për shumë fillestarë, ka të bëjë me argëtimin dhe eksplorimin e varieteteve të ndryshme. Por edhe pse argëtimi duhet të jetë objektivi kryesor, fitimi i disa parave duhet të jetë gjithashtu një prioritet. Në fund të fundit, lojërat e drejtpërdrejta të kazinosë përdorin vetëm para të vërteta.

Si të filloni me sistemin e basteve të sheshta

Por harro të fitosh çdo gjë në lojëra si poker, blackjack, ruletë dhe mut pa strategji. Lojtarët kanë nevojë për një plan të mirëmenduar për të udhëhequr vendimmarrjen e tyre dhe për të zgjatur fondet e tyre. Dhe një shembull i shkëlqyer për të siguruar këtë është përdorimi i sistemit të basteve të sheshta. Pra, çfarë është saktësisht basti i sheshtë dhe ku mund ta aplikojnë lojtarët e kazinosë?

Çfarë është një strategji e basteve të sheshta?

Sistemi i basteve të sheshta është relativisht i thjeshtë për t'u kuptuar. Ndryshe nga strategjitë e tjera të basteve si Fibonacci, Martingale dhe Paroli, të cilat mund t'u kërkojnë lojtarëve të rregullojnë bastet në varësi të rezultatit, bastet mbeten të njëjta në bastet e sheshta. Kështu, emri i basteve të sheshta. Në këtë mënyrë, lojtarët mund të qëndrojnë të strukturuar, të organizuar dhe të qëndrueshëm gjatë periudhave të gjata të lojës. Dhe siç mund ta dini tashmë, një lojtar më i organizuar ka më shumë gjasa të bëjë kthime bastesh në planin afatgjatë.

Një shembull praktik i basteve të sheshta:

Një shembull praktik mund t'ju ndihmojë të kuptoni se si funksionon ky sistem bastesh. Duke supozuar se ju dëshironi luani lojëra të drejtpërdrejta të kazinosë me një bankroll prej 2000 dollarësh. Por në vend që të sillni të gjithë buxhetin në kazino live për ta përdorur rastësisht, ju vendosni të përdorni vetëm 1% të buxhetit në çdo bast kazino për një periudhë të caktuar. Kjo mund të jetë një ditë, muaj ose javë.

Tani 1% e buxhetit prej 2000 dollarësh do të thotë bast 2 dollarë për aksion. Pastaj, kur periudha e lojërave të fatit përfundon, një auditim tregon një fitim prej 200 dollarësh. Sigurisht, kjo do të thotë se seancat tuaja të basteve janë premtuese. Pra, ju vendosni të rrisni aksionin e basteve të sheshta në 22 dollarë për aksion, 1% të buxhetit total prej 2200 dollarësh. 

Por nuk do të jetë gjithmonë një udhëtim i qetë në kazino live. Për shkak se humbjet janë të pashmangshme, buxheti fillestar mund të tkurret në 1500 dollarë ose edhe 1000 dollarë. Lojtarët madje mund të humbasin të gjithë bankën e tyre nëse luajnë pa një strategji optimale. Nëse ndodh më e keqja, strategjia e basteve të sheshta ju bën thirrje që të përdorni 1% të buxhetit të mbetur gjatë fazës tjetër. 

Bastet e sheshta në përgjithësi garantojnë që të mos humbni të gjithë bankrollin e lojërave të fatit në një seancë. Nëse buxheti është 200 dollarë, kjo strategji ju siguron të paktën 100 raunde nëse ideja është të vendosni bast 1% të njësisë së bankrollit. Dhe edhe nëse luani lojëra të bazuara në fat si lojëra elektronike dhe bingo, shanset janë që të mos humbni të gjitha 100 raundet e basteve. 

Strategjitë e zakonshme të basteve të sheshta

Sistemi i basteve të sheshta ka katër ndarje kryesore. Lojtarët mund të përdorin ndonjë nga këto strategji, në varësi të madhësisë së bankrollit dhe përvojës së tyre. Më poshtë janë ndarjet më të zakonshme të basteve të sheshta:

Bast Statik Flat

Kjo është strategjia më e sigurt e basteve të sheshta. Ai ruan parimet thelbësore të basteve të sheshta: të vendosësh një aksion prej 1% dhe ta përdorësh atë për kohëzgjatje të zgjatura. Është teorikisht e pamundur të humbasësh të gjithë bankrollin ose shuma të mëdha me baste statike të sheshta. 

Bast Akademik Flat

Shumë lojtarë e konsiderojnë këtë strategjinë më të njohur të basteve të sheshta. Kjo për shkak se lë pak hapësirë për të rregulluar aksionin nga 1% në 3%. Gjuajtësit mund të ndryshojnë shumën e aksioneve në varësi të besimit të tyre, rezultateve të fundit dhe njohurive të lojës. 

Për shembull, mund ta rregulloni shumën në 3% gjatë një serie fituese për të rikuperuar më shumë humbje. Më pas, zvogëloni shumën në 1% ose 2% gjatë një vrapimi të ftohtë. Ju gjithashtu mund ta rritni aksionin në 2% ose 3% kur luani video poker me shumë lojtarë me shumë 'peshq' në tryezë. 

Bast agresiv të sheshtë

Një strategji agresive e basteve të sheshta nuk është për ata me zemër të dobët. Kjo strategji u bën thirrje lojtarëve të vënë bast 2% ose 3% të parave të tyre për një periudhë të zgjatur. Kjo nuk është e gjitha. Lojtarët nuk mund të ndryshojnë shumën e aksioneve edhe kur të trokasë një vrapim i ftohtë humbës. Ideja është që seria e humbjeve të përfundojë dhe lojtari të rikuperojë shumat e humbura gjatë serisë së fitoreve. Por edhe pse kjo mund të tingëllojë e rrezikshme, nuk është më e rrezikshme se Martingale ose D'Alembert, për shembull. 

Bast Kaotik Flat

A mendoni se bastet agresive të sheshta janë të rrezikshme? Prisni derisa të provoni një bast kaotik të sheshtë. Në këtë strategji, shuma e bastit duhet të jetë 3% deri në 5% e madhësisë së bankrollit origjinal. Disa lojtarë të sigurt madje mund të rrisin madhësinë në 10%. Nëse vini bast 10%, do të keni vetëm 20 raunde bastesh me një bast 200$. Pra, duhet të jeni jashtëzakonisht të mirë në lojë për të nxjerrë ndonjë gjë nga kjo strategji. 

A funksionojnë vërtet bastet e sheshta?

Interneti është i mbushur me "shitësit e vajit të gjarpërinjve" që pretendojnë se një strategji bastesh mund të mposht avantazhin e shtëpisë. Këtu është e vërteta; asnjë strategji, duke përfshirë sistemin e basteve të sheshta, nuk garanton një fitore. Kjo sepse fati luan një rol të rëndësishëm në rezultatin e të gjitha lojërave të kazinosë live. Edhe lojërat strategjike si poker dhe blackjack ende i japin një avantazh të konsiderueshëm shtëpisë. Dhe nëse nuk keni një strategji optimale, ka të ngjarë të përballeni me një avantazh shtëpie prej 4% deri në 6% në këto lojëra. 

Por bastorët inteligjentë nuk nxjerrin përfundime pa u përpjekur. Strategjitë e basteve nuk do të ishin të njohura nëse nuk do të përmirësonin shanset për të fituar. Nëse po planifikoni të përdorni bast të sheshtë ose ndonjë sistem tjetër, përdorni atë në mënyrë rigoroze për menaxhimin e bankrollit. Menaxhimi i duhur i buxhetit tuaj në kazino do të sigurojë që të mos mbeteni kurrë pa para për të vendosur një bast. Dhe po, do të vijë një seri fitimesh ku një sistem bastesh do t'ju ndihmojë të rikuperoni një pjesë, nëse jo të gjithë, nga shuma e humbur. 

Baste të sheshta për të vendosur

Mos përdorni bast të sheshtë për asnjë bast që hasni në kazino. Përdoreni atë vetëm në baste me para të barabarta. Në ruletën e drejtpërdrejtë, për shembull, shmangni bastet joshëse të drejtpërdrejta dhe shkoni për baste me para të barabarta si e kuqe/e zezë, e lartë/e ulët dhe tek/çift. Këto baste u japin lojtarëve një shans pothuajse 50:50 për të fituar. Në Ruletë evropiane, lojtarët kanë një shans 48.6% për të arritur një bast të barabartë me para. Siç pritej, norma e versionit amerikan është pak më e ulët në 47.4%.

Në lojërat e drejtpërdrejta, bastet e sheshta do të jenë të dobishme për baste si kalimi i linjës, mos kaloni vijën, eja dhe mos eja. Bakarat live gjithashtu ju jep një shans 50% për të fituar bastet e bankierëve dhe lojtarëve. Megjithatë, shmangni gjithmonë bastin e bankierit për shkak të komisionit prej 5% për të gjitha fitimet. Gjithçka e thënë dhe bërë, bastet e sheshta funksionojnë me baste me para. Por asgjë nuk është e sigurt për lojërat e fatit!

Bast Flat kundër Martingale

Beteja e sistemeve të basteve nuk do të përfundojë kurrë për sa kohë që bixhozi është i gjallë. Pra, si përputhen bastet e sheshta Martingale legjendar? Në sistemin Martingale, lojtarët dyfishojnë bastin e tyre pas një humbjeje, duke shpresuar të arrijnë një fitore dhe të rikuperojnë gjithçka. Po, kjo do të thotë dyfishim i madhësisë fillestare të bastit pavarësisht nga numri i humbjeve.

Më poshtë është një shembull i një lojtari me një buxhet prej 1600 dollarësh:

 • Basti i parë është 50 dollarë, i cili humbet.
 • Basti i dytë është 100 dollarë, që është humbje.
 • Basti i tretë është 200 dollarë, i cili humbet. Lojtari tani ka zbritur 350 dollarë.
 • Basti i katërt është 400 dollarë, i cili humbet përsëri. Humbjet ranë më tej, në 750 dollarë.
 • Basti i pestë është 800 dollarë dhe ai fiton. Lojtari kushton deri në 50 dollarë.

Nga ky shembull, është e qartë se Martingale garanton një fitore në një fazë. Por nëse lojtari do të kishte humbur bastin e pestë radhazi, ata do të kishin shkatërruar bankrollin e tyre. Me fjalë të tjera, ata nuk do të kishin para të mjaftueshme për të vazhduar të luanin me sistemin Martingale. 

Por tani supozoni se i njëjti lojtar po përdor buxhetin prej 1600 dollarësh në sistemin e basteve të sheshta. Ata do të vënë një bast 16 $ për raund për një periudhë të zgjatur. Nëse lojtari po luan baste me para të barabarta, ai mund të shtojë një përqindje të vogël në bankrollin e tij. Pra, është e qartë se bastet e sheshta lejojnë më shumë hapësirë për të zbatuar një strategji bastesh sesa Martingale. 

Avantazhet / disavantazhet e Strategjisë së basteve të sheshta

Do të hasni mendime të ndryshme rreth basteve të sheshta. Ndërsa tifozët e Martingale dhe Paroli mund të jenë të shpejtë për ta hedhur poshtë atë, lojtarët me buxhet i dinë pikat e shkëlqyera të basteve të sheshta. Pra, për të hequr çdo konfuzion, më poshtë janë të mirat dhe të këqijat e basteve të sheshta:

Përparësitë:

 • E thjeshtë dhe e drejtpërdrejtë: sistemi i basteve të sheshta është i përsosur për bastorët fillestarë dhe profesionistë. Ju duhet vetëm të vendosni një bankroll, kufirin e bastit dhe kohëzgjatjen.
 • Fleksibël: Bastet e sheshta nuk janë një sistem i ngurtë bastesh. Lojtarët mund të rregullojnë aksionet midis 1% dhe 10%, në varësi të buxhetit të tyre, aftësive dhe rrjedhës aktuale.
 • E përputhshme me të gjitha llojet e basteve: Ky sistem bastesh është i përsosur për lojtarët e kazinosë dhe bastorët sportivë. Lojtarët e kazinosë mund ta përdorin atë për të luajtur lojëra elektronike, poker, blackjack, ruletë dhe lojëra të tjera. Por aplikimi i basteve të sheshta në baste edhe me para është i këshillueshëm për rezultate maksimale. 
 • Sistemi i favorshëm për financimin: Bastet e sheshta janë miqësore për lojtarët sepse i japin bankës tuaj një jetë të gjatë në kazino. Ndryshe nga Martingale, e cila mund të shpërthejë buxhetin tuaj me një seri të gjatë humbjesh, bastet e sheshta ju japin më shumë kohë për të rikuperuar humbjet.

Disavantazhet:

 • Ka nevojë për një shkallë të lartë fitimi: Bastet e sheshta nuk do të japin rezultatet e dëshiruara nëse përqindja e fitimit është nën 50%. E njëjta gjë vlen edhe për strategjitë e tjera të basteve. Kjo është arsyeja pse është e këshillueshme të luash një bast me një pagesë 1:1 duke përdorur këtë sistem bastesh.
 • Duhet një buxhet i madh: Duke folur teorikisht, bastet e sheshta janë të pajtueshme me çdo buxhet. Por sa rrotullime slot do të bëni me një buxhet prej 1000 dollarësh? Kjo është rreth 100 rrotullime me një përqindje prej 1%. Një lojtar mesatar slot mund të bëjë 400 deri në 600 rrotullime në orë. Bëj llogaritë!
 • Rritja e ngadaltë e bankrollit: Nuk ka gëzim si të shohësh shumëfishimin e bankrollit. Me një sistem bastesh si Martingale, një fitore e vetme mund të rikuperojë humbjet dhe t'i shtojë bankrollit. Por mund të duhet pak kohë për të bërë të njëjtën gjë me bastet e sheshta. Durimi është çelësi këtu!

Mendimet përfundimtare mbi bastet e sheshta

Tani ju keni një pamje më të qartë të basteve të sheshta. Është jashtëzakonisht e thjeshtë për t'u zotëruar, dhe variacionet e bëjnë atë një mjet të besueshëm bastesh. Gjithashtu, bastet e sheshta nuk do t'ju kufizojnë të luani edhe baste parash, megjithëse këto baste kanë një kthim më të favorshëm nga investimi. Por afrohuni me kujdes sepse nuk do të ketë ndonjë rritje të konsiderueshme të bankrollit nëse norma juaj e fitimit nuk kalon 50%.

Të rejat e fundit

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta
2023-11-02

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Lajme