Lajme

October 31, 2022

Udhëzues i drejtpërdrejtë i Ruletës për Fillestar

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Me rritjen e internetit, shumë njerëz janë zhvendosur për të bërë gjëra nga shtëpitë e tyre. Njerëzit punojnë, porosisin ushqim, shikojnë filma dhe më shumë pa lënë shtëpitë e tyre. Disa mund të habiten kur të mësojnë se njerëzit kanë filluar të luajnë lojëra kazino në internet në vend që të shkojnë në kazino. 

Udhëzues i drejtpërdrejtë i Ruletës për Fillestar

Një nga lojërat më të njohura të kazinosë është Ruleta. Për shkak të komoditetit të ofruar prej tij, njerëzit kanë kaluar në Live Roulette. Gjithçka që ju nevojitet për të luajtur Live Roulette është një lidhje interneti dhe disa para për të vënë bast. Nëse dëshironi të luani edhe Live Roulette, jeni në vendin e duhur. Këtu është udhëzuesi ynë i plotë për fillestarët Live Roulette. 

Çfarë është Live Roulette?

Le të kalojmë tek ajo që është në të vërtetë Ruleta Live. Për njerëzit që kanë përjetuar tashmë Ruletën në një kazino personalisht, Live Roulette nuk do të ndihet aq ndryshe nga ata. Live Roulette është një nga lojërat më të njohura të kazinosë live. Rregullat dhe loja e këtyre llojeve të lojërave janë të njëjta me lojën aktuale që njerëzit luajnë personalisht në kazino. 

I vetmi ndryshim është se ju luani lojëra të Kazinosë Live në një shfletues duke parë transmetimin e drejtpërdrejtë të lojës së kazinosë me krupierin që drejton lojën sikur të ishit në të vërtetë atje. Transmetimi i drejtpërdrejtë i Roulette ofrohet nga faqet më të mira të kazinosë live. Ju do t'i paguani këto faqe bastesh për të blerë çipa dixhitale për vendosjen e basteve në lojën e kazinosë. Ju mund t'i mendoni faqet e basteve si kazino dixhitale ose online. 

Lojë dhe teknikë e drejtpërdrejtë e ruletës

Lojë e lojës Live Roulette është mjaft e thjeshtë. Loja përfshin një tavolinë rulete dhe një rrotë rulete. Rrota e Ruletës ka numra të shënuar në të nga 1 deri në 36. Këta numra janë me ngjyrë të zezë ose të kuqe, me gjithsej 18 të zeza dhe 18 të kuqe. Në varësi të variantit të rrotës së Ruletës, mund të ketë ose një zero ose një zero plus një zero të dyfishtë të shënuar në timon. 

Ruleta fillon me lojtarët që zgjedhin rezultatet dhe vendosin baste mbi to. Këto rezultate mund të përfshijnë numra si 17 ose të gjithë numrat e zinj. Të gjitha rezultatet e mundshme në Ruletë shpjegohen në detaje në seksionin vijues. 

Pas kësaj, kruperi rrotullon rrotën e Ruletës dhe hedh një top metalik mbi timon. Ndërsa rrota ndalon, topi metalik do të ulet në një numër. Nëse topi bie në një numër që është në përputhje me rezultatin që keni zgjedhur, ju do të fitoni bastin. 

Siç mund ta shihni, Roulette është një lojë plotësisht e bazuar në fat. Për këtë arsye, nuk ka asnjë teknikë apo strategji që mund të përdorni për të luajtur Live Roulette. Qëllimi kryesor i Live Roulette është të argëtoheni.

Zbërthimi i tabelës së ruletës

Tabela e Ruletës përbëhet nga baste të jashtme dhe të brendshme. Seksioni i basteve të brendshme përfshin të gjithë numrat e kategorizuar në 12 rreshta dhe tre kolona. Nga ana tjetër, tre seksione përgjatë gjatësisë dhe tre poshtë tre kolonave përbëjnë bastet e jashtme. Mbi të gjitha këto, ekziston seksioni i bastit zero. 

Llojet e basteve në ruletë live

Ka një sërë rezultatesh për të cilat mund të vendosni baste ndërsa luani Ruletë, me secilin të kategorizuar në lloje bastesh. Secili prej këtyre rezultateve ka një probabilitet të ndryshëm për të ndodhur. Për këtë arsye, kthimi që merrni për të fituar nuk është gjithashtu i njëjtë për çdo lloj basti. Për t'ju ndihmuar të kuptoni se çfarë kthimi merrni për çfarë rezultatesh, këtu është një shpjegim i plotë i të gjitha llojeve të basteve të Ruletës.  

Brenda basteve

Drejt lart

Ky është lloji më themelor i bastit në Ruletën Live. Një bast i drejtpërdrejtë është kur vini bast në një numër të vetëm. Nëse vini bast në një numër të vetëm, ju merrni një kthim 35:1 për të fituar bastin. 

Ndarë

Me këtë lloj basti, ju vini bast në dy numra në vend të një. Ju e bëni këtë duke vendosur një bast në vijën që ndan dy numrat. Megjithatë, ju nuk mund të ndani një bast midis dy numrave që nuk lidhen me një rresht, si 27 dhe 1. Ky lloj basti paguan 17:1. 

Rruga

Bastet në një rresht të plotë me tre numra quhen bast rruge. Pagesa është 11:1 për bastet e rrugës. 

Këndi

Ngjashëm me një bast të ndarë, ju vendosni një bast këndor duke e ndarë atë në katër numra. Ju e bëni këtë duke vendosur një çip në qendër të katër numrave duke prekur të gjitha linjat që i ndajnë ato në katër. Basti i këndit paguan 8:1.

Linjë

Ky lloj basti është gjithashtu i ngjashëm me bastet e ndara. Kur vendosni një bast në dy rrugë (rreshta me tre numra) të lidhur me një rresht, ai quhet bast linjë. Pagesa për këtë bast është 5:1.

Baste të jashtme

E kuqe/E zezë

Siç sugjeron emri, ju vendosni një bast për të gjithë zezakët ose të gjithë të kuqtë. Pagesa për këtë lloj basti është 1:1. 

Tek / Çift

Ky lloj basti është gjithashtu i qartë nga emri. Në këtë lloj basti, ju vendosni të gjithë numrat çift ose të gjithë numrat tek. Pagesa për këtë bast është gjithashtu 1:1. 

E lartë/I ulët

Me llojin e bastit të lartë/të ulët, ju vini bast se topi do të bjerë ose në numrat nga 1 në 18 (të ulët) ose nga 19 në 36 (i lartë). Ky bast paguan gjithashtu 1:1. 

Dhjetra

Ky lloj basti ju lejon të vendosni një bast në 12 numra. Megjithatë, ju keni vetëm tre opsione, duke përfshirë 1 deri në 12, 13 deri në 24 dhe 25 me 36. Bastet e dhjetëra paguajnë 2:1. 

Kolonat

Me këtë lloj basti, ju vini bast në një kolonë të plotë numrash. Ky bast gjithashtu paguan 2:1. 

Zero/Zero dyfish (0/00)

Siç kemi përmendur, rrota e Roulette përfshin gjithashtu një zero ose një zero plus një zero të dyfishtë. Ju gjithashtu mund të vendosni një bast në një zero ose një zero të dyfishtë. Pagesa për këtë lloj basti është 35:1. Ju gjithashtu mund të zgjidhni si zeron ashtu edhe zeron e dyfishtë, por më pas do të bëhet një bast i ndarë me një pagesë 17:1.

Si të luani ruletë live, udhëzues hap pas hapi

Tani që i dini të gjitha bazat rreth Live Roulette, mund të vazhdoni të luani në të vërtetë lojën. Për t'ju ndihmuar me këtë, këtu është një udhëzues i plotë hap pas hapi se si të luani Live Roulette.

  1. Kërkoni një faqe interneti që ofron Live Roulette.
  2. Regjistrohuni për platformën duke përdorur kredencialet tuaja. Mund t'ju duhet të futni informacione si adresa juaj. 
  3. Bëni disa depozita në platformë me vlerën e shumës që dëshironi të përdorni për të luajtur lojën. Me shumë mundësi, platforma do t'i konvertojë depozitat tuaja në kredi në faqe si çipat e kazinosë. 
  4. Kërkoni seksionin "Live Casino" ose "Lojëra të drejtpërdrejta" dhe gjeni Live Roulette. Mund të shihni disa dhoma Live Roulette me krupierë të ndryshëm. Zgjidhni një dhomë që ju pëlqen. 
  5. Pasi të keni bërë të gjitha këto, prisni që kruperi të fillojë të marrë baste, zgjidhni llojet e basteve që ju pëlqejnë dhe vendosni baste për rezultatin që mendoni se ka më shumë gjasa të ndodhë. Sigurohuni që të vendosni një bast me vlerë më shumë se kufiri minimal.
  6. Prisni që topi të ndalet dhe kërkoni fitimet tuaja.
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Cilat lloje të reja bonusesh duhet të presim në kazinotë live në internet në 2024
2024-01-10

Cilat lloje të reja bonusesh duhet të presim në kazinotë live në internet në 2024

Lajme