A është i mundur numërimi i kartave në Blackjack Live?

Blackjack

2021-11-07

Benard Maumo

Numërimi i letrave në blackjack është një strategji e provuar dhe e provuar e shpikur nga Ed Thorp në vitet '60. Lojtarët, veçanërisht ekipi ikonë i MIT, kanë fituar miliona në dyshemenë e kazinosë me këtë strategji. Por sado joshëse që tingëllon, numërimi i kartave në lojërat e fatit në internet nuk është një temë shumë e diskutuar.

A është i mundur numërimi i kartave në Blackjack Live?

Pra, a është e mundur të numërohen letrat ndërsa luan blackjack në kazinotë më të mira të drejtpërdrejta në internet? Dhe nëse po, a është edhe fitimprurës në planin afatgjatë? Mos u shqetësoni; ky artikull u përgjigjet të gjitha këtyre pyetjeve dhe shumë të tjera.

Çfarë është numërimi i kartave në Blackjack?

Interneti është i mbushur me 'ekspertë' të blackjack-ut që pretendojnë se numërimi i letrave është një rezervë e veçantë për matematikanët. Por nuk është kështu. Numërimi i letrave është një strategji mjaft e thjeshtë ku lojtarët vazhdojnë të ekzekutojnë një numër të të gjitha letrave që tregtari ka shpërndarë. Ky informacion mund t'ju japë një vështrim të fshehtë se cilat karta duhet të parashikoni.

Thënë kështu, numërimi i letrave do t'ju zbulojë nëse keni ndonjë shans për të goditur një blackjack natyral ose 21. Nëse jeni duke luajtur në një tryezë miqësore për lojtarët, atëherë mund të merrni një normë pagese 3:2 për këtë. Megjithatë, disa tabela ofrojnë pagesa 6:5.

Numërimi i kartave dhe depërtimi në kuvertë

Nëse jeni një lojtar i kalitur i blackjack-ut, atëherë "depërtimi i këpucëve ose kuvertës" nuk është një term i huaj për ju. Në përgjithësi i referohet numrit të letrave të blackjack-ut të shpërndara përpara se të riorganizoni letrat. Krupieri përzihet kur arrihet një kartë e prerë specifike në lojërat me këpucë, ndërsa një numër fiks raundesh zbatohet në lojërat me një kuvertë.

Për shembull, kur luani një blackjack me 8 kuverta dhe tregtari shpërndan pesë kuverta përpara se të riorganizohet, kjo do të thotë se shkalla e depërtimit në kuvertë është 62,5% (5/8). Nga ana tjetër, ju mund të uleni në një tavolinë me 6 kuverta dhe kruperi shpërndan pesë nga kuvertat përpara se të riorganizohet. Në këtë rast, shkalla e depërtimit është 83.3% (5/6).

Nga këta shembuj, është e qartë se numërimi juaj do të jetë më i saktë me të parën. Kjo sepse ju duhet të paktën një normë depërtimi prej 70% deri në 80% për të bërë ndonjë fitim serioz. Çdo gjë tjetër vetëm shton më shumë paqëndrueshmëri.

Pse numërimi i kartave në internet është pothuajse i pamundur

Pra, pse kazinotë në internet i përziejnë kartat më shpesh? Kazinotë e thjeshta në internet varen nga softueri për të përzier kartat e tyre pa humbur kohë. Në këmbim, ata reduktojnë shkallën e depërtimit të kuvertës në pothuajse zero.

Nga ana tjetër, kazinotë me bazë tokësore nuk i përziejnë kartat më shpesh sepse kanë frikë të humbasin avantazhin. Me fjalë të tjera, ata fitojnë më shumë fitime në afat të gjatë duke marrë më shumë duar.

Prandaj, përzierja e kartave më shpesh mund të ngadalësojë lojën dhe të zvogëlojë fitimet e kazinove me bazë tokësore. Në përgjithësi, numërimi i kartave dhe depërtimi në kuvertë është një "mision i pamundur" në shumicën e faqeve të lojërave të fatit në internet.

Kazinotë e drejtpërdrejta lejojnë numërimin e kartave

Për fat të mirë, shumë vende të lojërave të fatit ofrojnë lojëra blackjack me tregtarë të drejtpërdrejtë. Këto lojëra transmetohen në kohë reale nga kazinotë me bazë tokësore, me krupierë profesionistë që u japin lojtarëve letrat.

Me këtë në mendje, është gjithmonë më mirë të qëndroni në shtëpi dhe të numëroni letrat në blackjack live online. Në fund të fundit, kushtet janë jashtëzakonisht të ngjashme me ato që merrni në një kazino me bazë tokësore.

Sidoqoftë, mbani mend se kazinotë e drejtpërdrejta dinë më shumë për depërtimin në kuvertë dhe numërimin e kartave sesa ju. Kjo është arsyeja pse tregtari do të përziejë këpucën për të parandaluar depërtimin e madh në kuvertë, edhe pse jo aq shpesh. Këtu, përqindja është diçka midis 50% në 75%. Tani kjo është e mjaftueshme për t'ju dhënë një avantazh.

konkluzioni

Deri në këtë pikë, është e sigurt të arrihet në përfundimin se numërimi i kartave në blackjack në një kazino me bazë tokësore është më i miri. Kjo për shkak se shumica e kazinove në internet përziejnë kartat shpesh.

Por siç u tha, kazinotë live u ofrojnë lojtarëve një normë depërtimi në kuvertë prej 50% deri në 75%, e cila është mjaft e mirë, duke marrë parasysh numrin e shpenzimeve të ndryshme në një kazino me bazë tokësore.

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se kazinotë në internet u japin lojtarëve një avantazh më të ulët se sa homologët e tyre. Lojtarët mund të shkurtojnë skajin e shtëpisë në më pak se 0,5% krahasuar me 1,5% në tavolinat e tokës me strategjinë e duhur.

Gjithçka e thënë dhe bërë, është një skenar fitues, megjithëse të luash blackjack në kazinotë live ofron më shumë komoditet dhe përfitim.

Lajmi i fundit

Ezugi merr licencën e lakmuar të Kazinosë Live në Mbretërinë e Bashkuar
2022-09-05

Ezugi merr licencën e lakmuar të Kazinosë Live në Mbretërinë e Bashkuar

Lajme