Blackjack

December 4, 2020

Shmangni gabimet për Blackjack Live

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Para se të luani blackjack atëherë ju duhet vërtet të mësoni se si ta bëni atë. Strategjia e lojë është diçka që duhet të dini pasi ju jep një avantazh vërtet të mirë të lartë dhe gjithashtu e bën atë një sjellje të rrezikshme nëse nuk e dini se çfarë po bëni në të vërtetë gjatë lojës. Fillestarët zakonisht janë të prirur për të marrë vendime pa menduar siç duhet dhe pa u zhytur në baste anësore. Për fat të mirë, ka gjithmonë diçka të mirë dhe kjo do të thotë që njerëzit mësojnë nga gabimet e tyre. Megjithatë, ka një gjeneratë të re lojtarësh që në vend që të bëjnë këto gabime po lexojnë për to në mënyrë që të mos i bëjnë ato.

Shmangni gabimet për Blackjack Live

Problemet e mosmësimit dhe të pasurit një strategji për lojën tuaj

Ju patjetër nuk duhet t'i bashkoheni një tavoline live blackjack nëse nuk e dini tashmë strategjinë bazë për këtë lojë, pasi mund të bëni gabime në blackjack. Të mësuarit dhe të kuptuarit e rregullave strategjike të kësaj loje nuk duhet të jetë e vështirë ose e dhimbshme, veçanërisht kur ato janë të mjaftueshme për të eliminuar skajin e shtëpisë. Numërimi i letrave nuk është mënyra e vetme për të fituar një lojë dhe ky mendim është i gabuar.

Ju mund të gjeni blackjack në internet kazino live grafikët e strategjisë në internet dhe ka shumë zhvillues që në fakt kanë integruar veçorinë e lojës së strategjisë në versionet e tyre, duke e bërë këtë proces të lehtë, për më tepër nëse jeni fillestar.

Zgjedhja e Sigurimit kur tregtari ka një Ace

Zgjedhja e sigurimit mund t'ju duket si një ide e mrekullueshme nëse tregtari po tregon një Ace, megjithatë shanset që ai të ketë një blackjack janë rreth 9:4. Ajo që mund të duket si një marrëveshje e mirë është në fakt një skemë në mënyrë që skaji i shtëpisë të mund të rritet në blackjack live. Nëse i kushtoni vëmendje, do të shihni se lojtarët janë më me përvojë dhe nuk do ta përdorin kurrë këtë veçori për këtë arsye.

Vendimi i gabuar i ndarjes së një palë 10-sh dhe 5-she

Megjithëse ndarja e letrave është një mundësi e shkëlqyeshme në mënyrë që të dyfishoni shanset tuaja për të fituar, ka disa letra që nuk duhet të ndahen kurrë. Një palë që përbëhet nga dy 5-ta konsiderohet të jetë disa nga më të vlefshmet në duart e blackjack-ut. Kur e ndani këtë dorë, atëherë mund të merrni dy duar më të dobëta, gjë që definitivisht nuk është ajo që dëshironi.

Sa i përket ndarjes së 10-ave, kjo nuk duhet të bëhet për arsye të dukshme. Kur e keni këtë dorë, atëherë ka të ngjarë të fitoni, përveç nëse i keni numëruar letrat. Kjo dorë duhet të luhet në tërësi. Kjo është e sigurt.

Dije kur duhet të Dyfishosh

Dyfishimi mund të jetë diçka e zgjuar për të bërë kur keni shanse të arsyeshme që letra tjetër t'ju afrojë edhe më shumë te 21, pa rezultuar në të vërtetë në një bust. Megjithatë, ka një përjashtim nga kjo dhe kjo është kur tregtari ka një Ace. Duke supozuar se luani një variant që ka rregullin S17, ku tregtari qëndron në dorën e butë 17, atëherë Doubling Down në 11 nuk është diçka që duhet të bëni dhe thjesht duhet të godisni. Në kazinotë online ku tregtarët ende mund të godasin me 17, atëherë lojtarët këshillohen të përdorin këtë opsion kur numri total i tyre është 11.

Në thelb, Double Down është një zgjedhje shumë e mirë nëse tregtari nuk ka një Ace që shfaqet. Shumica e lojtarëve do ta bëjnë këtë nëse dora e tyre është 10 ose 9 dhe letra e tregtarit është 5 ose 6.

Të rejat e fundit

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta
2023-11-02

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Lajme