Si të luani Soft 17 në Blackjack me tregtar të drejtpërdrejtë në internet

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerClara McKenzieFact Checker

Nëse jeni një lojtar me përvojë në kazino, atëherë blackjack soft 17 nuk është një term i panjohur për ju. Zakonisht, lojtarët ngatërrohen midis qëndrimit në këmbë, goditjes dhe dyfishimit kur ndeshen me këtë dorë. Pra, ky udhëzues shpjegon këtë strategji blackjack në detaje dhe si të luhet me saktësi.

Si të luani Soft 17 në Blackjack me tregtar të drejtpërdrejtë në internet

Cili është rregulli Soft 17?

Një dorë e butë 17 ose një S17 është çdo dorë në a lojë blackjack me një Ace të paraqitur si 11. Për shembull, një dorë me një ACE+6 ose ACE+3+3 konsiderohet si një 17 e butë. I njëjti rregull vlen për një dorë me një ACE+2+2+2.

Shkurtimisht, strategjia bazë për të luajtur një dorë me një ACE + 6 është e ndryshme nga një dorë me një 10 + 7. Edhe pse totali i të dyja duarve është 17, i pari nuk ka as as. Prandaj, konsiderohet si një 17 i vështirë në botën e blackjack-ut.

Është e rëndësishme të theksohet se të kesh një as në dorë të jep fleksibilitetin shumë të nevojshëm në një tavolinë blackjack. Kjo për shkak se mund të llogaritet si 1 ose 11, duke ju lejuar dhomën të ndryshoni totalin e dorës.

Si të luani një dorë të butë 17

Siç u tha më herët, shumica e lojtarëve nuk dinë çfarë të bëjnë kur u jepet kjo dorë. Por mos u shqetësoni sepse mund të bëni njërën nga gjërat e mëposhtme:

  • Mos qëndroni
  • Dyfishoni kur karta e sipërme e krupierit është nga 3 deri në 6. Në një lojë me një kuvertë, dyfishoni kur është nga 2 në 6.

Nëse nuk e dini, qëndrimi në blackjack i referohet mbajtjes së totalit dhe përfundimit të radhës. Ju gjithashtu mund të goditni duke kërkuar nga tregtari një kartë shtesë. Megjithatë, nëse i kalon 21 vjeç, do të rrëzohesh dhe do të humbasësh dorën.

Mos qëndroni në S17

Strategjia bazë e blackjack kundër kësaj dore në një kazino live online është të mos qëndrosh kurrë, pavarësisht upcard e tregtarit. Ndërsa shumica e lojtarëve besojnë se të qëndrosh në 17 është një lëvizje e mirë, në fakt është e kundërta sepse mund të përfundoni duke humbur më shumë para sesa të goditni.

Ende nuk jeni të bindur, apo jo? Mirë, disa kazino kërkojnë që tregtari të arrijë një 17 të butë. Arsyeja? Buza e shtëpisë rritet jashtëzakonisht. Pra, në mënyrë të barabartë, lojtari duhet të godasë në S17 në vend që të qëndrojë.

Duke u dyfishuar në S17

Shumë lojtarë rishtar blackjack nuk dyfishohen sepse nuk kuptojnë asgjë rreth kësaj strategjie. Por këtu është gjëja; ju duhet të dyfishoni për të nxitur më shumë fonde në tryezë, pasi kruperi është më i prekshëm ndaj shkatërrimit në këtë fazë.

Në një lojë me shumë kuvertë, duhet të dyfishoni nëse tregtari ka një kartë të lartë me vlerë të ulët që varion nga 3 në 6. Për një lojë me një kuvertë, gjithmonë dyfishoni nëse karta e sipërme është 2 deri në 6.

Si ndikon rregulli i butë 17 në skajin e shtëpisë

Para së gjithash, buza e shtëpisë është avantazhi në përqindje që ka shtëpia në të gjitha bastet që bëni. Pra, supozoni se loja blackjack ka një avantazh prej 0,50% të shtëpisë; kjo do të thotë se shtëpia do të largohet me 0,50 dollarë për çdo bast prej 100 dollarësh që bëni. Vini re se kjo është nëse fitoni ose humbni.

Tani, nëse madhësia mesatare e bastit tuaj është 30 dollarë duke luajtur 50 duar në orë, duhet të llogaritni humbjen tuaj të pritshme në orë. Më poshtë është matematika:

30 dollarë/dorë x 50 duar/orë x 0,50% = 7,50 dollarë/orë

Me këto shifra në mendje, tregtari që godet S17 rrit avantazhin e shtëpisë me të paktën 0.2%. Sado i vogël të jetë ky numër, ai rrit humbjen tuaj për orë në rreth 10,50 dollarë, duke ndjekur shembullin e mësipërm.

konkluzioni

Deri në këtë pikë, ju tani dini disa gjëra rreth rregullit të butë 17. Megjithatë, duhet më shumë sesa thjesht leximi në letër për të zotëruar këtë strategji. Pra, filloni duke mprehur aftësitë tuaja në versionet demo falas përpara se të rrezikoni ndonjë gjë në një dhomë tregtari të drejtpërdrejtë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Çfarë është një Soft 17 në Blackjack me tregtar të drejtpërdrejtë?

Një Soft 17 në blackjack me tregtar të drejtpërdrejtë i referohet një dore që përbëhet nga një Ace dhe një 6. Ace mund të vlerësohet me 1 ose 11, duke e bërë totalin ose 7 ose 17. Ky fleksibilitet lejon strategji të ndryshme të lojës.

Si duhet të luaj një Soft 17 në Blackjack Online?

Kur keni një Soft 17, shpesh këshillohet të godisni. Kjo për shkak se fleksibiliteti i Ace ju jep një shans të mirë për të përmirësuar dorën tuaj pa rrezikun e goditjes.

A qëndron tregtari në Soft 17 në Lojërat Live Blackjack?

Kjo varet nga rregullat specifike të lojës live blackjack që po luani. Disa lojëra kërkojnë që tregtari të qëndrojë në të gjitha 17-at, duke përfshirë soft 17, ndërsa të tjerat kërkojnë që tregtari të godasë në 17-at e buta.

A është dyfishimi i një Soft 17 një strategji e mirë në Blackjack me tregtar të drejtpërdrejtë?

Dyfishimi i një 17-shi të butë mund të jetë një strategji e mirë, veçanërisht nëse karta e sipërme e tregtarit është e dobët (si nga 3 deri në 6). Kjo ju jep mundësinë për të maksimizuar fitimet tuaja kur tregtari është në një pozicion më pak të favorshëm.

Si ndikon rregulli Soft 17 në skajin e shtëpisë në Blackjack Live?

Rregulli që tregtari duhet të godasë në soft 17 rrit pak skajin e shtëpisë. Kjo do të thotë se lojërat ku tregtari qëndron në të 17-at, përgjithësisht ofrojnë shanse më të mira për lojtarin.

A ekzistojnë tavolina Blackjack $1 në faqet e kazinove të drejtpërdrejta në internet?

A ekzistojnë tavolina Blackjack $1 në faqet e kazinove të drejtpërdrejta në internet?

Blackjack ka qenë gjithmonë një yll në tavolinat e kazinove dhe sharmi i tij nuk është zbehur në botën online, veçanërisht në formatet e tregtarëve të drejtpërdrejtë. Ndërsa lojtarët kërkojnë emocionin e kësaj loje klasike nga komoditeti i shtëpive të tyre, shpesh lind një pyetje: A ka tavolina blackjack $1 në kazinotë online të drejtpërdrejta? Ky nivel i përballueshëm i aksioneve mund të jetë një ndryshim i lojës për shumë entuziastë. Në këtë artikull, ne zbulojmë nëse këto tabela buxhetore ekzistojnë dhe si krahasohen ato me homologët e tyre me aksione më të larta. Bashkohuni me ne ndërsa eksplorojmë sferat e blackjack-ut në internet, ku strategjia takohet me fatin në kthesën e një karte.

Aftësitë e menaxhimit të parave me tregtar të drejtpërdrejtë Blackjack

Aftësitë e menaxhimit të parave me tregtar të drejtpërdrejtë Blackjack

Qoftë në kazinotë tokësore apo në kazino live online, blackjack është me të vërtetë një nga lojërat më të pëlqyera. Ndërsa disa e luajnë për shkak të pagesës së shkëlqyer, të tjerëve e duan për shkak të lojës argëtuese dhe presionit nga lojtarët e tjerë.

Blackjack Live Online vs Blackjack Tradicional

Blackjack Live Online vs Blackjack Tradicional

Gjatë viteve të fundit, kazinotë e drejtpërdrejta në internet janë bërë normalja e re midis adhuruesve të basteve në internet në një shtrirje globale. Por gjithsesi, ka disa prej jush që pëlqejnë të luajnë në kazinotë tokësore.

Blackjack privat

Blackjack privat

Në botën dinamike të lojërave të fatit në internet, blackjack-u privat në kazinotë live është shfaqur si një përvojë e shquar, duke ofruar një përzierje të ndërveprimit të personalizuar, ekskluzivitetit dhe joshjes klasike të blackjack-ut. Ndërsa lojërat në internet vazhdojnë të pasqyrojnë dhe ndonjëherë tejkalojnë eksitimin e kazinove fizike, blackjack privat dallohet për qasjen e tij të përshtatur, duke u ushqyer lojtarëve që kërkojnë një mjedis më intim dhe më të rafinuar lojrash. Ky artikull eksploron nuancat e blackjack-ut privat, një aspekt i veçantë por gjithnjë e më popullor në peizazhin e kazinove në internet, tërheqës veçanërisht për ata që vlerësojnë privatësinë, aksionet e larta dhe përvojat e personalizuara të lojërave.

Gjithçka rreth shitësve online të Blackjack live

Gjithçka rreth shitësve online të Blackjack live

Nëse ju pëlqen të luani blackjack në internet, ndoshta keni dëgjuar për tavolinat e tregtarëve të drejtpërdrejtë. Ato tavolina janë perfekte nëse doni të luani një version më realist të lojës, në vend të atyre robotikë që ofrohen në seksionin e rregullt të kazinosë.

Këshilla dhe truket për Blackjack live online

Këshilla dhe truket për Blackjack live online

Blackjack është një nga lojërat më të luajtura me letra në shkallë globale. Në ditët e sotme, me rritjen e kazinove në internet, ju mund të shijoni blackjack duke përdorur kompjuterin tuaj desktop apo edhe smartphone.

Lojëra elektronike të drejtpërdrejta kundër Blackjack live - cili është më i mirë

Lojëra elektronike të drejtpërdrejta kundër Blackjack live - cili është më i mirë

A keni pyetur ndonjëherë se cila lojë është më e mirë, midis lojërave elektronike të drejtpërdrejta dhe blackjack-ut live, përveç faktit që kazinotë live janë superiore ndaj kazinove tokësore? Nuk mund të dimë se cila lojë është më e mirë tani, kështu që le të flasim së pari në thellësi për secilën nga avantazhet dhe disavantazhet e lojës.

Mitet për Blackjack Live Online që duhen hedhur poshtë

Mitet për Blackjack Live Online që duhen hedhur poshtë

Blackjack live, me përzierjen e tij të aftësive dhe shanseve, është bërë një gur themeli i botës së kazinosë live online. Joshja e tij nuk qëndron vetëm në potencialin për fitore të mëdha, por edhe në emocionin dhe thellësinë strategjike që ofron. Megjithatë, si me çdo lojë popullore, blackjack është i mbuluar me një re mitesh dhe keqkuptimesh. Këto variojnë nga besimet për lojën e manipuluar deri te keqkuptimet për numërimin e letrave dhe ndikimin e lojtarëve të rinj. Ky artikull synon të shpërndajë këto mite, duke hedhur dritë mbi realitetin e blackjack live online dhe duke u ofruar lojtarëve një kuptim më të qartë të asaj që duhet të presin në tavolinat virtuale.

Numërimi i kartave në Blackjack Live Online

Numërimi i kartave në Blackjack Live Online

Blackjack ishte dhe do të mbetet një nga lojërat më të luajtura me letra si në kazinotë online ashtu edhe në ato fizike. Kur luani blackjack, duhet të jeni me fat që të merrni letrat më të mira dhe të fitoni sa më shumë që të jetë e mundur. Por ju mund të rrisni shanset tuaja për të fituar duke pasur një strategji të mirë.

Strategjia dhe këshilla për Blackjack live

Strategjia dhe këshilla për Blackjack live

Ashtu si shumica e lojërave të tjera të kazinosë, blackjack live është një lojë që mbështetet shumë te fati. Pavarësisht se sa ekspert jeni në lojën e blackjack live, nëse jeni duke kaluar një ditë të keqe, mund të përfundoni duke humbur çdo lojë që luani atë ditë. 

Të mirat dhe të këqijat e Blackjack Live Online

Të mirat dhe të këqijat e Blackjack Live Online

Çdo dashnor i lojërave të fatit është i vetëdijshëm për faktin se blackjack ka një nga shanset më të mira nga të gjitha lojërat e kazinosë. Nëse zbatoni një strategji për këtë lojë, mund të merrni edhe një avantazh të lehtë mbi kazinonë.