Dallimet midis Ruletës Live dhe Ruletës Online

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerClara McKenzieFact Checker

Ruleta është një nga lojërat më të njohura e cila luhet në një shkallë të gjerë. Kjo është arsyeja pse ka disa lloje të ndryshme të ruletit. Midis tyre, ju mund të gjeni Ruletë me tregtarë të drejtpërdrejtë dhe Ruletë në internet. Mund të mos e keni të qartë se cilat janë ndryshimet midis tyre dhe cilin të zgjidhni.

Nëse e keni të vështirë një vendim, atëherë mos u shqetësoni! Në këtë udhëzues, ne do t'ju tregojmë ndryshimet midis ruletës live dhe asaj online. Vazhdoni të lexoni deri në fund për të mësuar më shumë.

Dallimet midis Ruletës Live dhe Ruletës Online

Ruletë në internet

Funksionon në të njëjtën mënyrë si një ruletë në një kazino fizike. Ju vendosni para në zonën e rrotës së ruletës ku besoni se do të bjerë një top i vogël i bardhë. Numri mbi të cilin do të vendoset dhe nëse do të vendoset në të zezë apo të kuqe janë vetëm disa nga gjërat për të cilat mund të bastoni.

Atje jane lloje të ndryshme ruletë në internet, duke përfshirë ruletën evropiane, amerikane dhe franceze, të cilat kanë dallime të vogla në paraqitjet dhe rregullat e tyre të rrotave.

Ruletë evropiane

Ky është versioni më i zakonshëm i ruletës në internet dhe përmban një rrotë me 37 xhepa të numëruar nga 0 në 36. Buza e shtëpisë në ruletën evropiane është më e ulët në krahasim me versionet e tjera, duke e bërë atë më të favorshme për lojtarët.

Ruletë Amerikane

Ky version i ruletës online ka një rrotë me 38 xhepa të numëruar, duke përfshirë një xhepa shtesë 00 në xhepat 0 deri në 36. Ky xhep shtesë rrit skajin e shtëpisë, duke e bërë ruletën amerikane më pak të favorshme për lojtarët në krahasim me versionin evropian.

Ruletë e drejtpërdrejtë

A lojë ruletë live nuk është shumë i ndryshëm nga ruleta në internet, por ka disa veçori të mahnitshme, të tilla si një tregtar i drejtpërdrejtë. Kjo lojë në kazinotë më të mira të drejtpërdrejta në internet jep të njëjtën përvojë si kazinotë tokësore, por nga zona juaj e rehatisë, e cila është pikërisht ajo që kërkojnë shumica e kumarxhinjve. Më poshtë janë disa nga llojet më të zakonshme.

Ruletë Evropiane live

Loja kryesore e ruletës së drejtpërdrejtë është padyshim Ruleta Live Evropiane. Ai u siguron lojtarëve tabelat më standarde dhe VIP nga një burim i vetëm, duke e bërë atë përvojën më të mirë të ruletës live në botë në një sërë pajisjesh.

Me ndërveprim të drejtpërdrejtë, një dizajn miqësor për përdoruesit dhe veçori të pasura si luajtja automatike, biseda dhe statistika të gjera nga të cilat lojtarët mund të bëjnë baste, përvoja e lojërave të drejtpërdrejta në internet është po aq autentike sa të bëhet. 15 bastet kryesore të secilit lojtar ruhen në menynë e tyre personale, gjë që përshpejton bastet për të gjithë dhe thjeshton bastet komplekse për lojtarët më me përvojë.

Ruletë e ndriçimit

Tavolina më e madhe e ruletës live në botë, si personalisht ashtu edhe në internet, është tani Ruleta e ndriçimit të Evolution, një lojë ruletë krijuese dhe revolucionare e vlerësuar me çmime. Ai ka një atmosferë të mrekullueshme të artit deco në ngjyrë të zezë dhe të artë dhe një ndërfaqe përdoruesi mjaft të gjallë dhe të lehtë për t'u kuptuar, plus që shton fitoret RNG me fat me pagesë të lartë në çdo raund lojrash.

Në një bast Straight Up, Lightning Roulette u ofron lojtarëve mundësinë për të fituar çmime që shumëfishohen ndjeshëm. Midis një dhe pesë numrave me fat goditen nga rrufeja gjatë çdo raundi të lojës dhe ata marrin pagesa të dyfishta që variojnë nga 50x në 500x.

Dallimet kryesore midis Ruletës Online dhe Ruletës Live

  • Real kundër mjedisit virtual: Ruleta me tregtar të drejtpërdrejtë luhet ende në internet, por përmban një tregtar të drejtpërdrejtë që rrotullon timonin në një studio kazinoje në kohë reale, ndërsa ruleta në internet është një version thjesht virtual i luajtur në një kompjuter ose pajisje celulare me një gjenerues numrash të rastësishëm që përcakton rezultatin .
  • Autenticiteti: Loja e drejtpërdrejtë e ruletës ofron një përvojë më autentike të kazinosë në krahasim me lojën e ruletës në internet, pasi lojtarët mund të shohin tregtarin e drejtpërdrejtë duke rrotulluar timonin dhe mund të dëgjojnë efekte të tingullit natyral si një top që kërcen dhe ulet në xhepa.
  • Ndërveprimi social: Ruleta e drejtpërdrejtë lejon ndërveprim social pasi lojtarët mund të bisedojnë me tregtarin e drejtpërdrejtë dhe ndonjëherë edhe me lojtarë të tjerë gjatë lojës. Kjo i jep lojës një komponent social që e bën atë më argëtues për lojtarët që pëlqejnë një përvojë më pjesëmarrëse.
  • Ritmi i lojës: Ruleta e drejtpërdrejtë zakonisht ka një ritëm më të ngadaltë në krahasim me ruletën online, pasi ndjek ritmin e një tregtari të drejtpërdrejtë që rrotullon timonin. Është e mundur që lojtarët do të duhet të ndalojnë derisa lojtarët e tjerë të vënë bastet e tyre dhe tregtari të thërrasë numrin fitues. Në të kundërt, ruleta në internet mund të jetë më e shpejtë pasi bastet vendosen në mënyrë elektronike dhe rezultati përcaktohet menjëherë nga RNG.
  • Kufijtë e basteve: Meqenëse tregtarët e drejtpërdrejtë dhe studiot e kazinosë janë të përfshirë, kostot operative janë më të larta, dhe për këtë arsye kufijtë minimale dhe maksimale të basteve mund të jenë më të larta në ruletën live në krahasim me ruletën online.
  • Disponueshmëria: Ruleta në internet është e disponueshme 24/7 në shumicën e kazinove në internet, ndërsa ruleta me tregtarë të drejtpërdrejtë mund të ketë orë të kufizuara funksionimi në varësi të kazinosë dhe vendndodhjes së studios së tregtarit të drejtpërdrejtë. Ruleta e drejtpërdrejtë mund të ketë gjithashtu vende të kufizuara në tryezë, gjë që mund të ndikojë në disponueshmërinë e lojtarëve gjatë orëve të pikut.
  • Komoditeti: Ruleta në internet ofron lehtësinë për të luajtur nga kudo, në çdo kohë, në një kompjuter ose pajisje celulare me akses në internet. Lojërat me ruletë të drejtpërdrejta ofrojnë gjithashtu komoditet, por lojtarët mund të kenë nevojë të sigurojnë një lidhje të qëndrueshme në internet për transmetim të qetë të videos dhe loja mund të kufizohet në një desktop ose pajisje celulare.

konkluzioni

Ndërsa ruleta me tregtar të drejtpërdrejtë dhe ruleta në internet janë të dyja forma të lojërat e njohura të kazinosë, ato ndryshojnë në aspektin e mjedisit, origjinalitetit, ndërveprimit social, ritmit të lojës, kufijve të basteve, disponueshmërisë dhe komoditetit. Lojtarët mund të kenë preferenca të ndryshme bazuar në pëlqimet e tyre personale për një përvojë më realiste të kazinosë, ndërveprim social ose komoditet për të luajtur nga kudo. Të dyja opsionet kanë meritat e tyre dhe mund të ofrojnë lojë të këndshme ruletë për lojtarët e fatit.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

A është ruleta online e njëjtë me ruletën live?

Jo, mënyra se si luhet loja ndryshon ndjeshëm midis këtyre dy versioneve. Lojërat e ruletit në internet drejtohen nga një gjenerues numrash të rastësishëm (RNG), por ruleta live drejtohet nga tregtarë të vërtetë. Mund të mësoni më shumë rreth përfitimeve të të luajturit ruletë live ose online këtu në CasinoRank.

Cili është ndryshimi midis kazinove online dhe atyre live?

Kazinotë në internet ofrojnë lojëra që i lejojnë lojtarët të kënaqen vetëm. Kjo tregon se çdo pjesëmarrës do të jetë fokusi kryesor i lojërave. Lojërat e drejtpërdrejta të kazinosë, nga ana tjetër, ofrojnë një përvojë me shumë lojtarë. Kjo është në mënyrë që një lojë e vetme mund të strehojë shumë pjesëmarrës në të njëjtën kohë.

A do të zëvendësojë ruleta me tregtar të drejtpërdrejtë opsionin standard të lojës në internet?

Ruleta online dhe e drejtpërdrejtë e tregtarit ofrojnë dy përvoja të ndryshme lojrash. Megjithatë, ruleta me tregtar të drejtpërdrejtë me siguri nuk do të zërë vendin e lojës më të njohur në internet. Megjithatë, ekziston gjithmonë një mundësi.

Cila është kazinoja më e mirë e ruletës së drejtpërdrejtë për ju

Cila është kazinoja më e mirë e ruletës së drejtpërdrejtë për ju

Shumë njerëzve u pëlqen të luajnë në kazinotë e ruletit live, edhe nëse ka disa zhanre të tjera të lojërave në internet që kënaqen duke luajtur. Në këtë udhëzues, ne do të përshkruajmë se si të zgjidhni kazinonë më të mirë të ruletit live. Njerëzit shpesh i japin përparësi komoditetit mbi të gjithë faktorët e tjerë, por kazinotë live ofrojnë jo vetëm komoditetin më të madh, por edhe një sërë përfitimesh të tjera.

Këshilla dhe truket për Ruletën Live Online

Këshilla dhe truket për Ruletën Live Online

Shumë lojtarë të rinj po i bashkohen kazinove të drejtpërdrejta në internet për të luajtur ruletë live online. Por ata nuk dinë për disa këshilla fitimprurëse. Fitimi në ruletë live nuk është aq i komplikuar, pasi kjo lojë bazohet kryesisht në fat. Kjo është arsyeja pse ne kemi hartuar këtë udhëzues të këshillave dhe trukeve të ruletës live.

Ruleta më e mirë e drejtpërdrejtë me aksione të ulëta

Ruleta më e mirë e drejtpërdrejtë me aksione të ulëta

Duke luajtur ruletë live në kazinotë më të mira live është argëtuese dhe e lehtë nëse nuk e prishni domosdoshmërisht bankën. Ruleta, siç e dini, është një lojë e bazuar në fat. Si i tillë, edhe sistemi më i mirë i basteve nuk do ta shpëtojë lëkurën tuaj nga skaji i shtëpisë. 

Si të fitoni më shpesh në ruletë në një kazino të drejtpërdrejtë

Si të fitoni më shpesh në ruletë në një kazino të drejtpërdrejtë

Të luash ruletë në një kazino të drejtpërdrejtë është njësoj si të luash në çdo lloj tjetër kazinoje. Dallimi i vetëm do të jetë versioni i tregtarit të drejtpërdrejtë (nëse është i disponueshëm). Pra, siç e dimë, Roulette është një nga lojërat më të luajtura në historinë e lojërave të fatit dhe është e dashur nga shumë njerëz. 

Si të luani Turnetë e Ruletës Live në internet

Si të luani Turnetë e Ruletës Live në internet

Roulette është një lojë klasike e kazinosë që shijohet nga lojtarët në mbarë botën. Kjo lojë tavoline u ofron lojtarëve një mënyrë unike për të testuar aftësitë dhe fatin e tyre, thjesht duke parashikuar se ku do të bjerë topi pasi të ndalojë rrota. Megjithatë, versioni online i lojës ka evoluar për të përfshirë garat e turneut. Këto turne i shtojnë eksitim lojës klasike pasi lojtarët konkurrojnë për çmime të mëdha. Pra, ky udhëzues shikon se çfarë është një turne ruletë në internet dhe përfitimet e të luajturit në të. Ai gjithashtu ofron këshilla dhe burime për të fituar në ngjarje të tilla. 

Si të zgjidhni një tryezë Rulete Live miqësore për lojtarët

Si të zgjidhni një tryezë Rulete Live miqësore për lojtarët

Ruleta e drejtpërdrejtë nuk është thjesht çdo lojë kazino live. Edhe pse është e thjeshtë për t'u luajtur dhe e bazuar në fat, kjo lojë ka variacione të shumta që mund të bëjnë ose prishin seancën tuaj të lojës. Përveç shikimit të llojit të rrotave, lojtarët duhet të marrin në konsideratë edhe faktorë kritikë si kufijtë e tabelës, shpejtësia dhe më shumë për të pasur sukses. 

Sistemet e Ruletës Live Online

Sistemet e Ruletës Live Online

Live Roulette është ndoshta loja më e famshme në një kazino live pasi ofron një nivel tjetër emocioni. Kjo për shkak se loja ofron atë që lojtarët e duan, që është argëtimi. Në ditët e sotme, Live Roulette po lulëzon për shkak të veçorisë jashtëzakonisht argëtuese të tregtarëve të drejtpërdrejtë dhe për shkak të popullaritetit në rritje të kazinove live online.

Strategjitë më të këqija të lojërave të fatit të ruletës së drejtpërdrejtë

Strategjitë më të këqija të lojërave të fatit të ruletës së drejtpërdrejtë

Ruleta është një klasik që e ka gjetur jetën e saj të gjallë dixhitale në kazinotë live online. Ndërsa është një lojë e bazuar kryesisht në rastësi, shumë lojtarë përpiqen të mposhtin timonin me strategji të ndryshme. Megjithatë, jo të gjitha strategjitë janë krijuar të barabarta. Disa janë plotësisht të rrezikshëm, duke i çuar lojtarët entuziastë në rrugën e humbjeve të mundshme. Ky artikull hedh dritë mbi disa nga strategjitë më të këqija të lojërave të fatit të ruletit që kanë qarkulluar nëpër botën e drejtpërdrejtë të kazinosë. Të kuptuarit pse këto strategji nuk funksionojnë është thelbësore, pavarësisht nëse jeni një lojtar me përvojë ose thjesht rrotulloni timonin për herë të parë në skenën live të ruletës në internet.

Të mirat dhe të këqijat e Ruletës Live Online

Të mirat dhe të këqijat e Ruletës Live Online

Kazinotë e drejtpërdrejta po lulëzojnë në popullaritet falë veçorisë së tregtarit të drejtpërdrejtë. Me atë veçori, ju mund të luani lojërat tuaja të preferuara, të tilla si Live Roulette, me një përvojë të re. Nëse nuk dini asgjë rreth Live Roulette, atëherë duhet të shikoni udhëzuesin tonë të plotë mbi tavolinat e ruletës live.

Udhëzues për Tavolinën e Ruletës Live Online

Udhëzues për Tavolinën e Ruletës Live Online

Ka shumë variacione të ruletit, por në ditët e sotme, një variacion i caktuar i njohur si Ruleta Live po lulëzon në popullaritet. Nëse nuk jeni të vetëdijshëm për tryezën e ruletës live dhe si ta luani atë, atëherë nuk keni pse të shqetësoheni më për këtë.