Udhëzues për Tavolinën e Ruletës Live Online

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerClara McKenzieFact Checker

Ka shumë variacione të ruletit, por në ditët e sotme, një variacion i caktuar i njohur si Ruleta Live po lulëzon në popullaritet. Nëse nuk jeni të vetëdijshëm për tryezën e ruletës live dhe si ta luani atë, atëherë nuk keni pse të shqetësoheni më për këtë.

Në këtë udhëzues, ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini për tavolinat e ruletës live në internet, duke përfshirë mënyrën se si të luani këtë lojë kazino dhe shumë gjëra të tjera. Kështu që vazhdoni të lexoni deri në fund për të mësuar më shumë.

Udhëzues për Tavolinën e Ruletës Live Online

Tabela e Ruletës Live

Në fillim, mënyrat e vetme për të luajtur lojë e mrekullueshme e ruletit do të shkonin në një kazino të botës reale ose do të luanin në tryezën virtuale të ruletës së një kazinoje online. Këto opsione janë ende të disponueshme, por tani për tani, ekziston gjithashtu një shans për të luajtur tavolina ruletë live në internet.

Kazino moderne live online ju ofron mundësinë për të luajtur ruletë live duke përdorur një aparat fotografik në mënyrë që të simuloni një përvojë aktuale të ruletës me bazë tokësore.

Tani mund të bëni baste në tavolinat e ruletit live që kanë një krupier të vërtetë që pret lojën dhe një rrotë ruletë live, të gjitha të transmetuara në pajisjen tuaj celulare ose desktop duke përdorur teknologjinë e kamerës Ultra-HD, falë zhvillimit të vazhdueshëm të internetit.

Paraqitja

Ruleta e drejtpërdrejtë nuk duhet të jetë shumë e vështirë për t'u kuptuar nëse jeni mësuar me tryezën aktuale të ruletës. Kur luani në një ekran, tavolina e ruletës ka dy zona të veçanta bastesh. Bastet e brendshme shkojnë në tryezën e basteve të gjata, ndërsa bastet e jashtme shkojnë në tabelën e gjerë, pingule të basteve. Rrota dhe krupier janë të vendosura në krye të tabelës.

Krupieri rrotullon timonin, e lëshon topin dhe shpall bastin fitues. Tregtari shpesh do të luajë në një tryezë të vërtetë në shumicën e formave të kazinosë live. Megjithëse vetëm tregtari dhe rrota janë vërtet aty, mund të zbuloni se disa lobe të drejtpërdrejta të ruletit përdorin një tavolinë bastesh të krijuar nga kompjuteri.

Si të bastni në Ruletë Live

Është e lehtë të vendosësh një bast në tryezën e ruletës live: thjesht zgjidhni shumën e bastit tuaj të preferuar (përderisa është më i madh se basti minimal i hollit), zgjidhni bastin që dëshironi të vendosni dhe klikoni mbi të. Më pas, tregtari i drejtpërdrejtë do të pranojë bastin tuaj dhe do të vendosë patate të skuqura aktuale në tryezën e lojërave. Për fat të mirë, ju mund të bëni sa më shumë baste që dëshironi kur luani ruletë live.

Krupieri do të rrotullojë timonin pasi të jenë vendosur të gjitha bastet dhe do të shpallë numrin fitues. Nëse basti juaj ka sukses, ju do të paguheni sipas gjasave të bastit; megjithatë, nëse humbisni, çipat tuaja do të hiqen dhe banka juaj do të shterohet.

Brenda basteve

Lloji më i zakonshëm i bastit në mesin e lojtarëve me përvojë të ruletit është basti i brendshëm. Bastet e brendshme janë ato që lojtarët e ruletit përdorin për të shënuar fitime të mëdha, edhe nëse bastet e jashtme janë shpesh një komponent i planit të tyre total të basteve.

 • Bast i drejtpërdrejtë: Vendosni çipin(et) tuaj drejt në një numër të vetëm për një bast të drejtpërdrejtë.
 • Bast i ndarë: Vendosni çipin(ët) tuaj në vijën midis "2 numrave" për të vendosur një bast të ndarë.
 • Bast në rrugë: Për të bërë një bast '3 numra', vendosni një ose më shumë patate të skuqura në vijën në skajin e tabelës.
 • Bast në kënd: Vendosni çipin tuaj në pjesën "4 numra" +.
 • Linja kryesore: Mund të vendosni bast në '0', '1, 2, 3', që është '4 shifra'
 • Basti i shportës: '0', '00', '1, 2, 3' ose '5 shifra' mund të luhen.
 • Rruga e dyfishtë: Për të vënë bast '6 numra', vendosni çipin(ët) tuaj në vijën në skajin e basteve.

Baste të jashtme

Të gjitha zgjedhjet e basteve të vendosura jashtë tryezës së ruletës referohen si baste të jashtme. Këtu përfshihen bastet me koeficientë kuq-zi, tek-çift dhe të lartë-çift që paguajnë 1:1, si dhe kolonën me pagesë 2:1 dhe dhjetëra baste. Ekzistojnë gjithsej 5 baste të jashtme në dispozicion. E gjera shumica e sistemeve të ruletit ose strategjitë bazohen në përdorimin e basteve të jashtme 'shanset çift', duke përfshirë teknikat e njohura Martingale, të cilat përfshijnë sistemet Reverse dhe Grand Martingale si dhe D'Alembert dhe Fibonacci.

 • E kuqe/e zezë: Me shanset 1:1, ju vendosni bast nëse topi do të bjerë në një numër të kuq apo të zi.
 • Tek/çift: Me shanset 1:1, ju vini bast nëse topi do të bjerë në një xhep tek apo çift.
 • E lartë / e ulët: Basti i fundit ka shanse 1:1, dhe ju bastni nëse topi do të bjerë në një numër midis 1 dhe 18 ose 19 dhe 36.
 • Dhjetra: Shanset janë 2:1, dhe ju zgjidhni një grup prej 12 numrash nga një tabelë.
 • Kolona: Me koeficient 2:1, ky bast vendoset në një nga kolonat e brendshme të basteve dhe përfshin 12 numra.

Baste speciale

Nëse topi i ruletës bie në një "0" ose një "00", disa tavolina ruletë kanë kufizime specifike që mund t'ju pengojnë të humbni bastet tuaja "edhe para". Këto udhëzime zbatohen vetëm për bastet tek-çift, të lartë-të ulët ose të kuq.

 • La Partage: Rregulli "La Partage" mund të jetë efektiv në tavolinat e ruletës evropiane/franceze. Nëse vendosni një bast të jashtëm në "edhe para", dhe zero del, ju merrni gjysmën e bastit tuaj.
 • Dorëzimi: Fraza "dorëzimi" përdoret në disa tavolina ruletë amerikane për t'iu referuar të njëjtit rregull si "La Partage"
 • Në burg: Kur krahasohet me "La Partage", basti En Prison është pak më intrigues. Rregullat e tabelës ngrijnë të gjitha bastet "edhe para" për grushtin e ardhshëm kur të vijë zero, duke ju lejuar një mundësi tjetër për të fituar.

Bastet e fqinjëve

Ndryshe nga tabelat e Ruletës Evropiane, ku çdo segment i numrave ngjitur përfshin një përkthim në anglisht, tabelat e Ruletës Franceze shpesh shfaqin këto baste duke përdorur titujt e tyre origjinalë në frëngjisht. Të gjitha bastet fqinje kanë një avantazh shtëpie prej 2.7%, por të gjitha kanë shanse të ndryshme fitimi.

Tiers du Cylindre Third of the Wheel

 • Shanset tuaja për të fituar këtë bast janë 45.9%.
 • Me një çip në secilin, duhet të ketë gjashtë baste të ndara me vlerë të barabartë: 5/8, 10/11, 13/16, 23/24, 27/30 dhe 33/36.
 • Të gjithë këta numra janë fqinjë të ngushtë në rrotën e ruletit.
 • Rrota ka numrat e mëposhtëm si një seksion: 27-13-36-11-30-8-23-10-5-24-16-33.

Orfelinët

 • Shanset tuaja për të fituar këtë bast janë 24.3%.
 • Kërkohet një bast direkt dhe pesë baste të ndara, secila me një çip me vlerë të barabartë.
 • Ekziston një bast direkt në numrin 1, i ndjekur nga bastet e ndara në 6, 9, 14, 17, 20 dhe 34.
 • Ky bast përbëhet nga dy grupe të ndryshme të numrave ngjitur në dy segmente të veçanta të timonit.
 • Këta numra referohen si Orphelins pasi as ata dhe as ndonjë nga bastet e seksioneve të tjera të listuara këtu nuk i përfshijnë ato.
 • Në njërën pjesë, numrat janë 1-20-14-31-9, ndërsa në pjesën tjetër janë 17-34-6.

Voisins du Zero

 • Me këtë bast, shanset tuaja për të fituar janë 32.4%.
 • Duhen dy baste këndore dhe pesë baste të ndara.
 • Do t'ju duhen dy çipa në 0, 2 dhe 3.
 • Dy patate të skuqura në këndin 25 deri në 29.
 • Një çip për bastet e mëposhtme të ndarjes është 4/7, 12/15, 18/21, 19/22 dhe 32/35.
 • Të gjitha çipat tuaja duhet të kenë vlerë identike.
 • Kjo zonë e rrotës së ruletës ka numrat e mëposhtëm: 22-18-29-7-28-12-35-3-26-0-32-15-19-4-21-2-25.

Jeu Zéro

 • Ky bast mbulon një sërë numrash që janë afër 0.
 • Ju do të vini bast 1 çip në një bast të drejtpërdrejtë prej 26 dhe 3 baste të ndara prej 0-3, 12-15 dhe 32-35.
 • Që ky bast të balancohet, çdo çip duhet të ketë një vlerë identike.
 • Mund të hasni "zero spiel naca" në variantet e ruletës gjermane, të cilat kërkojnë një çip shtesë për një bast të drejtpërdrejtë në numrin 19, duke e bërë këtë një bast me 5 çipa.

Kufijtë e basteve

Mënyra më e lehtë për të filluar me ruletën ose ruletën e kazinosë live është të luani lojëra me aksione të ulëta. Kjo nënkupton qëndrimin larg nga tavolinat VIP, të cilat kazinotë i kursejnë për rolet e mëdha. Mund të zbuloni lehtësisht tavolina ruletë live me baste minimale prej 0,10 dollarësh dhe disa kazino pranojnë gjithashtu kriptovalutat me baste jashtëzakonisht të ulëta, si BTC, BCH, ETH, DOGE, XRP dhe USDT.

konkluzioni

Live Roulette po bëhet e famshme çdo ditë, kjo është arsyeja pse fillestarët po bashkohen me shpejtësi. Për ata lojtarë, ne kemi hartuar këtë udhëzues në mënyrë që ata të kenë një kuptim më të mirë të tabelave të ruletit live dhe informacioneve të tjera bazë të lidhura.

Pasi të keni lexuar artikullin, mund të filloni udhëtimin tuaj duke u regjistruar në një kazino. Nëse nuk dini shumë për kazinotë live online, përfitoni nga rasti për të zgjedhur një kazino të besuar nga lista e CasinoRank.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

A është e vërtetë ruleta live?

Po, ruleta live është me të vërtetë e vërtetë. Ju luani me një tregtar në kohë reale nëpërmjet një kamere në internet.

A janë rregulluar tavolinat e ruletit live?

Jo, Live Roulette nuk është e manipuluar në internet pasi kazino nuk duhet ta bëjë këtë për të fituar para, ashtu si nuk është e manipuluar personalisht.

Cili është basti më i sigurt në ruletë?

Kur krahasohet me sistemet e tjera progresive të ruletit si Martingale, strategjia Fibonacci është një nga bastet më të sigurta.

Cilat janë shanset e ruletës live?

Shanset mund të ndryshojnë nga variacioni në variacion. Për shembull, në ruletën evropiane, ka përkatësisht 32.43% dhe 31.58%, të fitimit të një basti në një duzinë, me një fitim prej 2/1.

Cila është kazinoja më e mirë e ruletës së drejtpërdrejtë për ju

Cila është kazinoja më e mirë e ruletës së drejtpërdrejtë për ju

Shumë njerëzve u pëlqen të luajnë në kazinotë e ruletit live, edhe nëse ka disa zhanre të tjera të lojërave në internet që kënaqen duke luajtur. Në këtë udhëzues, ne do të përshkruajmë se si të zgjidhni kazinonë më të mirë të ruletit live. Njerëzit shpesh i japin përparësi komoditetit mbi të gjithë faktorët e tjerë, por kazinotë live ofrojnë jo vetëm komoditetin më të madh, por edhe një sërë përfitimesh të tjera.

Dallimet midis Ruletës Live dhe Ruletës Online

Dallimet midis Ruletës Live dhe Ruletës Online

Ruleta është një nga lojërat më të njohura e cila luhet në një shkallë të gjerë. Kjo është arsyeja pse ka disa lloje të ndryshme të ruletit. Midis tyre, ju mund të gjeni Ruletë me tregtarë të drejtpërdrejtë dhe Ruletë në internet. Mund të mos e keni të qartë se cilat janë ndryshimet midis tyre dhe cilin të zgjidhni. 

Këshilla dhe truket për Ruletën Live Online

Këshilla dhe truket për Ruletën Live Online

Shumë lojtarë të rinj po i bashkohen kazinove të drejtpërdrejta në internet për të luajtur ruletë live online. Por ata nuk dinë për disa këshilla fitimprurëse. Fitimi në ruletë live nuk është aq i komplikuar, pasi kjo lojë bazohet kryesisht në fat. Kjo është arsyeja pse ne kemi hartuar këtë udhëzues të këshillave dhe trukeve të ruletës live.

Ruleta më e mirë e drejtpërdrejtë me aksione të ulëta

Ruleta më e mirë e drejtpërdrejtë me aksione të ulëta

Duke luajtur ruletë live në kazinotë më të mira live është argëtuese dhe e lehtë nëse nuk e prishni domosdoshmërisht bankën. Ruleta, siç e dini, është një lojë e bazuar në fat. Si i tillë, edhe sistemi më i mirë i basteve nuk do ta shpëtojë lëkurën tuaj nga skaji i shtëpisë. 

Si të fitoni më shpesh në ruletë në një kazino të drejtpërdrejtë

Si të fitoni më shpesh në ruletë në një kazino të drejtpërdrejtë

Të luash ruletë në një kazino të drejtpërdrejtë është njësoj si të luash në çdo lloj tjetër kazinoje. Dallimi i vetëm do të jetë versioni i tregtarit të drejtpërdrejtë (nëse është i disponueshëm). Pra, siç e dimë, Roulette është një nga lojërat më të luajtura në historinë e lojërave të fatit dhe është e dashur nga shumë njerëz. 

Si të luani Turnetë e Ruletës Live në internet

Si të luani Turnetë e Ruletës Live në internet

Roulette është një lojë klasike e kazinosë që shijohet nga lojtarët në mbarë botën. Kjo lojë tavoline u ofron lojtarëve një mënyrë unike për të testuar aftësitë dhe fatin e tyre, thjesht duke parashikuar se ku do të bjerë topi pasi të ndalojë rrota. Megjithatë, versioni online i lojës ka evoluar për të përfshirë garat e turneut. Këto turne i shtojnë eksitim lojës klasike pasi lojtarët konkurrojnë për çmime të mëdha. Pra, ky udhëzues shikon se çfarë është një turne ruletë në internet dhe përfitimet e të luajturit në të. Ai gjithashtu ofron këshilla dhe burime për të fituar në ngjarje të tilla. 

Si të zgjidhni një tryezë Rulete Live miqësore për lojtarët

Si të zgjidhni një tryezë Rulete Live miqësore për lojtarët

Ruleta e drejtpërdrejtë nuk është thjesht çdo lojë kazino live. Edhe pse është e thjeshtë për t'u luajtur dhe e bazuar në fat, kjo lojë ka variacione të shumta që mund të bëjnë ose prishin seancën tuaj të lojës. Përveç shikimit të llojit të rrotave, lojtarët duhet të marrin në konsideratë edhe faktorë kritikë si kufijtë e tabelës, shpejtësia dhe më shumë për të pasur sukses. 

Sistemet e Ruletës Live Online

Sistemet e Ruletës Live Online

Live Roulette është ndoshta loja më e famshme në një kazino live pasi ofron një nivel tjetër emocioni. Kjo për shkak se loja ofron atë që lojtarët e duan, që është argëtimi. Në ditët e sotme, Live Roulette po lulëzon për shkak të veçorisë jashtëzakonisht argëtuese të tregtarëve të drejtpërdrejtë dhe për shkak të popullaritetit në rritje të kazinove live online.

Strategjitë më të këqija të lojërave të fatit të ruletës së drejtpërdrejtë

Strategjitë më të këqija të lojërave të fatit të ruletës së drejtpërdrejtë

Ruleta është një klasik që e ka gjetur jetën e saj të gjallë dixhitale në kazinotë live online. Ndërsa është një lojë e bazuar kryesisht në rastësi, shumë lojtarë përpiqen të mposhtin timonin me strategji të ndryshme. Megjithatë, jo të gjitha strategjitë janë krijuar të barabarta. Disa janë plotësisht të rrezikshëm, duke i çuar lojtarët entuziastë në rrugën e humbjeve të mundshme. Ky artikull hedh dritë mbi disa nga strategjitë më të këqija të lojërave të fatit të ruletit që kanë qarkulluar nëpër botën e drejtpërdrejtë të kazinosë. Të kuptuarit pse këto strategji nuk funksionojnë është thelbësore, pavarësisht nëse jeni një lojtar me përvojë ose thjesht rrotulloni timonin për herë të parë në skenën live të ruletës në internet.

Të mirat dhe të këqijat e Ruletës Live Online

Të mirat dhe të këqijat e Ruletës Live Online

Kazinotë e drejtpërdrejta po lulëzojnë në popullaritet falë veçorisë së tregtarit të drejtpërdrejtë. Me atë veçori, ju mund të luani lojërat tuaja të preferuara, të tilla si Live Roulette, me një përvojë të re. Nëse nuk dini asgjë rreth Live Roulette, atëherë duhet të shikoni udhëzuesin tonë të plotë mbi tavolinat e ruletës live.